Просмотр содержимого документа
«Георафия п?ні, 6-сынып "Жел"»
Сабақ№________Сыныбы_6_Күні_________
Тақырыбы:Жел.
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға желдің пайда болуын,жылдамдығы мен бағытын, оның түрлері мен маңызы жөнінде түсіндіру.
Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.
Болжамдап отырған нәтиже: Желмен танысқан тұлға.
Сабақтың типі:Жаңа білім беру сабағы
Сабақтың түрі:Аралас сабақ
Сабақтың әдісі:1. Сұрақ-жауап. 5. Топтастыру.
2. Әңгіме-дәріс. 6. Тірек-сызба
3. Кестемен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі:Қосымша деректер, оқулық, карта, интерактивті тақта, слайд,электронды оқулықтыр т.б.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1.Тест жұмысы
2. Интерактивті тапсырма
ІІІ.Жаңа сабақ.
1. Әңгіме-дәріс.
2. Тірек-сызбамен жұмыс.
3. Топтастыру.
4. Кестемен жұмыс.
Қорытындылау.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
1. Сұрақ-жауап.
V. Қорытындылау, бағалау.
VІ. Үйге тапсырма беру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Тест жұмысы
1.Атмосфералық жауын-шашынның өлшем бірлігі
А.текше ә. Литр б. Миллиметр в. Грамм
2.Жаздың соңы мен күзде күндіз жылынған ауаның түнде суынған заттарға жанасуынан түзілетін су тамшыларын.......деймиз.
А. Қар ә. Бұршақ б. Шық в. Жаңбыр
3.Жазда ауа қатты қызғанда, бұлтты өте биікке көтеруінің нәтижесінде түзілген мұз түйіршіктерінің еріп үлгермей жер бетіне түсетін жауын-шашын түрі...........
А. Қар ә. Бұршақ б. Жаңбыр в. Шық
4. Экватор маңында 1 жыл ішінде ........ мм астам жауын-шашын.
А. 500 ә. 1000 б. 1500 в. 2000
5. Жауын-шашын тәулігіне .......... рет өлшенеді.
А. 1 ә. 2 б. 3 в. 4
6. Жер шарындағы ең мол жауын-шашын............ түседі.
А. Гималай тау етегінде ә. Карпат тауы етегінде
Б. Алтай тау етегінде в.Анд тау етегінде
7. Қар жамылғысының қалыңдығы қар өлшегіш .... өлшейді.
А. Метр ә. Желбағар б. Сырық в. Тұсбағар
2. Интербелсенді тапсырма
Интербелсенді тапсырма арқылы жауын-шашын таралуына әсер ететін орта жағдайларын анықта.
ІІІ.Жаңа сабақ.
1. Әңгіме-дәріс.
Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады. Желдің қалай пайда болуы түсіндіріледі.(3,4 слайд)
2. Тірек-сызбамен жұмыс.
Тірек-сызба арқылы желдің жылдамдығы мен бағытын түсіндіру.(5 слайд)
Желдің жылдамдығы мен бағыты
Жергілікті жердің құбылыстары
Бофорт шкаласы
Желбағар
2. Тірек-сызбамен жұмыс.
Тірек-сызба арқылы желдің түрлерін түсіндіру.(8 слайд)
3. Топтастыру.
Топтастыру арқылы жергілікті желдер сипатталады.
ЖЕРГІЛІКТІ ЖЕЛДЕР
МУССОН
БРИЗ
4. Вень диограммасы арқылы желдің маңызына сипаттама беру.
Жер шарының түрлі аймақтарында жыл сайын көптеген сұрапыл апатты дауылдар өтіп жатады.Олар үйлерді қиратады,электр желілерін үзеді,жол қатынасын тоқтатады, су тасқынын тудырады.
Жел айдаған желкенді кемелердің арқасында букіл Жер шарындағы құрлықтар мен мұхиттар ашылды.жер бетіндегі су айналымының негізгі қозғаушы күші.мұхит бетінен көтерілген ылғалды құрлыққа алып келеді.
Қорытындылау.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
1. Сұрақ-жауап.
1. Жел қалай пайда болады?
2. Бриз бен муссонның қандай ұқсастығы бар?
3. Желдің жылдамдығы мен бағытын қалай анықтаймыз?