Просмотр содержимого документа
«"Жемістер мен тұқымдардың таралуы" атты ашық сабақ»
Биология
6 сынып
"Жемістер мен тұқымдардың таралуы" атты ашық сабақ
Мақсаты: оқушыларды жемістер мен тұқымдардың табиғатта таралу ерекшеліктерімен, таралуға бейімделудің биологиялық маңыздылығымен таныстыру.
Жабдық: жемістер мен тұқымдар жинағы, "Жемістер мен тұқымдардың таралу жолдары" кестесі.
Сабақтың барысы
I Ұйымдастыру сәті
II Білімдерін тексеру
Бақшада көптеген гүлдер өсіп тұрды, бірақ ең ақылдысы және ең бастысы үлкен сары күнбағыс болды. Баяғыда ол гүлдерге мына сөздермен жүгінгісі келген:
"Сіз екеуміз бұл бақта көптен бері тұрамыз, бірақ бір-біріміз туралы, жемістеріміздің құрылысы мен маңызы туралы аз білеміз. Кейбіреулеріңіздің ұқсастықтарыңызды қараңыз. Мүмкін алыс жерде бауырларыңыз бар шығар? Гүлдер аң-таң болды. Көптеген адамдар туыстары туралы білгісі келеді, бірақ мұны қалай істеуге болады?
Біздің жемістеріміз қандай белгілері бойынша ерекшеленеді? Біздің "балаларымыз" жемістер мен тұқымдардан басқа, біз өзіміз алыс сапарға шыға алмаймыз.
Бірақ мұны қалай жасау керектігін бізге кім айтады? Балалар, сендер гүлдерге қалай көмектесуге болатынын білесіңдер ме?
"Үшінші қосымша" ойыны.
1. Тақтада жемістердің атаулары және олардың түрлері (әр бағанда 3-тен) белгілі бір критерий бойынша топтастырылған, бірнеше бағанға жазылған, бірақ әр бағанда бір атау артық. Тапсырма: әр жағдайда кімнің артық екенін анықтау және өз таңдауын түсіндіру.
А) бұршақ Ә) жарма Б) алма
Асқабақ жидектерінің қабығы
Жаңғақ жаңғағы
2."Ысқырық" ойыны
Әр топқа тапсырма беріледі:
1. Арыстан балықтарының жемісі қандай өсімдіктерде болады?
2. Қандай өсімдіктерде бүршік жемісі болады?
3. Қандай өсімдіктерде жеміс дәндері болады?
4. Жидек жемісі қандай өсімдіктерде болады?
5. Бұршақ жемісі қандай өсімдіктерде болады?
6. Цинородий жемісі қандай өсімдіктерде болады?
3.Келесі тапсырма "жұмбақтардың калейдоскопы".
1. Дөңгелек – дөңгелек, тәтті – тәтті,
Жолақты терісі тегіс.
Ал қысқартсаң – қарашы:
Қызыл – ол іште қызыл! (қарбыз) (асқабақ)
Бұл өсімдіктің жемісі қалай аталады?
Мұндай жеміс тағы қандай өсімдіктерде бар?
2. Қара үйлердің алтын елегі лық толы.
Неше кішкентай қара үй-
Қаншама ақ нәсілді тұрғындар. (күнбағыс) (ашен)
3. Кемпірдің жанындағы бақшада
Сылдырмақтар пісіп жетілді.
Жел олармен ойнайды
Ал балалар тойлайды (көкнәр) (қорап)
4. Емен ағашы (мүйізтұмсық) алтын шарға тығылды.
5. Ол өте тығыз өседі,
Байқамай гүлдейді,
Ал жаз келгенде,
Біз оның кәмпиттерін жейміз
Қағаз бетінде емес, қабықшада.
Қамқор болыңыздар, балалар, тістер. (жаңғақ)
6. Көк мундир, сары астар,
Ал ортасында тәтті. (алхоры ) (друпа)
7. Жарқын, тәтті, құйылған, барлығы мұқабада алтын.
Кәмпит фабрикасынан емес,
Ал алыс Африкадан (апельсин) (гесперидиум)
Беті сары, аузы қышқыл. (лимон)
8. Қызыл моншақтар ілулі, бұталардан бізге қарап тұр.
Бұл балалар моншақтарды, құстар мен аюларды (таңқурай) (көп орындық) өте жақсы көреді.
9. Гүлі – арыстан балығы, жемісі – қалақша.
Жемісі жасыл және жас, бірақ уыт (бұршақ) (бұршақ) сияқты тәтті.
10. Өмірде бір рет қана гүлдейді
Және құнарлылық береді.
Немесе конус, тол ұрық.
Балдай шырынды жеміс. (ананас)
11. Дөңгелек, қызарған, мен бұтақта өсемін,
Үлкендер де, кішкентай балалар да мені жақсы көреді. (алма)
4."Жемістерді себетке жина" дидактикалық ойыны.
Сынып 4 командаға бөлінеді. Әр командаға тапсырма беріледі.
1. Себетке шырынды бір тұқымды жемістерді жинаңыз.
2. Себетке шырынды көп тұқымды жемістерді жинаңыз.
3. Себетке құрғақ бір тұқымды жемістерді жинаңыз.
4. Себетке құрғақ көп тұқымды жемістерді жинаңыз.
5."Жемістердің классификациясы" атты жазбаша жұмыс.
Жемістер тізімінен I нұсқа шырынды (бір және көп тұқымды ) жемістерді таңдайды, II нұсқа – құрғақ (бір және көп тұқымды)