Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художнє багатство й естетичну цінність твору; розвивати навички аналізу новел, уміння висловлювати власні роздуми про поведінку героїв і проблеми, порушені у творі; виховувати прагнення до щирості, краси почуттів, християнських гуманістичних взаємин між людьми, усвідомлення високого сенсу любові.
Очікувані результати: учні знають зміст новели, висловлюють власні враження, вміють працювати за технологією розвитку критичного мислення.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, написи видів роботи
за «КТ».
Тип уроку: Урок-спостереження за текстом, формування вмінь і навичок.
Перебіг уроку
Мотивація навчальної діяльності учнів.
Оголошення теми уроку. Мету уроку учні формулюють колективно, відповідаючи на питання:
- про кого будемо говорити ?
- про що будемо говорити ?
- що таке «любовний трикутник»?
Вступне слово учителя:
Микола Вінграновський про Гр. Тютюнника сказав: «Він – дорогоцінне обличчя нашої літератури. Він – її гідність, постава і шляхетність. Його твори не борються з часом. Вони самі - час».
А ось відгук про твір Гр. Тютюнника відомого літературознавця Євгена Сверстюка «Струна затремтіла, коли я у таборі прочитав у збірці Гр. Тютюнника «Три зозулі з поклоном» - оповідання про зека в серпанку любові – твір, злеліяний на дні душі в глибокій самоті».
Формування вмінь та навичок
Але перш, ніж почнемо з вами знайомство з твором, виконаємо такий вид роботи, який називається «Мозкова атака» (на дошці вивішується напис 1937рік)
Що це за дата? Що вам відомо про 1937 рік?
Передбачувані відповіді:
це рік репресій по відношенню до українського народу;
людей арештовували й засуджували;
висилали до Сибіру та на Соловки;
у цей час було арештовано багато письменників України
Слово вчителя: Молодці, добре орієнтуєтеся в історії. А зараз я пропоную вам ще один вид роботи.
«Ключові слова»
1. Новий дешевенький костюм (небагата родина)
2. «Сибір неісходима» ( арешт, заслання)
3. батько був сивий-сивий (дві жінки й чоловік)
4. Марфа – Михайло - Софія (багато пережив)
(слухаємо можливі відповіді)
Слово вчителя: Переходимо до наступного виду роботи.
«Читання з зупинками та питаннями»
Чому Марфа так пильно дивиться на хлопця-студента? (с. 375)
Що є чи чого немає?
Хто такий Мишко? (Учні читають самостійно до слів: «А хто вам про це розказав, мамо?» с.376)
Чому Марфа, заміжня жінка, була закохана в Михайла?
Які почуття були у Софії по відношенню до Марфи?
«Останній лист від тата». Що сталося? Чому лист останній?
Що означає вираз «три зозулі з поклоном»?
Чому «Сибір неісходима»?
Закріплення знань,умінь, навичок
Слово учителя:
Давайте підсумуємо: майже все, що ви говорили попереду, було правильним. А тепер ваш улюблений вид роботи – сенквейн або сенкан.
Марфа Михайло Софія
Закохана, вірна розумний, засуджений лагідна, ніжна
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художнє багатство й естетичну цінність твору; розвивати навички аналізу новел, уміння висловлювати власні роздуми про поведінку героїв і проблеми, порушені у творі; виховувати прагнення до щирості, краси почуттів, християнських гуманістичних взаємин між людьми, усвідомлення високого сенсу любові.
Очікувані результати: учні знають зміст новели, висловлюють власні враження , вміють працювати за технологією розвитку критичного мислення.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, написи видів роботи
за «КТ».
Тип уроку: Урок-спостереження за текстом, формування вмінь і навичок.
Перебіг уроку
Мотивація навчальної діяльності учнів.
Оголошення теми уроку. Мету уроку учні формулюють колективно, відповідаючи на питання:
- про кого будемо говорити ?
- про що будемо говорити ?
- що таке «любовний трикутник»?
Вступне слово учителя:
Микола Вінграновський про Гр.. Тютюнника сказав: «Він – дорогоцінне обличчя нашої літератури. Він – її гідність, постава і шляхетність. Його твори не борються з часом. Вони самі - час».
А ось відгук про твір Гр. Тютюнника відомого літературознавця Євгена Сверстюка «Струна затремтіла, коли я у таборі прочитав у збірці Гр.. Тютюнника «Три зозулі з поклоном» - оповідання про зека в серпанку любові – твір, злеліяний на дні душі в глибокій самоті».
Формування вмінь та навичок
Але перш, ніж почнемо з вами знайомство з твором, виконаємо такий вид роботи, який називається «Мозкова атака» (на дошці вивішується напис 1937рік)
Що це за дата? Що вам відомо про 1937 рік?
Передбачувані відповіді:
це рік репресій по відношенню до українського народу;
людей арештовували й засуджували;
висилали до Сибіру та на Соловки;
у цей час було арештовано багато письменників України
Слово вчителя: Молодці, добре орієнтуєтеся в історії. А зараз я пропоную вам ще один вид роботи .
«Ключові слова»
1. Новий дешевенький костюм (небагата родина)
2. «Сибір неісходима» ( арешт, заслання)
3. батько був сивий-сивий (дві жінки й чоловік)
4. Марфа – Михайло - Софія (багато пережив)
(слухаємо можливі відповіді)
Слово вчителя: Переходимо до наступного виду роботи.
«Читання з зупинками та питаннями»
Чому Марфа так пильно дивиться на хлопця-студента? (с. 375)
Що є чи чого немає?
Хто такий Мишко? (Учні читають самостійно до слів: «А хто вам про це розказав, мамо?» с.376)
Чому Марфа, заміжня жінка, була закохана в Михайла?
Які почуття були у Софії по відношенню до Марфи?
«Останній лист від тата». Що сталося? Чому лист останній?
Що означає вираз «три зозулі з поклоном»?
Чому «Сибір неісходима»?
Закріплення знань ,умінь, навичок
Слово учителя:
Давайте підсумуємо: майже все, що ви говорили попереду, було правильним. А тепер ваш улюблений вид роботи – сенквейн або сенкан.
Марфа Михайло Софія
Закохана, вірна розумний, засуджений лагідна, ніжна