kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Розробка уроку для 6 класу з англійської мови. Тема: "Continents"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок для 6 класу з англійської мови на тему "Continents". Передбачена проектна робота, презентація континентів, читання,  мовлення і аудиювання у рамках проектної роботи. Письмова робота виконується на роздатковому матеріалі.

Урок розроблений для підручника А. Несвіт та може бути використаний у якості відкритого уроку. Мова проведення - англійська.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Розробка уроку для 6 класу з англійської мови. Тема: "Continents" »

Урок № 62 Тема уроку: Continents

Мета

  • Навчальна Удосконалення навичок мовлення, формування навичок аналізу, закріплення та повторення лексичного матеріалу за темою «Geography», активізація вживання граматичних структур у мовленні,

  • Розвиваюча Розвивати навички монологічного мовлення, сприяти розвитку мовленнєвої здогадки, розвивати навички аналізу та синтезу, розвивати навички читання

  • Виховна Виховувати в учнів самостійність, мислення, кмітливість, ввиховувати вічливость у стосунках із людьми, розвивати в учнів вміння працювати у команді, виховувати в учнів справедливість, доброзичливість, гуманність, повагу до людей та до навколишнього середовища.


Очікувані результати:

  • Предметні: Вільно оперувати лексикою з теми «Geography», вміти розповідати про континенти та виділяти у тексті головну думку.

  • Особистісні: виказування інтересу до мови, що вивчається, до ситуації з навколишнім середовищем

  • Системно-діяльнісні: вміти застосовувати мовленнєві конструкції і інформацію з теми у монологічному мовленні

Обладнання уроку: демонстраційний матеріал, роздатковий матеріал.

Тип уроку: комбінований


Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іноземного мовлення

Greeting Привітання

T: Good morning, students. Nice to meet you.

P: “Good morning, teacher”

T: Nice to meet you, sit down, please

Aim Повідомлення мети і теми уроку

Now, look at the blackboard and guess the topic of our lesson

(учні дивляться на дошку, де зображені картинки з теми «Континенти» та «географія» Після завершення презентації діти роблять припущення, яка сьогодні тема уроку). OK, right, the topic of the lesson is “Continents and our planet”.

Warming up Фонетична розминка

So, at the beginning of the lesson I’d like you to say me as much words connecting nature, our planet. One by one, rise a hand and answer

II Основна частина уроку

Повторення ЛО з теми. Робота з підручником

Lexical Practice/Лексичний практикум

Today we will repeat the lexical material of the topic and in order to do it I would like you to pen your books on page 171 and look at the exercise one. You should match te words and the definitions. So, let’s read it. Who wants to start reading?

  1. I), 2- f), 3 – c), 4 – a), 5 – d), 6 – j), 7 – b), 8 – g), 9 – h), 10 – e)

Well done, I think you recalled the words a bit.

Writing\Письмо

Now let’s do some writing task. You have a little paper with a task. You should put the correct word into the gap. You have 5 minutes for this task.

So, are you ready? Who can read the answers?

  1. Maps, 2. Valleys, rivers, mountains seas 3. Continents 4. People 5. Weather 6. Climates 7. Resources 8. Population

Well done, students. The next task is reading. We will read the text and then find out what is true and false. Turn the page and look at the third exercise.

Reading\Читання ex. 3 p.172

  1. Етап підготовки до читання

    1. Бесіда з учнями

Ok, well done. Now let’s read a text, ex. 3 p.172. Who wants to read?

    1. Семантизація лексичних одиниць у тексті

There are some words which are quite difficult. Earthquakes – землетрус, plains – рівнини Asia – азія, vast grasslands – луки, desert – пустеля, change - змінювати

  1. Етап читання

Учні читають тексти

  1. Етап перевірки засвоєння змісту прочитаного

Well done! Let’s try to guess what words belong to what person.

Учні читають речення і обирають яке з них належить кому з дітей.

Talking/Мовлення

Well done. Today you are devided into three teams and each team represent a continent. They are America and the team-leader is Arina, Europe with leader Sveta and Asia with their leader Masha. Now I want you to present each your continent. The members of the other teams listen and then you will be asked to answer my questions.

Учні розповідають про свій континент, отримуючи бали.

Потім учитель задає питання після кожного виступу.

Europe: What is the smallest country in the world?

Where is Elbrus situated?

Is Europe the third in population?

Asia: What is the world’s most populous country?

Which mount is the highest one in the world?

What is the lowest point of the land?

North America: Who discovered this continent?

What is the largest island on the planet?

What is the largest fresh-water lake in the world?

(?)Grammar practice\Практикум вживання граматичних структур

Робота з роздатковим матеріалом

Present simple, Past simple, Present Perfect

The pupils ….(not to do) Exercise 5 yet

My friend … already ….(to finish) his homework

I….(to read)many English books last month

I…(to do) my homework now

Helen…(not to do) her homework yesterday

They ….(to watch TV) now

We …..already….(to wash) the dishes

IV Закріплення матеріалу

So now at the end of the lesson tell me please, what did you like at the lesson?

V Заключна частина уроку

Підбиття підсумків уроку, видача д/з + виставління оцінок за урок.

The pupils ….(not to do) Exercise 5 yet

My friend … already ….(to finish) his homework

I….(to read)many English books last month

I…(to do) my homework now

Helen…(not to do) her homework yesterday

They ….(to watch TV) now

We …..already….(to wash) the dishes



The pupils ….(not to do) Exercise 5 yet

My friend … already ….(to finish) his homework

I….(to read)many English books last month

I…(to do) my homework now

Helen…(not to do) her homework yesterday

They ….(to watch TV) now

We …..already….(to wash) the dishes


The pupils ….(not to do) Exercise 5 yet

My friend … already ….(to finish) his homework

I….(to read)many English books last month

I…(to do) my homework now

Helen…(not to do) her homework yesterday

They ….(to watch TV) now

We …..already….(to wash) the dishes



The pupils ….(not to do) Exercise 5 yet

My friend … already ….(to finish) his homework

I….(to read)many English books last month

I…(to do) my homework now

Helen…(not to do) her homework yesterday

They ….(to watch TV) now

We …..already….(to wash) the dishes


The pupils ….(not to do) Exercise 5 yet

My friend … already ….(to finish) his homework

I….(to read)many English books last month

I…(to do) my homework now

Helen…(not to do) her homework yesterday

They ….(to watch TV) now

We …..already….(to wash) the dishes

The pupils ….(not to do) Exercise 5 yet

My friend … already ….(to finish) his homework

I….(to read)many English books last month

I…(to do) my homework now

Helen…(not to do) her homework yesterday

They ….(to watch TV) now

We …..already….(to wash) the dishes

The pupils ….(not to do) Exercise 5 yet

My friend … already ….(to finish) his homework

I….(to read)many English books last month

I…(to do) my homework now

Helen…(not to do) her homework yesterday

They ….(to watch TV) now

We …..already….(to wash) the dishes

The pupils ….(not to do) Exercise 5 yet

My friend … already ….(to finish) his homework

I….(to read)many English books last month

I…(to do) my homework now

Helen…(not to do) her homework yesterday

They ….(to watch TV) now

We …..already….(to wash) the dishes



The pupils ….(not to do) Exercise 5 yet

My friend … already ….(to finish) his homework

I….(to read)many English books last month

I…(to do) my homework now

Helen…(not to do) her homework yesterday

They ….(to watch TV) now

We …..already….(to wash) the dishes


The pupils ….(not to do) Exercise 5 yet

My friend … already ….(to finish) his homework

I….(to read)many English books last month

I…(to do) my homework now

Helen…(not to do) her homework yesterday

They ….(to watch TV) now

We …..already….(to wash) the dishes



The pupils ….(not to do) Exercise 5 yet

My friend … already ….(to finish) his homework

I….(to read)many English books last month

I…(to do) my homework now

Helen…(not to do) her homework yesterday

They ….(to watch TV) now

We …..already….(to wash) the dishes


The pupils ….(not to do) Exercise 5 yet

My friend … already ….(to finish) his homework

I….(to read)many English books last month

I…(to do) my homework now

Helen…(not to do) her homework yesterday

They ….(to watch TV) now

We …..already….(to wash) the dishes

The pupils ….(not to do) Exercise 5 yet

My friend … already ….(to finish) his homework

I….(to read)many English books last month

I…(to do) my homework now

Helen…(not to do) her homework yesterday

They ….(to watch TV) now

We …..already….(to wash) the dishes

The pupils ….(not to do) Exercise 5 yet

My friend … already ….(to finish) his homework

I….(to read)many English books last month

I…(to do) my homework now

Helen…(not to do) her homework yesterday

They ….(to watch TV) now

We …..already….(to wash) the dishes



  1. At the Geography lessons we work with…..

  2. There are… and …, oceans, … and … on the Earth

  3. Are there 6 or 7 … on our planet?

  4. Geography informs us about the places and communities in which … live and work

  5. What’s …. like today?

  6. These flowers will grow in cold …

  7. Ukraine is rich in mineral …

  8. About 67.2 percent of the … of Ukraine lives in cities


  1. At the Geography lessons we work with…..

  2. There are… and …, oceans, … and … on the Earth

  3. Are there 6 or 7 … on our planet?

  4. Geography informs us about the places and communities in which … live and work

  5. What’s …. like today?

  6. These flowers will grow in cold …

  7. Ukraine is rich in mineral …

  8. About 67.2 percent of the … of Ukraine lives in cities


  1. At the Geography lessons we work with…..

  2. There are… and …, oceans, … and … on the Earth

  3. Are there 6 or 7 … on our planet?

  4. Geography informs us about the places and communities in which … live and work

  5. What’s …. like today?

  6. These flowers will grow in cold …

  7. Ukraine is rich in mineral …

  8. About 67.2 percent of the … of Ukraine lives in cities


  1. At the Geography lessons we work with…..

  2. There are… and …, oceans, … and … on the Earth

  3. Are there 6 or 7 … on our planet?

  4. Geography informs us about the places and communities in which … live and work

  5. What’s …. like today?

  6. These flowers will grow in cold …

  7. Ukraine is rich in mineral …

  8. About 67.2 percent of the … of Ukraine lives in cities


  1. At the Geography lessons we work with…..

  2. There are… and …, oceans, … and … on the Earth

  3. Are there 6 or 7 … on our planet?

  4. Geography informs us about the places and communities in which … live and work

  5. What’s …. like today?

  6. These flowers will grow in cold …

  7. Ukraine is rich in mineral …

  8. About 67.2 percent of the … of Ukraine lives in cities


  1. At the Geography lessons we work with…..

  2. There are… and …, oceans, … and … on the Earth

  3. Are there 6 or 7 … on our planet?

  4. Geography informs us about the places and communities in which … live and work

  5. What’s …. like today?

  6. These flowers will grow in cold …

  7. Ukraine is rich in mineral …

  8. About 67.2 percent of the … of Ukraine lives in cities




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Розробка уроку для 6 класу з англійської мови. Тема: "Continents"

Автор: Сікарьова Надія Геннадіївна

Дата: 29.04.2015

Номер свидетельства: 207130


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства