САБАҚ: : Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюі. Вегетативті көбею, оның түрлері. | Мектеп: Батық ЖОББ мектебі |
Күні: 14.12. 2016 ж. | Мұғалімнің есімі: Жумагали М.Ж. |
СЫНЫП: 6 | Қатысқандар саны:19 | Қатыспағандар саны: |
Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары) | Оқушылар өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбею түрлері мен ерекшеліктері, маңызы жөнінде танысады. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
Өсімдіктердің көбеюі. Вегетативті мүшелер жайлы жалпы ақпаратты біледі |
Оқушылардың басым бөлігі: |
Вегетативті мүше сипаттама бере алады |
Кейбір оқушылар |
Өсімдіктердің көбеюі,вегетативті мүшелер туралы сипаттама бере алуды түсініп, білімін жинақтай алады |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Схемалармен жұмыс істей алады |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
Көбею,түрөзгерген мүше, телу, |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
Талқылауға арналған тармақтар: |
Түрі өзгерген мүшелер, өсу мүшелерінің бөліктері, телу арқылы көбею. |
Сіз неліктен екен айта аласыз ба? |
Биологиялық маңызы қандай ? |
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
Түйінді сөздерді жазуға (анықтама) |
Сабақ. Әдіс-тәсілдері: | СТО стратегиялары ,топтықжұмыс, қорғау |
Күтілетін нәтиже: | Өсімдіктердіңкөбеюжолдарыментанысады, өсімдіктердівегетативті мүшелері арқылы көбейтуді үйренеді. |
1. Қызығушылығынояту: | Жапырақ түрлерін таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді: «Жапырақ», «Гүл », «Тамыр» |
Алдыңғы тақырып | Топтастыру.«Жапырақ» тобы 1.Жасыл өсімдіктердің бейорганикалық заттардан күн сәулесі энергиясын пайдаланып , органикалық заттар және оттек түзетін процесс қалай аталады ? 2. Суы аз топырақта, ауасы құрғақ жерлерде өсетің өсімдіктер аталады? 3.Жасыл өсімдіктердің рөлін ғарыштық деп атаған орыс ғалымы? «Тамыр » тобы 1.Өсімдіктер көректік заттарды қандай мүшелерге қорға жинайды? 2.Ылғалдығы орташа , жеткілікті аймақтарда өсетін өсімдіктер аталады? 3 . Органикалық зат ыдырап , көмірқышқыл газы мен су бөлінетін процесс қалай аталады ? «Гүл » тобы 1.Тынысалуға қандай сыртқы орта факторлары әсер етеді? 2. Жапырақтың қандай жасушалары суды буландыруға қатысыды? 3.Суды аз буландыру үшін жапырақтардың түр өзгерістері қалай аталады? Жекелеген. Тест 1.Ауаның құрамында көмірқышқыл газы құрайды : А) 0,01 % ә) 0,02 % б) 0,03 % в) 0,04 % 2.Барлық ағзалар ...................... тыныс алады. А) азот пен ә) оттекпен б) көмірқышқыл газымен в) озон мен 3.Зат алмасу мен ағзалар дамуына қатысатын негізгі орта : А) ауа ә) оттек б) топырақ в) су 4.Өсімдіктер суды не арқылы буландырады? А) жапырақ ә) гүл б) тамыр в) сабақ 5.Суы мол ылғалды ортада өсетін өсімдік: А) алоэ ә) кактус б) күріш в) алма |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы 5 мин | Тақырыпқа ену үшін оқушыларға интерабелсенді тақтада «Балалық шағымның аспаны » бейне ролик көрсетіледі. Видеода не байқадындар ? (алма ағашының бұдандастыру ) Бұдандастыру дегеніміз не ? (Бір ағзаның белгілері бойынша екінші ағзамен бұдандастыру ) Бұл көбейтудің түрі ме ? ( ия вегетативті жолмен көбейтуге болады) Өсімдіктер осы жолмен көбейе ме ? (өсімдіктер вегетативті жолмен табиги және жасанды көбейе алады ) Табиғатта мұндай көбейту жүзеге аса ма ? (ия асады ) Дұрыс бүгінгі сабақ тақырыбы: «Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюі. Вегетативті көбею, оның түрлері.» | Интербелсенді тақта |
Ортасы | Сабақ мақсатын құруда түрткі сұрақтар қойылды Топтық жұмыс 1 тапсырма. Оқулықпен жұмыс. Мәтінмен жұмыс: Әр топқа тапсырмалар беріледі.Вегетативті көбейту жолдарымен танысып, постерға салып қорғайды. (интерактивті тақтадағы көрсетілім) 1 топ 1 тапсырмасы (анализ, мәселені шешу, дәлелдеу) –Өсу мүшелерінің бөліктерімен көбейту І1 топ 1 тапсырмасы (теория білімділігі, анализ, жинақтау, түйін) Телу арқылы көбейту ІІ1 топ 1 тапсырмасы (себеп салдарының байланысын анықтау, қортындыны тұжырымдау) Мәтінде Түрі өзгерген мүшелер арқылы көбейту.
2 тапсырма топтық №16-зертханалық жұмыс. Бөлме өсімдіктерін қалемшелеу. І ІІ ,ІІІ топтардың Топтастырындар: Көрнекілігі: Орындалатын тапсырмалар: Бейнетаспаны көріп отырып , төмендегі кестені толтырыңдар . Өсімдіктің атау | | Вегетативті көбейтудің түрі Көбейтудің жүргізудің кезеңдері | | Техникалық қауіпсіздік | | 3 тапсырма суреттерге қарап вегетативті көбею жолдарын және оның табиғаттағы маңызын анықта І топ: 1. ____________________ 2.________________________ ІІ топ: 3. ____________________ 4.________________________ ІІІ топ: 5. ____________________ 6 .________________________
| Оқулық, постер Оқулық, постер.
Бейнетаспа . Оқулық, |
Аяқталуы | Оқушылар тақырып бойынша рефлексия жазады 1. Вегетативті кобею туралы не білдім 2. Вегетативті кобею туралы не білгім келеді Топтық бағалау. Бағалау парағындағы кесте арқылы баға қойылады? | Стикер Бағалау парағы |
Қосымша ақпарат |
Саралаау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
Тапсырмаларды жеңілден күрделіге қарай реттеп беремін. Оқушыларға деңгейлік тапсырмаларды орындауға, сол арқылы өзінің білімін жетілдіруге мүмкіндік беремін. | Критерийлерге бөліп, бағалау парағы арқылы жоспарлаймын | Тарих, экология пәндерімен пәнаралық байланыс жүреді |
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
Өткізілген сабақ оқу мақсаттарына жете алды. Оқу бағдарламасының мазмұнына сәйкес оқушылар прокариоттар туралы толық ақпарат алды. Оқушылар тапсырмалар орындау барысында аса белсенділік танытып, топтық жұмыстар жүрді. Жоспарланған саралау жұмыстары тиімді болғандықтан, уақыт тиімді жұмсалды. Мен өз жоспарыма танымдық сергіту сәтін енгіздім, алдыңғы сабақ жоспарында «сергіту сәті» сабақ мақсатына сәйкес болмады. |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: Электрондық тапсырма 2: топтық жұмыс Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: тапсырмалар 2: оқушы белсенділігі Сабақ барысында мен сынып немес жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |