Просмотр содержимого документа
«Математика әлеміне саяхат»
Білім беру саласы: Таным
Ұйымдастырылған оқу қызметі: Қарапайым математика
Тақырыбы: Ғажайып пішіндер
Мақсаты: Балаларға геометриялық пішіндерді олардың түстері туралы түсініктерін бекіту.Санамақтар айтқызу арқылы сан туралы ұғымдарын қалыптастыру.Сандарды тура және кері санау, дидактикалық ойындар арқылы логикалық ойлау қабілетін дамыту.
Әдіс- тәсілі:әңгімелесу,түсіндіру,үйрету,көрсету.
Қолданылатын көрнекіліктер:Слайд,сурет,сандар,үйлестірмелі пішіндер,
Сабақтың барысы:
Балалар мен шаттық шеңберіне тұрып,қонақтармен әңгімелесу.
Тәрбиеші: Балалар бүгінгі күн ерекше күн бизге қонақтар келіпті,олай болса қонақтармен амандасайық.
Шаттық шеңбері:
Қолды көкке созайық
Азайтайық,қосайық
Сан есептің сарайын
Кәне бірге ашайық
Тәрбиеші: Енді балалар орнымызға отырайық.
Ал балалар қазір жылдың қай мезгілі?
Балалар:Қыс мезгілі
Тәрбиеші:Қыс мезгілі неше айдан тұрады
Балалар:3 ай
Тәрбиеші: Кәне олар қалай аталады?
Балалар:Желтоқсан,Қаңтар,Ақпан,
Тәрбиеші:Қыс мезгілінде қандай өзгерістер болады?
Балалар:Күн суытады қар жауады
Тәрбиеші:Балалар біздің ұйымдастырған оқу қызметіміздің тақырыбы «Ғажайып пішінде»болмақ.Балалар бүгін біз пішіндер жайында өтеміз.Балалар кәне бір сәтке көзімізді жұмайық, бізге әуе шарымен жұмбақтар келіп қалыпты.
Әуе шарындағы жұмбақтарды шешейік.Ол үшін партаға жайғасып отырайық.
Балалар:Орындарына отырады.
Тәрбиеші: 1- тапсырма
Пішіндер туралы жұмбақтар
Атына сай балалар,
Үш бұрышы,үш жағы бар
Ол пішінді кім табады?
Балалар:Үш бұрыш
Тәрбиеші: Дұрыс айтасыңдар балалар ,бұл үш бұрыш.Алдарыңдағы пішіндердің ішінен үшбұрышты көрсетіңдерші және түсін атаңдар.
Балалар: Балалар көрсетеді,түсі қызыл.
Тәрбиеші: Үшбұрыш неге ұқсайды екен?
Балалар:Үйдің шатырына.
Тәрбиеші: Дұрыс айтасыңдар, балалар келесі жұмбақты жасырайын.
Төрт бұрышы бар, төрт қабырғасы бар.Бұл қай пішін?
Балалар: Төрт бұрыш.
Тәрбиеші: Ия дұрыс, Алдарыңдағы пішіндерден төртбұрышты көрсетіңдер және түсін ата.
Балалар: Балалар көрсетеді,түсі жасыл.
Тәрбиеші: Тағы бір жұмбағвмыз бар екен.
Допқа өзі ұқсайды,
Ерекше бір пішін бар.
Атын оның атаңдар?
Балалар: Дөңгелек.
Тәрбиеші: Дөңгелек неге ұқсайды.
Балалар: Шарға, Допқа.
Ал,енді алдарыңдағы пішіндердің ішінен дөңгелекті көрсетіңдерші,түстерін атаңдар.
Балалар: Көрсетеді,түсі көк.
Тәрбиеші: Өте жақсы,жарайсыңдар.
Сергіту сәті:
Бойды сергек тік ұста
Емін еркін тыныста
Деміңді ішке тез алда
Оң қолыңды соз алға
Қол ұшына қарада
Үш бұрыш сыз ауада
Сол қолың да бос тұрмасын
Шеңбер жасап тынбасын.
2-тапсырма
Тура және кері санау
-Балалар біз санап білеміз бе ?
-Қане олай болса санайықшы.
Балалар: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Тәрбиеші: Жарайсыңдар.Ал енді осы сандарды кері санайық.
Балалар: 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
Тәрбиеші: Дұрыс айтасыңдар.
Ойын: Тізбекте қай пішін жок.
Балалар біз қандай пішіндермен таныстық?
Балалар: Үш бұрыш,төрт бұрыш, дөңгелек.
Тәрбиеші:Осы пішіндерді бір қатарға орналастырумыз керек.
Мына – қатарда қай пішін жоқ?
Балалар: Үш бұрыш
Тәрбиеші: Ал балалар екінші тізбекте қай пішін жоқ?
Балалар: Төрт бұрыш
Тәрбиеші: Ал келесі тізбекте қай пішін жоқ?
Балалар: Дөңгелек
Тәрбиеші: Өте дұрыс. Жарайсыңдар.
Қорытынды:Балалар бүгінгі оқу қызметімізде не өттік? Не жайында таныстық?
Балалар:Пішіндер жайында , пішіндер үш бұрыш,төрт бұрыш, дөңгелек және түстермен таныстық.
Тәрбиеші: Балалар осымен оқу қызметіміз аяқталды,келген қонақтармен коштасамыз.