Просмотр содержимого документа
«Дастарханды ?зірлеу »
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Мұғалімі: Кәрібаева Арайлым Талғатқызы
Күні: ж
Сыныбы: 7
Пәні: ағылшын тілі
Тақырыбы: Дастарханды әзірлеу
Мақсаты: Тақырып бойынша жаңа сөздерді жаңа тәсілдер арқылы меңгеру, алған блімін тәжірибе жүзінде қолдануына ықпал жасау.
Міндеттері:
- дастархан әзірлеуге қажетті тағамдар туралы білу, жаңа сөздерді дұрыс айтылу жолын түсіну;
- жаңа сөздерді ас мәзірін дайындауда қолдану, топта талдау;
- дұрыс сұрақ қоюда алған ақпаратты жинақтау және нақты жауап беру арқылы өзін-өзі бағалау.
Күтілетін нәтиже:
- дастархан әзірлеуге қажетті тағамдар туралы біледі, жаңа сөздерді дұрыс айтылу жолын түсінеді;
- жаңа сөздерді ас мәзірін дайындауда қолданады, топта талдайды;
- дұрыс сұрақ қоюда алған ақпаратты жинақтау және нақты жауап беру арқылы өзін-өзі бағалайды.
Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқыту мен оқуда АКТ-ды пайдалану
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.Талантты және дарынды балаларды оқыту. Оқытудағы басқару және көшбасшылық. Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу.
Үй тапсырмасын қайталау үшін қолдарына жіп беріп сұрақ қойып, келесісі оған жауап бере отырып өрмекші торын құру сұрау.
Түрлі-түсті жіптер арқылы төрт, бес оқушыдан тұратын 3 топқа бөлу. Топтың атын, топ басшыларын оқушылармен ақылдаса отырып сайлауды ұсыну.
Бір-біріне бір жылы сөзден айтып шығады.
Біріне бірі жіпті лақтыра отырып сұрақ қойып – жауап бере отырып үй тапсырмасын қайталайды.
Оқушылар таратылып берген жіптің түсіне байланысты топқа бөлінеді. Топтың атын, топ басшыларын сайлауда өз ұсыныстарын білдіреді, бір-бірінің пікіріне сыйластықпен қарайды.
Оқушылар топтың атын қалай, неге сүйеніп қойғандарын түсіндіреді.
Жапондық бағалау
Жіп.
Түрлі-түсті жіп.
Тұсаукесер
7 мин.
2 мин
«Қызыл сандық»
Мақсат: сандық ішінде жасырылған затты анықтау.
«Сингапурлық Ха»
Мақсат: ойды сергітіп, бойды жазу.
Жаңа тақырыпқа байланысты заттарды мұғалім сандық ішіне жасырады, әр топтан оқушыларды кезекпен шығарып, көзін жауып қолына ұстаған заттың атауын сұрау.
Жаттығудың ретін көрсету.
Сандық ішіндегі заттардың атауларын дұрыс айтып, мүмкіндігінше көбірек зат жинауға тырысады.
Бой жазу жаттығуларын бірдей орындайды.
Тамаша!
Сандық.
Стол жабдықтауға арналған құралдар.
Негізгі бөлім
20 мин.
«Себеттегі сөздер»
Мақсат: көрген жаңа сөздерді өз сөздік қорына салу.
«Ас мәзірі»
Мақсат: сыни тұрғыдан ойлана отырып жаңа сөздерді ас мәзірін дайындауда топтастырып, қолдана білу.
Интерактивті тақтада презентация түрінде жаңа сөздерді ұсынады.
Оқулықтың79 бетіндегі 2 жаттығуды орындай отырып, ас мәзірін құрастырып шығуларын тапсыру.
Берілген жаңа сөздерді бірнеше рет қайталап, сөздік дәптерге жазып алады.
Белсенді әрекет жасайды. Өз білімін жаңа тақырыппен ұштастырып ас мәзірін құрастырып шығады.
«1, 1 тілек»
Интерактивті тақта. Презентация.
Ақ қағаз.
Түрлі – түсті қағаз. Маркер.
Постер.
5 мин.
«Қар үйіндісі»
Мақсат: дұрыс сұрақ қоя білуде және нақты жауап жазуда шапшаңдық таныту.
Алдыңғы және бүгінгі тақырыптарды байланыстырып сұрақты қағазға жазып, қар жасап келесі оқушылармен алмасып жауап беру тапсыру.
Өткен тақырып бойынша әркім өз түсінгенін және сол білімнен өзіне түйгені туралы сұрақтар қойып, сыныптастарының жауабын алады.
Ақ қағаз.
Қорытынды
3 мин.
«Білім үйі»
Мақсат: кері байланыс орнату.
«Критериалды бағалау» Мақсаты: бағалау.
Сабақ барысында алған білімін кірпішке жазғызып, ортақ бір үй құрастырып шығу ұсыну.
Топ басшысына «Критериалды бағалау» парақшасы арқылы өз тобының оқушыларын бағалауды ұсыну.
Алған білімдерінің бәрінен үй бөлшектерін жасап, ортақ білім үйін құрастырып шығады.
Топ басшысы әділ түрде өз топ мүшелерінің жұмысына баға береді.
«Блоб ағашы»
"Критериалды бағалау" парақшасы
Постер.
Стикерлер.
Критериалды бағалау парақшалары.
Үй тапсырмасы
Интернеттен ағылшындардың ұлттық тағам рецептісін жазып келуді тапсыру.
Өз бетімен ізденіп, интернет желісін пайдалана отырып, ағылшындардың ұлттық тағамдарын, оның құрамын жазып келеді.