САБАҚ: Қазақ әдебиеті | Мектеп: |
Күні: 07.03.2019 | Мұғалімнің аты-жөні: Карымсакова Ф.М |
СЫНЫП: 9 | Қатысқандар:18 | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы: | «Біржан-Сара» айтысы |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.3.3.1 Шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап,әдеби эссе жазу. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
Кейбір оқушылар: |
|
Бағалау критерийлері | Эссе құрылымын сақтап, жазады; Эссе жазу барысында аргумент келтіреді; Шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, мәліметті жинақтап, салыстырмалы дәлелдер жазады. |
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
Мәшһүр, дүлдүл, көрік, тұрымтай |
Диалог құруға/жазылым үшін пайдалы тіркестер: |
Талқылауға арналған сұрақтар: |
«Біржан-Сара» айтысына ғаламдық тұрғыдан қандай баға беруге болады? |
«Біржан-Сара» айтысының қазіргі айтыс өнеріндегі орны қандай ? |
Не себепті ... деп ойлайсыз? |
Құндылықтарға баулу | Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы идеясы «Біржан-Сара» айтысын оқыту арқылы ішінара жүзеге асады. |
Пәнаралық байланыс | Тарих, музыка |
Алдыңғы оқу | «Біржан-Сара» айтысының идеясын талдау. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Басталуы 5 мин | С. Ұйымдастыру кезеңі. (Оқушылармен амандасып,психологиялық ахуал туғызу) «Жылы лебіз сыйлау» Топқа бөлу: «Айтыс вагондары» әдісі
| Кеспе қағаздар: 1 топ- «Жұмбақ айтысы»; 2 топ- «Салт айтысы» 3 топ- «Бәдік айтысы» |
Ортасы 28мин | Т. 1. «Оқиғалар тізбегі» әдісі арқылы «Біржан-Сара» айтысының мәтінін топта талқылып, айтысты қарасөз түрінде жазып шығады. ҚБ. «Үш шапалақ» әдісі Ж.2 ««Біржан-Сара» айтысының қазіргі айтыс өнеріндегі орны қандай ?» деген тақырыпта аргументтік эссе жазады. Эсседегі сөз саны-150-170 сөз Кіріспе-30-40 сөз Негізгі бөлімі-70-80 сөз Қорытынды- 40-50 сөз Дескриптор | +/- | Эссе құрылымы мен даму желісін сақтайды | | Артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстырады | | Өзіндік көзқарасын жазады | | Дәлелдемелер айқын келтіреді | | Көтерілген мәселенің шешімін табады | | С. Сергіту сәті: «Сөз тізбегін жалғастыр» | |
Аяқталуы 7 мин | Ж/Ж «Раундробин» әдісі арқылы оқушылар тақырып бойынша өз идеялары мен ойларын жазып, оң жағындаңы көршіге парағын ысырады. Көршісі алдыңғы жолдасының жазғанымен танысып, сол ойларды ары қарай жалғастырады. ҚБ «Аяқталмаған әдіс» Дәйексөздер мен дәлелдемелер кестесі Талдау Баға беру | |
Қосымша ақпарат |
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жүргізесіз? | Бағалау - Оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс Құндылықтардағы байланыс (тәрбие элеметтері) |
«ҚӨДК» тәсілі арқылы оқушылардың деңгейіне байланысты сабақ сараланады. 1.Қос... 2.Өзгерт... 3.Дамыт... 4.Күрделендір... | «Үш шапалақ» , «Аяқталмаған әдістері» арқылы бағаланады. | Қауіпсіздік ережелері сақталады, АКТ-ны қолданады. |
Рефлексия Оқу/сабақ/ мақсаты мен міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай, қай деңгейде өтті? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неге? | Өз сабағыңызды талдау үшін осы ұяшықты пайдаланып, сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағалау Қандай екі нәрсе табысты болады (Оқыту мен оқуға қатысты )? Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпал етер еді? (Оқыту мен оқуға қатысты )? Сабақ барысында сынып немесе жекелеме оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім? |