kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

The nervous system. The verbal nouns.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ветеринарияя мамандығы бойынша лекция. ВЕТн18-1к тобына сабақ жоспары дайындалған. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«The nervous system. The verbal nouns.»

Сабақ жоспары 35


Пәні/Object:_________________Кәсіптік шет тілі_________________________

Тобы/Group:_____________________ВЕТн-18-15к_______________________

Күні/Date:________________________27.03.2020_____________ ___________


Сабақтың тақырыбы/ The theme of the lesson: The nervous system. The verbal nouns.

Сабақтың мақсаттары/Lesson aim: to develop reading, writing, listening and speaking activities;

Білімділік/Educational:, to teach students to search and learn necessary materials themselves.

Тәрбиелік/Educational: to form students’ speaking, listening, reading and writing skills

Дамытушылық/Developmental: to develop oral speech, attention, memory, thinking ability. To broaden the pupils’ mind. To raise the interest in learning English. 

Сабақтың типі (аралас, жаңа білімді игеру)

Сабақтың түрі (теориялық, тәжірибелік, лабораториялық)

Пәнаралық байланыс/The relationship with other subjects: Kazakh language, Russian language, Geographical position

Көрнекі құралдар/Visual aids: posters,phonetic drill

Таратпа материалдар /Distribution materials: cards, gamecards, phrases, dictionaries.

Әдебиеттер /Literature:

1. Аяпова Т.Т. Английский язык, метод, руководство: пособие для учителей 11 кл. общественно-гуманитар. Направления общеобразоват. шк. / 2-е изд., перераб. доп. -Алматы: Мектеп, 2011. - 79 б.

2. Бексултанова Л.А. Использование обучающих игр на уроках английского языка всредних классах общеобразовательной школы. Упр. Образования CKO, СК ИПК и ППК. Алматы: 2014. 132 б.

3. Бонк Н.А., Левина И.И., Бонк И.А. Английский шаг за шагом. Часть 1+CD. Издат. Эксмо. 2015. 576 бет.

4. E.C. Parnwell, Picture Dictionary, Oxford University Press,
























Сабақтың барысы мен мазмұны/The content of the lesson


1.Ұйымдастыру кезеңі/Organization moment:

Stands up! Stands still! Good morning! Sit down!

Who is on duty today?

What date is it today?

What day is it today?

Who is absent today?

2. Үй тапсырмасын тексеру/Homework,check control:

T: - What was your hometask for today?

To do exercises

TEST

Выберите правильный вариант ответа:

1. The most important part of the skeleton is…

a) foot

b) hand

c) backbone

2. Inside the skull there is…

a) eyes

b) brain

c) face

3. The arms join the body at the…

a) ribs

b) cartilages

c) shoulder

4) Превосходная степень сравнения от прилагательного little -

a) littler

b) least

c) less

5) Перевод словосочетания «смогу сдать тест»-

а) shall be able to pass the test

b) shall have to pass the test

c) shall be allowed to pass the test

6) Общий вопрос к предложению The chest consists of the ribs and the breastbone:

a) Are the chest consists of the ribs and the breastbone?

b) Does the chest consist of the ribs and the breastbone?

c) Do the chest consist of the ribs and the breastbone

Ответы:

1с; 2b; 3с; 4с; 5а; 6b

3. Оқушылардың білімін бағалау/ Organization of control of knowledge

Good, now your marks are: “A”, “B”, “C” (5, 4, 3)

4. Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау,баяндап жаздыру/ Post a new topic and its plan presentation:

Write and translate the text

Translate the text

THE NERVOUS SYSTEM The nervous system is one of the most complex of all human body systems. More than 10 billion nerve cells are operating constantly all over the boy to coordinate the activities we do consciously and voluntarily, as well as those that occur unconsciously or involuntarily. We speak, we move muscles, we hear, we taste, we see, we think, our glands secrete hormones, we respond to danger, pain, temperature, touch, we have memory, association, discrimination – all of these composing a small number of the many activities controlled by our nervous system.

Nerve cells collected into bundles called nerves carry electrical messages all over the body. External stimuli, as well as internal chemicals such as acetylcholine, activate the cell membranes of nerve cells so as to release stored electrical energy within the cells. This energy when released and passed through the length of the nerve cell is called the nervous impulse. External receptors, like sense organs, as well as internal receptors in muscles and blood vessels receive and transmit impulses to the complex network of nerve cells in the brain and spinal cord. Within this central part of the nervous system, impulses are recognized, interpreted, and finally relayed to other nerve cells which extend out to all parts of the body, such as muscles, glands, and internal organs.

The nervous system can be classified into two major divisions: the central nervous system (CNS)and the peripheral nervous system. The CNS consists of the brain and spinal cord. The peripheral nervous system consists of 12 pairs of cranial nerves, which carry impulses between the brain and the head and neck, and 31 pairs of spinal nerves, which carry messages between the spinal cord and the chest, abdomen, and extremities.

In addition to the spinal and cranial nerves (whose functions are mainly voluntary and involved with sensations of smell, taste, sight, hearing, and muscle movements), the peripheral nervous system consists of a large group of nerves which function involuntarily or automatically without conscious control. These peripheral nerves are those of the autonomic nervous system. This system of nerve fibers carries impulses from the central nervous system to the glands, heart, blood vessels, and the involuntary muscles found in the walls of tubes like the intestines and hollow organs like the stomach and urinary bladder. These nerves are called efferent, since they carry impulses away from the central nervous system.

Some of the autonomic nerves are called sympathetic nerves and others are called parasympatheticnerves. The sympathetic nerves stimulate your body in times of stress and crisis, i.e., increase heart rate and forcefulness, dilate airways so more oxygen can enter, increase blood pressure, stimulate the adrenal glands to secrete epinephrine (adrenalin), and inhibit intestinal contractions so that digestion is slower. The parasympathetic nerves normally act as a balance for the sympathetic nerves. Parasympathetic nerves slow down heart rate, contract the pupils of the eye, lower blood pressure, stimulate peristalsis to clear the rectum, and increase the quantity of secretions like saliva.

5. Жаңа материалды бекіту/Synthesis of a new material;

To do exercises

Task

Exercise 1.Translate into Russian:

To increase blood pressure; peripheral nerves; spinal cord; nerve cells; nervous impulse; blood vessels; intestines; saliva; involuntary movements; efferent.

Exercise 2.Translate into English:

постоянный поток раздражителей, нервные волокна в спинном мозге, передавать информацию, относиться к центральной нервной системе, реагировать на раздражитель, посылать сигналы друг другу, посредством волокон, фактически не соприкасаться, располагаться близко друг к другу, достигать другие части тела, нервные окончания, передавать сигналы из внешнего мира, нервные клетки коры головного мозга, самые хрупкие клетки, процесс торможения, проходить в уставшие области мозга, заторможенные клетки коры, обеспечивать гладкую работу, снабжать кислородом и питательными веществами, для этой цели, полный покой и сон

6. Сабақты қорыту/Summarizing the lesson;

Thank you very much for your lesson.You’ve worked very well.Some students are so active and I’ll give them excellent marks.There are…Some students have done some mistakes that’s why their marks are good.They are…

The lesson is over.Good bye.

7. Үй тапсырмасын беру/Home work;

Write the glossary

Brain-мозг (название всего органа), cerebrum – мозг (бОльшая часть того, что называется brain), cerebellum - мозжечок, thalamus - таламус, hypothalamus - гипоталамус, spinal cord – спинной мозг, brainstem – мозговой ствол, pituitary gland - гипофиз, neuron - нейрон, cell - клетка, thread - нить, dendrite - дендрит, backbone - позвоночник, heart rate – частота сердцебиения, digestion- пищеварение



Teacher:_________Zhaksylyk T.K.













































THE NERVOUS SYSTEM The nervous system is one of the most complex of all human body systems. More than 10 billion nerve cells are operating constantly all over the boy to coordinate the activities we do consciously and voluntarily, as well as those that occur unconsciously or involuntarily. We speak, we move muscles, we hear, we taste, we see, we think, our glands secrete hormones, we respond to danger, pain, temperature, touch, we have memory, association, discrimination – all of these composing a small number of the many activities controlled by our nervous system.

Nerve cells collected into bundles called nerves carry electrical messages all over the body. External stimuli, as well as internal chemicals such as acetylcholine, activate the cell membranes of nerve cells so as to release stored electrical energy within the cells. This energy when released and passed through the length of the nerve cell is called the nervous impulse. External receptors, like sense organs, as well as internal receptors in muscles and blood vessels receive and transmit impulses to the complex network of nerve cells in the brain and spinal cord. Within this central part of the nervous system, impulses are recognized, interpreted, and finally relayed to other nerve cells which extend out to all parts of the body, such as muscles, glands, and internal organs.

The nervous system can be classified into two major divisions: the central nervous system (CNS)and the peripheral nervous system. The CNS consists of the brain and spinal cord. The peripheral nervous system consists of 12 pairs of cranial nerves, which carry impulses between the brain and the head and neck, and 31 pairs of spinal nerves, which carry messages between the spinal cord and the chest, abdomen, and extremities.

In addition to the spinal and cranial nerves (whose functions are mainly voluntary and involved with sensations of smell, taste, sight, hearing, and muscle movements), the peripheral nervous system consists of a large group of nerves which function involuntarily or automatically without conscious control. These peripheral nerves are those of the autonomic nervous system. This system of nerve fibers carries impulses from the central nervous system to the glands, heart, blood vessels, and the involuntary muscles found in the walls of tubes like the intestines and hollow organs like the stomach and urinary bladder. These nerves are called efferent, since they carry impulses away from the central nervous system.

Some of the autonomic nerves are called sympathetic nerves and others are called parasympatheticnerves. The sympathetic nerves stimulate your body in times of stress and crisis, i.e., increase heart rate and forcefulness, dilate airways so more oxygen can enter, increase blood pressure, stimulate the adrenal glands to secrete epinephrine (adrenalin), and inhibit intestinal contractions so that digestion is slower. The parasympathetic nerves normally act as a balance for the sympathetic nerves. Parasympathetic nerves slow down heart rate, contract the pupils of the eye, lower blood pressure, stimulate peristalsis to clear the rectum, and increase the quantity of secretions like saliva.


Task

Exercise 1.Translate into kazakh:

To increase blood pressure; peripheral nerves; spinal cord; nerve cells; nervous impulse; blood vessels; intestines; saliva; involuntary movements; efferent.

Exercise 2.Translate into kazakh:

постоянный поток раздражителей, нервные волокна в спинном мозге, передавать информацию, относиться к центральной нервной системе, реагировать на раздражитель, посылать сигналы друг другу, посредством волокон, фактически не соприкасаться, располагаться близко друг к другу, достигать другие части тела, нервные окончания, передавать сигналы из внешнего мира, нервные клетки коры головного мозга, самые хрупкие клетки, процесс торможения, проходить в уставшие области мозга, заторможенные клетки коры, обеспечивать гладкую работу, снабжать кислородом и питательными веществами, для этой цели, полный покой и сон

Exercise 3.Make up the sentences from the parts:

1. the, is, system, our, system, control, of, nervous, body, the

2. gland, for, tiny, but, the, responsible, pituitary, it’s, hormones, is.

3. eyes, cerebrum, carries, from, the, the, and, messages, nose, fingers, the, to, thalamus, ears.

4. movements, controls, balance, small, coordination, cerebellum, and, the.

Правильный вариант:

1. The nervous system is the control system of our body.

2. The pituitary gland is tiny but it’s responsible for hormones.

3. The thalamus carries messages from the eyes, ears, nose and fingers to the cerebrum.

4. The small cerebellum controls balance, coordination and movements


ЖҮЙКЕ ЖҮЙЕСІ

Жүйке жүйесі-адам ағзасының ең күрделі жүйелерінің бірі. 10 миллиардтан астам жүйке жасушалары үнемі біздің саналы және ерікті іс-қимылдарды үйлестіре отырып, баланың бүкіл денесі бойынша жұмыс істейді, сондай-ақ бейсаналық немесе еріксіз болып табылады. Біз бұлшықеттерді қозғаймыз, біз естиміз, біз дәмін көріп отырмыз, біздің бездеріміз гормондарды бөліп алады деп ойлаймыз, біз қауіпке, ауырсынуға, температураға, жанасуға жауап береміз, бізде жады, ассоциациялар, айырмашылық бар – осының барлығы жүйке жүйесімен бақыланатын көптеген қызмет түрлерінің аз мөлшерін құрайды.

Нервтер деп аталатын бумаларға жиналған жүйке жасушалары бүкіл денеде электр хабарламаларын алып келеді. Сыртқы тітіркендіргіштер, ацетилхолин сияқты ішкі химикаттар сияқты, жасушаның ішінде электр энергиясын сақтауға босату үшін жүйке жасушаларының мембраналарын белсендіреді. Бұл энергия жүйке жасушасы арқылы босатылған және өтетін кезде жүйке импульсі деп аталады. Сезім мүшелері сияқты сыртқы рецепторлар, сондай-ақ бұлшық және қан тамырларындағы ішкі рецепторлар ми және жұлын жүйке жасушаларының күрделі желісіне импульстарды алады және береді. Жүйке жүйесінің осы орталық бөлігінің ішінде импульстер танылады, түсіндіріледі және, ақырында, бұлшық ет, бездер және ішкі мүшелер сияқты дененің барлық бөліктеріне таралатын басқа жүйке жасушаларына беріледі.

Жүйке жүйесін екі негізгі бөлімге бөлуге болады: орталық жүйке жүйесі (ОЖЖ)және перифериялық жүйке жүйесі. ОЖЖ бас және жұлын миынан тұрады. Перифериялық нерв жүйесі бас миы мен бас пен мойын арасындағы импульстерді алып келетін 12 жұп бас сүйек нервінен және жұлын миы мен кеуде, іш пен аяқ-қол арасындағы хабарларды алып жүретін 31 жұп жұлын нервтерінен тұрады.

Жұлын және бас сүйек нервтерінен басқа (функциялары негізінен ерікті және иіс сезу, дәм, көру, есту және бұлшық ет қимылдарымен байланысты), перифериялық нерв жүйесі еріксіз немесе автоматты түрде саналы бақылаусыз жұмыс істейтін нервтердің үлкен тобынан тұрады. Бұл перифериялық нервтер вегетативті жүйке жүйесіне жатады. Жүйке талшықтарының бұл жүйесі орталық жүйке жүйесінен бездерге, жүрекке, қан тамырларына және асқазан мен қуық сияқты қуыс мүшелер сияқты түтікшелердің қабырғаларында орналасқан еріксіз бұлшық етке импульстар әкеледі. Бұл нервтер эфферентті деп аталады,өйткені олар орталық жүйке жүйесінен импульстерді көтереді.

Кейбір вегетативті нервтер симпатикалық, ал басқалары-парасимпатикалық деп аталады. Симпатикалық нервтер күйзеліс пен дағдарыс кезінде сіздің денеңізді ынталандырады, яғни жүрек жиырылу жиілігін және күшін арттырады, оттегі көп кіруі үшін тыныс алу жолдарын кеңейтеді, қан қысымын арттырады, бүйрек үсті бездерінің Адреналин (Адреналин) бөлінуін ынталандырады және ас қорыту баяу болуы үшін ішек қысқартуларын тежейді. Парасимпатикалық нервтер әдетте симпатикалық нервтердің балансы ретінде әрекет етеді. Паримпатикалық нервтер жүрек ырғағын баяулатады, қарашықтарды тарылтады, қан қысымын төмендетеді, тік ішекті тазарту үшін перистальтиканы ынталандырады және сілекей сияқты бөліністердің санын арттырады.


























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
The nervous system. The verbal nouns.

Автор: Жақсылық Тұрар Қайырбекқызы

Дата: 01.06.2020

Номер свидетельства: 552159


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства