kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Балабақшадағы отбасы жұмыс жүйесі"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Балабақша баланың оқуын ұғымын қалыптастыру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Балабақшадағы отбасы жұмыс жүйесі"»



Сабақтың жоспары

Поурочный план

The plan of the lesson

Күні/ Дата/ Date:

Топ/ Группа/ Group:

Пән/ Предмет/ Subject: Мектепктегі баланың алғашқы күндері

Сабақтың тақырыбы/ Тема занятия/ Theme: Мектепке дейінгі мекемелердегі және мектептегі ата-аналармен жұмыс жүйесі.

Сабақтың үлгісі / Тип занятия Type of the le sson:

Сабақтың түрі/Вид занятия/ Kind of the lesson:Дәріс

Мақсаты/Целизанятия/Objectives білімдік / образовательная/ educational: Мектепке дейінгі мекемелерде ата-аналармен жұмыс жүйесімен танысу,

дамытушылық/ развивающая/ developing: оқушылардың пән туралы түсініктерін дамыту

тәрбиелік/ воспитательная / bringing-up:кәсіптік құзыреттілікке , өз мамандықтарын сүйе білуге, құрметтеуге баулу

Көрнекі құралдар/Оборудование/Resources:Тақырып бойынша негізгі және қосымша әдебиет,тапсырмалар,

Сабақтың жоспары/ План занятия/ Plan:



  1. Ұйымдастыру.

  2. Үй тапсырмасын сұрау

  3. Мақсатқа жету

  4. Жаңа тақырыпты хабарлау.

  5. Материалды бекіту.

  6. Үй тапсырмасы

  7. Қорытынды жасау.

Сабақтың барысы

1.Ұйымдастыру Оқушылармен үш тілде амандасу,бүгінгі күнді сұрап үш тілде жауап алу.

Оқушылардың көңіл күйін көтеру мақсатында шеңберге тұрғызып психологиялық сәт жасау

Армысыңдар достарым

Сендерді көрсем қуанам

Жылуына жылу қос

Міне менің қолым

2.Үй тапсырмасын тексеру

Өткен дәріс бойынша студенттер жауабы,өздері ізденіп тапқан материалдарын ортаға салып талқылау,(Оқушылар алдын-ала карточкалар даярлап келді соны бір-біріне үлестіру арқылы өткен сабақтарды қорытындылау) Ойыншықтар оның түрлері.


3.Мақсатқа жету. Баланы  бұзуға,  түзеуге   себеп   болатын
  бір   шарт  -   жас   күнде   көрген   өнеге.
Жүсіпбек   Аймауытов


4.Жаңа тақырыпты хабарлау. Біз неліктен бұл тақырыпты өтеміз? Қалай ойлайсыңдар?

Мектепке дейінгі мекемелердегі ата-аналармен жұмыс жүйесі. атты дәріс ұсынылады.

Дәріс жоспары:

  1. Бала бақшаның отбасымен жұмысының міндеттері.

  2. Мектепке дейінгі білім беру мекемелерінің жұмыс функциясы.

  3. Бала бақшадан тыс отбасымен жұмыс формасы.


5.Дәріс барысында оқушылармен жүргізілетін жұмыстар:

-Нормативті-құжаттармен жұмыс.(білім туралы заң,мемлекеттік үлгі қалып,ата-аналар келісім шарты)

-Сергіту сәті. Денсаулықты нығайту мақсатында топпен жүргізілетін жаттығу жұмысы үш тілде студенттер дайындығымен жүреді.

-Қима қағазбен жұмыс.

6.Дәрісті меңгерулерін тексеру

Кластермен жұмыс. Тақтаға кластер сызылады.Жүргізілетін жұмыс түрлері соның жан-жағына жазылады.

деген сөзге дәріс барысында алған білімдерін жинақтап жауап беру.Әрқайсысы өз ойларын айтады.

7.Тапсырмалар

Оқушыларды топтарға бөліп тапсырма беру


Литература/ Literature:

Отбасы және балабақша \\ Дошкольная педагогика под ред.В.И.Логиновой и П.Г.Саморуковой. М., П., 1988 г. Бабанский Ю. Педагогика, 1983

Дошкольная педагогика под ред. Ядешко В.И. и Ф.А.Сохиной М., П.. 1986 г

Байтұрсын ұлы А Шығармалары. Алматы 1989


6.Үйге тапсырма

Отбасы мен бала бақша сабақтастығы баяндама жазу.
























Тақырыбы.

Мектепке дейінгі мекемелердегі ата-аналармен жұмыс жүйесі.

Дәріс жоспары:

  1. Бала бақшаның отбасымен жұмысының міндеттері.

  2. Мектепке дейінгі білім беру мекемелерінің жұмыс функциясы.

  3. Бала бақшадан тыс отбасымен жұмыс формасы.


1.Бала бақшаның отбасымен жұмысының міндеттері.


Қоғам    үшін    әр   кезеңде ,   әр   отбасында   өсіп    келе   жатқан   өрімдей   ұл  -  қыздардың   дені   сау,   рухани   бай,   еңбекке  ,   білімге  құштар   болып   өсуі  -   ең  жоғарғы   тілек,    ең   биік    мақсат.   Оның  қуат   алатын   қайнар   бастауы   отбасы.   Отбасының   аса   құнды   ықпалы   мен   әсерін   өмірдегі   ешнәрсенің    күшімен   салыстыруға   болмайды.   Балаға   ата -  ана   тәрбиесінің   орнын    ешнәрсе    алмастыра    алмайды.   .  отбасы  -   өмірге    сәби   әкеліп,   оны    тәрбиелеп,    қалыптастыруда   және   ұрпақ   жалғастыруда   теңдесі   жоқ   орын.  

Отбасының    балаға   тәрбие   берушілік   қызметтінің   мақсаты  -  балаланың   жасын,   жеке   ерекшелігін,   психологиялық   процестерін   ескере   отырып,   жарасымды   жетілген   ұрпақты   тәрбиелеу.     Көздеген    мақсатқа   жету   үшін   отбасындағы   тәрбие   төмендегі   міндеттерді  шешеді .

- Отбасында   баланың   өсуіне,   денсаулығына   қамқорлық   жасау,   тазалықты   қалыптастыру.

- еңбексүйгіштікке   баулу,   тұрмыстағы,   үй   шаруасындағы   еңбекке   құлшынысын    арттыру,  өзіне  -  өзі   қызмет   етуге   үйрету.

- Отбасы   мүшелерімен   тіл   табысып,   дұрыс  қарым  -  қатынас   жасауға,   үлкенге   құрмет,   кішіге   ізет   көрсетуге   үйрету .

- Әдебиетке,   мәдениетке,   өнерге   тәрбиелеу.   Бұл  міндеттер   жүзеге   асу  үшін   бала   дүниеге   келген   күннен   бастап   отбасында,   қоғамдық   орындарда,   мектепте  тәлім  -  тәрбие  беріледі.

«Баланы  жастан»,  «Ұяда  не   көрсең,   ұшқанда   соны  ілесің»   деген   даналық   сөздердің   мағынасы   өте   терең.   Себебі,   есейіп   кеткен   соң   баланың   теріс   мінезін,   қалыптасқан   қате   көзқарасын  өзгерту   өте   қиын.   Осы   кезде  « Балаңыздың   тәрбиесін   бастамас   бұрын,   өзіңіздің   мінез - құлқыңызды,  өмірге  көзқарасыңызды   ой   елегінен   өткізіп,   бақыладыңыз ба?»   деген   сауал   туады.

Ұлы   педагог   А. С. Макаренко: «Балалардың   алдында   беделді   болуды  қаламайтын   ата-ана   жоқ.   Бірақ  қалай,  қай   бағытта   өнеге   беріп,  өсіріп   келе   жатқанын   ойламастан,   бала   санасын   рухани   өктемдік   жасап  тәрбиелейтін  ата-ана   баршылық.   Бұл   беделді   болудың   қандай   жолы?   Мұндай   жолмен   келген   адал   баланың   санасы   жетілгенде   өздігінен   жойылады»  деген.

Отбасы – барлығының басы,  жан- жақты   даумуының  негізі  болатын   тәрбие институты.  Отбасындағы   ата- ана  мен  баланың  қарым-қатынас    нәтижесінде,  адамгершілік,  эстетикалық,  дене   тәрбиесінің   алғашқы   үлгілері   қалыптасады.   Ал әке  мен  шеше-баланың алғашқы   тәрбиешілері.

Ата -  аналар   бала   бақытының   шынайы  бағбаны   болуы   тиіс.

Бала  бақыты  - білімде.   «Білім   бір  құрал.  Білімі  көп   адам  құралы   сай  ұста   сықылды,   не   жасаса да   келістіріп   жасайды», -  дейді  А.  Байтұрсынов.

Бүгінгі    таңда   болып   жатқан   өміріміздегі   өзгерістерге   байланысты   ұстаздар   мен   ата-аналардың   бала   тәрбиелеудегі   жауапкершілігі   арта   түсуде.   Балаларды   оқыту   мен  тәрбиелеуде   отбасының   басым   ролін   мойындай   отырып  бірлесе   жұмыс   жасау   керек.   Әрбір   ұстаз    ата-аналармен   қарым-қатынас   жасауда   түрлі   тәсілдерді,  қазіргі   жаңа  технологияларды  пайдалана   отырып,   ата-ананың   қызығушылығын   арттыру   мақсатында   жұмыс   жасаса,   ата-  ананың   балабақшаға,   тәрбиешіге   деген   көзқарасы   өзгерер   еді.

Ата-аналармен   жұмысты   ұйымдастырудың  негізгі   мақсаты:

* Ата-ананың   өмірге   деген  көзқарасын  өзгерту;

* Баланың  бүгінгі  жасаған   қадамы   ертеңгі   тұлға   қалыптасуына  үлкен   әсер  ететінін   атап  өту;

* Ата-аналармен   жұмыс  жасаған   кезде   бірізділік   қағидасын  басшылыққа   алу;

Ал  міндеттері:

* Бала  өміріне  қолдау  жасау,  келешекте  өз  жемісін   береді.

* Қоғам  тарапынан  көрсетілген  қолдау,  ата-ананың  өміріндегі  тұрақтылық  пен   болашаққа  деген  сенімін  нығайтады.

Қазіргі   уақытта  жұртшылықтың   балаларды   тәрбиелеуге  қатысы  кеңейе   түсіп,  тәрбие   жұмысы   еңбек  ұжымының   күнделікті   ісіне   айналуда   тәрбиешілердің   практикасында  ата-аналармен  және   көпшілікпен   бірігіп   жұмыс   істеудің   әр  түрлі   формалары   қалыптасып,   жемісті   түрде   қолданылуда.   Олар   ата-аналармен   жекелеп   және  ұжымдық  жұмыстар   жүргізді.

Отбасы   тәрбиесіндегі   кездесетін  сәтсіздіктер   ата-аналардың   пеадгогикалық   сауатсыздығынан   және   оларда   тәрбие  жұмысын  жүргізуге   қажетті  тәржірибенің   жоқтығынан   болады.   Балаларды   тәрбиелеудің   дұрыс   жолын   табу  үшін   ата-аналарға   көмектесу  тәрбиешілердің    міндеті.

Ата-аналармен   жүргізілетін   жұмыс   түрлерін   қалай   ұйымдастыруға   болады?

Ол  үшін  біз  ата-аналармен   жақынырақ   танысып,   отбасының   әлеуметтік   жағдайын,   отбасы   мүшелерінің   бала   тәрбиелеудегі   ролін   анықтау   үшін,   ата-аналардың  ұсыныс-пікірлерін,   ойын   бөлісу   мақсатында   сауалнамалар,   анкеталық   сұрақтар   алуымызға   болады.   Сонымен   бірге   жыл  бойғы  жүргізілетін  жұмыс  түрлерін  ата- аналармен   бірлесе   отырып   жасаған   тиімді.   Себебі,  ата-аналар   заман   талабына   сай  өзекті   мәселелерді,   отбасы   тәрбиесіне   байланысты   тақырыптарды   өздері   ұсына   алады.   Сонымен   қатар   ата-аналардың   ұсыныс-  пікірлермен  санаса   отырып   ата-аналарға   арналған   әңгімелер  мен   лекциялар,    консультациялар,   сұрақ-жауап   кештері,   тәрбие   жұмысын   алмасу   жөніндегі   конференциялар,   ата-аналарды   педагогикалық   әдебиеттермен   таныстыру   әдіс -тәсілдері   қарастырылады.  М. Әуезов  «Қай   істің   болсын   өнуіне   үш  түрлі   шарт  бар.   Ең   алдымен   әуелі   ниет   керек,   одан   соң   күш  керек,   одан   соң   тәртіп   керек».  Өмірлік   тәжірибе  ұлы   жазушымыздың       сөзінің   құдіреттілігін   байқатады.

Отбасы  мен   балабақша   арасындағы   байланысты    күшейтіп,   бағытты   жұмыс   жүргізу,   ұйымдастырылатын  мерекелік   іс-шараларға,  ата-аналар  және   топ    жиналыстарына   ата -  аналарды  тартудың   қажеттілігі:

* Балаларда  іс-әрекетті   таңдаудың   үлкен   мүмкіндігі  болады;

* Балалар   маңызды   жетістіктерге  жете  алады;

* Ұнайды;

* Балалар   еліктеудің   жаңа   үлгісін   алады;

* Ересектер   мұғалім   жұмысымен   жақын   танысып,   оны   бағалай   біледі;

* Ата-аналар   және   басқа да ересектер   мектепке   оқыту   философиясымен   және   оқу   жоспарларымен   танысады;

* Ата-аналар   және  отбасы   мүшелері   өздерінің   бала   тәрбиелеуге,   оқытуға   қатысы  бар   екендігін   сезінеді,

Тәрбиешілер   ата-аналарға   ақыл-кеңес  беріп,   ұсынылатын   тыңдау   барысында   төмендегідей  қарым-қатынас   ережелерін   есте   сақтауы   керек;

  • Бір-біріне  көңіл  бөлу

  • Тыңдау

  • Сыйлау

  • Көзбе-көз  қарау

  • Тиімді   орынды  таңдау

  • әзілді  сезіну

  • ұрыс-керістен  сақтану  сияқты

Сонымен   қатар   ата-аналарға     тәрбиеші   сөзі   әсерлі,   отбасы  қажеттіліктеріне   байланысты  екендігін   түсіндіріп   толық  тыңдату  үшін;

  • Сиқырлы  сөздер   айту;

  • Баласының   жетістігін   айту

  • Сенімді   болу

  • Көңіл-үйіне   қарау

  • Намысына   тимеу

  • Материал   арқылы  сөйлесу  (анкета,  тест,  т.б)

  • Қарапайымдылық

  • Пікірін  сыйлау.

Ата- аналармен   жұмыс  жүргізудің   негізгі   алғы   шарттары:

* Әрбір   отбасының   мықты   жақтары   болады,   әр   адам   жақсы   ата-ана  болғысы   келеді;

* Барлық   отбасы   көмекті   қажет   етеді,  көмек  түрі   отбасының   нақты   қажеттіліктеріне   байланысты   болады;

* Ата-анамен   жұмысты   ұйымдастыру   барысында  ата-ананы,   яғни   отбасын   тәуелді   ету   емес,   оның   қиыншылықтарды   жеңу   мүмкіндігін   нығайтуды   көздеу;

* Баланың   дамуы  туралы   ақпарат  ата-аналарға   бала  тәрбиелеуде  өз   ролін   жүзеге   асыруға    ықпал  етеді;

* Әрбір   отбасы   көрсетілген   көмектің   тиімділігіне   көзі   жеткенде  ғана,   қоғамдық   жұмыстарға   белсене   араласады;

* Тәрбиеші мен   баланың   оқуға   деген   қызығушылығын   арттыру   жолдарын   түсіндіреді;

* Ата-анамен  баланың   ортақ  қарым-қатынастары   жөнінде   кеңес   беру;

«Таным»  ата-аналар   мектебінің     жұмысымен   танысу.

«Таным»  ата-аналар   мектебі

Ата – аналар  клубы.

«Балабақшадағы,  отбасындағы   топтағы  кездесетін  қайшылықты  жағдайларды  шешуге   арналады».

Тақырыптық  кеңес

«ата-аналарды   психологиялық  педагогикалық  білім   және  тәжірибе  жаңалықтарымен  таныстыру,  кеңес  беру,  ой  қозғау, ой  қорыту».

Педагогикалық   семинар.

«Отбасылық  тәрбиенің   әдіс -  тәсілдеріне   арналады.  Семинарға  тәрбиешілер де,  ата – аналар да  жан  жақты  дайындықпен  қатысуы  қажет».

Шығармашылық   кештер.

« Балабақшаішілік  және   топішілік   болып,   озық   қабілетті,   танымал  ата -  аналарды   үлгі  тұту,  насихаттау   мақсатында   ұйымдастырылады».

Топқа  ата – аналарды   тартудың  қажеттілігі

*  Балаларда   іс  – әрекетті   таңдаудың   үлкен   мүмкіндігі   болады

* балаларға   маңызды   жетістіктерге  жете  алады

* балаларға   отбасы мен   балабақша   байланысын   сезіну   ұнайды

* тәрбиешіге   балаларға   жетекшілік   жасау   жеңілірек  болады  жекелеп   оқыту   мүмкіндігі   туады

* ата -  аналар   және  отбасы   мүшелері   өздерінің   балаларының    оқытуға   қатысы  бар   екендігін   сезінеді

* ата – аналар   балабақшадағы   оқыту  -   тәрбие   жоспарларымен   танысады.

Ата – анамен   жүргізілетін  жұмыс.

Жұмыс түрлері :

  • топішілік  ата -  аналар  жиналысы

  • балабақшаішілік  ата – аналар   жиналысы

  • ата – аналармен  жеке  кездесу

  • ата – аналар  үшін  ашық  есік күн

  • мерекелік  кештерге  шақыру

  • ата – аналарды тренинг  ойындарға  қатыстыру

  • отбасылық  жарыстарға  қатыстыру.

Негізгі   міндеттері:

* тәрбиешінің   топ  ата-аналармен  құрамын   зерттеуі

* ата-аналармен   тұрақты  байланыс   орнату

* ата-аналар   ұжымын   құру

* ата-аналардың  педагогикалық  білім   дәрежесі   мен   мәдениетін   үнемі   арттырып   отыру

* үштік  одақ  (бала, ата-ана,  тәрбиеші)  жұмысын   жандандыру.

Атқаратын   қызметі:

* ата -  аналарды   топтағы   оқу  -  тәрбие   процесінің    мазмұны   және   әдістемесімен   таныстыру

* ата – аналармен   педагогикалық   және   психологиялық  ағарту   жұмыстарын   ұйымдастыру

*   отбасы   тәрбиесі   туралы   ата -  аналарға   педагогикалық   және   психологиялық   кеңес   беру

*  ата -  аналар   белсенділерімен   жұмыс   жүргізу   және    әр   түрлі   қоғамдық   ұйымдармен,   жұртшылықпен   өзара   әрекеттесуін   қауымдастыру.

2.Мектепке дейінгі білім беру мекемелерінің жұмыс функциясы.


Ата-аналармен жэне семьянын баска да мүшелерімен әнгіме ертенгісін жэне кешкісін, балаларды балалар бакшасына экелген жэне үйге алған-кезде откізілуі мүмкін. Тәрбиеші әнгіме откізу үшін ата-аналарды немссс семьяның баска мүшелерін арнайы шақыра алады.

Тәрбиешінін ата-аналармен танертенгі кездесу әңгімелері қысқа бола­ды, бірақ баланын көніл күйін білу үшін, сондай-ақ оның жақындарыныц көнілін көтеріп, тәрбиешіге сенім сезімін туғызу үшін ол әнгімелердін коп маңызы бар. Баланын кешкі уақытты және түнді калай откізгенін сүрағаннан кейін тэрбиеші ата-аналарға бүгін кандай қызыктар болаты­нын: паркке экскурсияға баратынын, музыка сабағы болатынын т. т. мүм-кіндігінше қыска хабарлайды.

Ата-аналармен кешкі әнгімелер де уакыт жағынан шектеулі. Педагог олардын кейбіреулеріне балалар бакшасында баланын күнді калай откіз-генін, өзін калай үстағанын, не нәрсеге назар аудару керек екенін айтады; мысалы, ата-аналарға баласынын жаксы кезекші болғанын, оған озі тура-тын көшемен танысып келуге тапсырма берілгенін, осы жөнінде оған ке-мектесу керек екенін айтады. Баланын үстінен ата-анаға шағым айтуға болмайды, өйткені олардын бұған реакциясы педагогикалык турғыдан жарамсыз болып шығуы мүмкін. Жиі шағына беру тәрбиешінің педагог-тык дәрменсіздігін ғана дәлелдейді.

Ата-аналармен кешкі әнгіме кезінде мектеп жасына дейінгі баланын сыртқы пішініне қатысты ескертпелер айтылуы да мүмкін (шашынын осіп кеткені, аяқ киімініи тарлығы т. б.) мундай ескертпені әдепті түрдс, ақыл-кенесін балаға деген қамкорлықпен негіздей отырып айту керек.

Ата-аналармен әнгімелер қысқаша болғанымен мазмунды, олар үшін пайдалы болуға тиіс. Бүған тәрбиешінін жақсы дайындығы, ізгі ниеті комектеседі.

Ата-аналармен балалар бақшасынын меңгерушісі де, медицина кыз-меткерлері де әцгімелеседі.

Ата-аналарға консультациялар олардыц бала тәрбиелеуде жіберген кандай да бір ағаттыктары мен қателіктерін талдау үшін неғурлым келе-лі әңгіме қозғап, жағдайды түзету жонінде сапалы кецес пен нусқау беру қажеттігі туған кезде откізіледі. Мысалы, баланын кикарлану себебі семьядағы теріс тәрбиеден екеніне козі жеткен тәрбиеші кикарлык себебін түсіндіріп, оны жоюдың жолдарын үйрету үшін баланыц анасын немесс әкесін консультацияға шакырады.

Ата-аналарға арналған консультацияны тәрбиеші, дәрігер, мекемс ыецгерушісі, логопед, юрист, өткізеді. Мунда ата-аналардын консультация өткізушіні ыкыласпен тындап, сұрак беруі, кейбір акыл-кецестерді жазып алуы үшін тыныш, Іскерлік жағдай туғызу маңы



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Прочее

Целевая аудитория: Дошкольникам

Скачать
"Балабақшадағы отбасы жұмыс жүйесі"

Автор: Жайлибаева Жанна Адиатовна

Дата: 13.12.2017

Номер свидетельства: 444004
