kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Лиро-эпосты? жырлар. «?ыз Жібек» жыры

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ма?саты: «?ыз Жібек» жырыны? мазм?нын, тартысын, идеясын аны?тау ар?ылы о?ушыларды сыни т?р?ыдан ойлау?а ?йрету.

Міндеттері:

  • жырды? негізгі теориялы? идеясын ашу;
  • диалогтік о?ыту ( с?ра?-жауап, пікірталас) барысында логикалы? ойлауын дамыту;
  • топ алдына шы?ып с?йлей алу да?дыларын ?алыптастыру;

?олданыл?ан модульдер: О?ыту мен о?уда?ы жа?а технологиялар, сыни т?р?ыдан ойлау?а ?йрету, о?ытуда АКТ-ны пайдалану, о?ыту ?шін ба?алау ж?не о?ытуды ба?алау.

Стратегиялар: «Диалог негізінде о?ыту», «ЖИГСО» ?дісі, «Ыммен бір-біріне с?ттілік тілейді» сергіту с?ті, «Инсерт» рефлексия, ?зін-?зі, бірін-бірі ба?алауы.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Лиро-эпосты? жырлар. «?ыз Жібек» жыры»

Қарағанды облысы , Ақтоғай ауданы , Шашубай кентіндегі "Мектеп - балабақша кешені" КММ орта мектебінің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Бегдербекова Бакытгул Карибековнаның қазақ әдебиеті пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары

10 - сынып



Пәні: қазақ әдебиеті

Сыныбы: 10 – сынып

Мерзімі:

Тақырыбы: Лиро-эпостық жырлар. «Қыз Жібек» жыры

Мақсаты: «Қыз Жібек» жырының мазмұнын, тартысын, идеясын анықтау арқылы оқушыларды сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.

Міндеттері:

  • жырдың негізгі теориялық идеясын ашу;

  • диалогтік оқыту ( сұрақ-жауап, пікірталас) барысында логикалық ойлауын дамыту;

  • топ алдына шығып сөйлей алу дағдыларын қалыптастыру;

Қолданылған модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа технологиялар, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқытуда АКТ-ны пайдалану, оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау.

Стратегиялар: «Диалог негізінде оқыту», «ЖИГСО» әдісі, «Ыммен бір-біріне сәттілік тілейді» сергіту сәті, «Инсерт» рефлексия, өзін-өзі, бірін-бірі бағалауы.

Сабақ жоспары:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Жоспар мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?

І Кіріспе

5 мин

Психологиялық ахуал

Ұйымдастыру кезеңі

Тұлға аралық байланысты орнату.








Топқа бөлу.

Мен сабақты қалай бастаймын?

Оқушылармен амандасып, көңіл-күйлерін сұраймын.

Шеңбер құрып, тек қимыл, ым қозғалыс арқылы бір-біріне тілек айтуларын сұраймын. Оқушылардың құрал-жабдықтарын тексеремін. Оқушыларды саусақ атаулары бойынша топқа бөлемін.

Топтың атын, топ басшыларын оқушылармен ақылдаса отырып, сайлаймын.

«Алтын ережені» құрады

Мұғаліммен амандасады, көңіл-күйлерімен бөліседі. Оқушылар бір-біріне қимылмен келтіру арқылы тілек айтады, сәлемдеседі.

Өз ұсыныстарын білдіреді. Бір-бірінің пікіріне сыйластықпен қарайды.

Алтын ереже:

-сабаққа кешікпеу;

-басқаның пікірін сыйлау;

-уақытқа бағыну, регламент сақтау;

-тапсырмаларын тиянақты орындау;







«Жақсы, өте жақсы»





Формативті бағалау;

Топ бір-біріне баға береді


ІІ Тұсаукесер

10мин

Өткен сабақты бекіту.

Өтілген тақырып «Ер Тарғын» жырын бекіту сұрақтары «Диалогтік оқыту»

-«Ер Тарғын» жырындағы Қартқожа мен Тарғынның кездесуінен екеуіне тән қандай қасиеттерді көруге болады?

-Жырдан мысал келтірейік.

-Ақжүністің батырға деген пәк махаббатын, адал жар, айнымас серік бола білгенін, өзінің бас бостандығын қорғай алатындығын жырдың қай жерінен көруге болады?

-«Қазақ патриотизмі», «Қазақстандық патриотизм» дегендер бір ұғым ба? Қалай ойлайсыңдар?

Оқушылардың жауаптары: Ойларын жүйелі түрде жеткізе біледі.

Тақырыптан ауытқымайды.

-Қартқожаның Тарғынның батырлығын бірден танып, оны атуға қимай, тіпті өзі ұнатқан Ақжүністен бас тартуы, оның биік парасат иесі екендігін көрсетеді. Ал Тарғын болса үлкенді құрметтейтін, ата салтын сақтаған, өзінің сүйгені үшін жаны құрбан адал жан екендігін жырдың мазмұнына қарап көруге болады.

Ақжүністің мұндай қасиеттерін Тарғынның мерт болып, жапан даладажалғыз қалып, өмірден түңіліп, өлім сәтін күткен шағындағы жан тебірентерлік сөзінен көруге болады.

Қазақ патриотизмі тек қазақ баласының бойында болады, ал қазақстандық патриотизм Қазақстанда тұратын өзге де ұлт өкілдерінің бойында болады.

«Диалогтік оқыту» арқылы оқушылардың түсінігін бағалау


Интерактивті тақта,

Тірек сызбалар

ІІІ Негізгі бөлім

5мин

Жаңа сабақ



Мағынаны тану

Әр адамның өмірінде махаббат сезімі үлкен, маңызды орын алмақ. Махаббат тақырыбы ежелден қозғалып келе жатқан мәңгілік тақырып. «Махаббатқа жетпейді өлең-жырдың өресі,махаббаттың өзі ғой өлеңдердің төресі,» - деген екен орыс ақыны А.С. Пушкин.

Махаббат жайлы сөз қозғағанда осынау ұлы сезімнің құрбаны болған Жібек пен Төлегенді, Қозы мен Баянды, Қалқаман мен Мамырды, Еңілік пен Кебеті айтпай кетуге болмайды.Ендеше махаббаты қазіргі сіздер қалай түсінесіңдер? Махаббат қандай болу керек? «Қыз Жібек» жырынан үзіндіні 3-ке бөліп таратамын

Махаббат жайында әр топ кластер толтыру арқылы өз ойларын айтады.



Махаббат

Пәк

Адал

Шынайы

Сезімге толы.....





Әңгіменің мазмұнына қарай топ оқушылары бір-бірін жалғайды, өзара пікіралмаса отырып, толықтырады



«Жарайсың!, өте дұрыс» деген қолпаштау сөздерін қолдану арқылы формативті бағалау






Топ мүшелері бір-бірлеріне баға береді.




PowerPoint бағдарламасында жасалған таныстырылым флипчарт, маркерлер

20мин.

«ЖИГСО» әдісі





1мин.

Сергіту сәті

«Қара жорға» биін билету

Оқушылар қозғалысқа түсу арқылы бойларын сергітеді.



ІY Қорытынды


2мин.

«Инсерт» әдісі

Нені білдім, нені білгім келеді? Деген ортақ сауал тасталды.(Оқушылар сабақты қаншалықты меңгергені жөнінде, қандай проблемалар туындағаны жөнінде «Күту ағашына» жапсыру) Қандай ұсыныстарыңыз бар?

Оқушылар өздерінің пікірлерін, сезімдерін таратылған парақшаларға жазып, жабыстырады

«Инсерт» әдісі арқылы оқушылардың түсінігін бағалау





Стикерлер


Үйге тапсырма

«Қыз Жібек» жырындағы асыл да асқақ махаббат» тақырыбына ойтолғау жазу

«Қыз Жібек» жырындағы асыл да асқақ махаббат» тақырыбына ойтолғау жазады.



2мин.

Формативті бағалау

Қорытынды баға шығару

Өз-өзін бағалауы.

Бірін-бірі бағалауы


Бағалау парақшасы критерийлер


Рефлексия


Күту ағашына бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады



Стикерлер




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
Лиро-эпосты? жырлар. «?ыз Жібек» жыры

Автор: Бегдербекова Бакытгул Карибековна

Дата: 15.03.2016

Номер свидетельства: 305986


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства