Конспект урока по зарубежной литературе. Тема: "Сильный характер в экстремальных ситуациях.(Компаративный анализ рассказов Дж. Лондона и А. Довженко
Конспект урока по зарубежной литературе. Тема: "Сильный характер в экстремальных ситуациях.(Компаративный анализ рассказов Дж. Лондона и А. Довженко
Тема уроку: Сильний людський характер в екстремальній ситуації.
(Компаративний аналіз оповідань Дж. Лондона « Жага до життя» та О..Довженка «Воля до життя»)
Мета уроку: Шляхом порівняння творів показати єдність літературного процесу, сприяти розумінню єдності та національної своєрідності різних літератур; розширити й погиблими знання, здобуті на уроках української та світової літератур; розвивати навички аналізу художнього тексту, образної системи, вміння зіставляти, визначати головне, висловлювати свої думки: сприяти вихованню у школярів вірності у дружбі, гуманного ставлення до людей.
Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок
Обладнання: портрети Дж. Лондона та О. Довженка, виставка їхніх творів, ілюстрації до творів (учнівські),карта Північної Америки (Аляски).
Хід уроку
Є воля до життя - є людина.
О. Довженко
Життя, як терниста нива: не пройдеш,
ноги не вколовши.
Українське народне прислів’я.
Оголошення теми, мети і завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
III Актуалізація опорних знань учнів
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по зарубежной литературе. Тема: "Сильный характер в экстремальных ситуациях.(Компаративный анализ рассказов Дж. Лондона и А. Довженко»
Розробила: Волинець С.С.
Клас:6
Тема уроку: Сильний людський характер в екстремальній ситуації.
(Компаративний аналіз оповідань Дж. Лондона « Жага до життя» та О. .Довженка «Воля до життя»)
Мета уроку: Шляхом порівняння творів показати єдність літературного процесу, сприяти розумінню єдності та національної своєрідності різних літератур; розширити й погиблими знання, здобуті на уроках української та світової літератур; розвивати навички аналізу художнього тексту, образної системи, вміння зіставляти, визначати головне, висловлювати свої думки: сприяти вихованню у школярів вірності у дружбі, гуманного ставлення до людей.
Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок
Обладнання: портрети Дж. Лондона та О. Довженка, виставка їхніх творів, ілюстрації до творів (учнівські),карта Північної Америки (Аляски).
Хід уроку
Є воля до життя - є людина.
О. Довженко
Життя, як терниста нива: не пройдеш,
ноги не вколовши.
Українське народне прислів’я.
Оголошення теми, мети і завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
III Актуалізація опорних знань учнів
Вчитель: на минулому уроці ми познайомились із біографією відомого американського письменника Джека Лондона і його оповіданням «Жага до життя».
Що найбільше вразило вас, запам’яталось або викликало захоплення, здивування?
Учні(відповіді)
Вчитель: давайте послухаємо невеличке інтерв’ю з Дж. Лондоном. Що він сам розкаже.
Журналістка. Газета «Бригантина»- журналістка Лопатіна Таїсія.
Ваше ім.,я, містере?
Дж. Лондон. Джек Гріффінг. Джек Лондон – мій псевдонім.
Журналістка.
Ваші батьки мали відношення до літератури?
Дж Лондон.
Ні. Мій рідний батько покинув матір ще до мого народження. Джек Лондон- мій вітчим. Він виявився людиною простою й благородною, дуже добре й з великою турботою ставився до мене. Я взяв його прізвище за псевдонім. Мати була вчителькою музики, мріяла стати актрисою, але з цього нічого не вийшло.
Журналістка.
Як сталося, що ви вирішили спробувати себе в літературній творчості?
Дж. Лондон.
Одного разу, моя мама побачила оголошення в газеті про конкурс на краще оповідання автора – початківця. За дві ночі після тяжкої роботи я написав оповідання «Тайфун біля берегів Японії і одержав першу премію.
Журналістка.
-У вас була мрія?
Дж. Лондон.
Так. Мене вабило море. У 17 років я найнявся матросом на шхуну. Побував біля берегів Японії і Сибіру.
Журналістка.
Які з ваших оповідань вам особливо дорогі?
Дж. Лондон.
Усі, адже кожен твір - це частина мого життя.
Журналістка.
А про що ви можете охочіше розповісти?
Дж. Лондон.
Про те, що їздив у «гарячі точки» кореспондентом – то на англо- бурську війну, то на російсько- японську, збагачувався досвідом, сповнювався враженнями.
Журналістка
Я чула, що ви також мріяли про навколосвітню мандрівку.
Дж. Лондон
Так, це правда. Я збудував вітрильник і в 1907 р. вирушив у подорож. Ми досягли Гаваїв, Маркізьких островів, але тропічний клімат зашкодив мені і ми змушені були повернутись.
Журналістка.
Щиро вдячна, вам, за інтерв’ю.
Вчитель.
Що пом’ятаєте з біографії О. Довженка?
Учні (розповідають короткі відомості з біографії Довженка )
Вчитель.
Що спільного в біографіях цих двох видатних представників різних народів?
Учні (відповіді…)
Відповіді: босоноге дитинство і дитячий труд; наполегливість в навчанні; велика мрія;
кореспонденти на війні; романтики і мрійники…
Рефлексія. Творче завдання. Скласти сенкан (про Дж. Лондона і О. Довженка),
Музичний супровід
Вчитель. В оповіданні «Жага до життя» автор переконує нас, що лише цілеспрямована, сильна, мужня людина може вижити в екстремальній ситуації, не втративши благородства, достоїнства і милосердя до інших.
«Мовознавці»(Д/З I групи) пояснити значення слів:
слова
значення
Екстремальна ситуація
важкі, дуже складні з ризиком для життя і здоров’я людини обставини
Сила волі
свідоме прагнення до якої – небудь мети
Мужність
вияв хоробрості, стійкості, рішучості
Сміливість
здатність переборювати труднощі, ризикувати за ради благородної мети
Відвага
смілива поведінка людини в небезпечній ситуації
Кмітливість
здатність людини легко схоплювати і розуміти суть явища:
Тямущість
здогадливість, спостережливість
Обережність
якості людини, яка поводиться стримано, обдумано, передбачливо.
Вчитель. Які приклади екстремальних ситуацій ви можете привести із вивчених раніше нами творів. ( Д. Дефо, Ж. Верна).
«Юні географи» ( розповідь II групи про Аляску). Робота з географічною картою.
Робота з текстом:
Назвіть від чийого імені ведеться розповідь?
Назвіть головних героїв. Скільки їх?
Як ви вважаєте, чому головний герой не має імені? (автор прагне узагальнень. Його цікавить просто людина у критичній ситуації)
Що відразу впадає в око у зображенні героїв? (обидва стомлені, виснажені…)
Як говорили герої? (голос лунав одноманітно, байдуже…)
Яка біда на них чатувала під час повернення до дому? (сувора північна природа - найсуворіше випробування людини та ії можливостей…)
Розкажіть, від імені героя, про його почуття після зради напарника? («…заточившись, він випростав вільну руку, ніби шукав опору…)
Як ви розумієте фразу: «Товариш дивився йому в слід, і, хоч його обличчя ніяк не пожвавилося, очі засвітилися тугою пораненого оленя» (головний герой зрозумів, що його товариш вчинив підло. Він відчув свою самотність)
Як ви оцінюєте вчинок Білла?
Знайдіть і зачитайте описи природи, які побачив герой (сіре море моху…)
Якій колір переважає?
Яка роль пейзажу?
Як повелись герої в екстремальних ситуаціях?(один здатен на зраду, користолюбний; другий до останньої хвилини бореться за життя).
«Літератори» (III група. Назвати елементі сюжету оповідань «Жага до життя» та «Воля до життя».
Творча робота. Схарактеризуйте риси вдачі цих персонажів в екстремальних ситуаціях.
Прийом «Кола Вена».
Бажаючи скласти сенкан.
Вчитель
Що нам відомо про героя з оповідання О. Довженка «Воля до життя»
Про які події розказує автор?
Учні (відповіді…)
Вчитель. Отже вирішальним чинником у боротьбі за життя, за перемогу стають не матеріальні цінності, а духовні якості людини, ії воля.
Знайдіть спільне та відмінне. Прийом «Кола Вена».
Бажаючим скласти сенкан.
Закріплення вивченого матеріалу.
Бліц – турнір.
Яка річ виявилася найнепотрібнішою, коли герой оповідання «Жага до життя» попав у складну ситуацію?
Які географічні назви ви запам’ятали з досліджень ваших товаришів та «Північних оповідань» Дж. Лондона?
Що допомогло побороти смерть героєві оповідання О. Довженка «Воля до життя»?
Які екстремальні ситуації можуть трапитись вдома, в школі?
Ваші дії:
Ой-ой-ой! Я поранив руку!- закричав Миколка;
А ти поплюй, присип земелькою, і нічого не буде,- порадив Дмитрик;
Бабусю, у нас щось ніби горить,!- кричала онука;
Відкрий вікна та двері дитинко, це праска чомусь загорілася - сказала бабуся, -а вогонь ми зараз водичкою заллємо…
(Коментарі учнів поданих ситуацій)
Яку роль у подоланні критичної ситуації відіграють такі риси, як товариськість, гуманність, порядність, кмітливість та знання?
Інтерактивна гра (займи позицію)
Щастя – це
Гроші
Багатство
Слава
Влада
Золота середина
Здоров,я
Друзі
Рідні
Любов
Улюблена справа
Хто з вивчених нами письменників зайняв би яку позицію?
Підсумок уроку.
Мікрофон.Довести, що ці твори за жанром оповідання.
Що ви взяли для себе з цього уроку?
Хто може бути для вас взірцем справжньої людини, товариша?
Якими рисами характеру повинен бути наділений учень, який хоче досягнути високих успіхів?
Оцінювання
Домашнє завдання:
Підготувати до уроку з позакласного читання
Прочитати повість Дж. Лондона «Біло Ікло»
I група: скласти твір – мініатюру «Мої враження від прочитаної повісті»
IIгрупа: схарактеризувати риси вдачі «Білого Ікла»