Просмотр содержимого документа
«С.Торай?ыров. Шы?амын тірі болсам адам болып »
Бекітемін Күні: 12.02.2015 жыл
Директордың Сыныбы: 4 «А»
оқу ісі жөніндегі Пәні: әдебиеттік оқу
орынбасары Жұбатқанова Р Мұғалімі: Абдуллаева А
Сабақтың тақырыбы: Шығамын тірі болсам адам болып С.Торайғыров
Сабақ мақсаты:Сұлтанмахмұт Торайғыровтың өмірі мен шығармашылығы туралы білім беру, өлеңнің идеясын ашу, өлеңді мәнерлі оқу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ Әдіс - тәсілдері: сұрақ - жауап, сыни тұрғыдан ойлау стратегиясы, талқылау Көрнекілігі: слайдтар, интерактивті тақта, кестелер
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру. Назарын сабаққа аудару.
Үй тапсырмасын сұрау.
«Менің отбасымдағы сыйластық» эссе жазу.
Үй тапсырмасын бекіту.
«Ыстық орындық» әдісімен тақырып бойынша әзірлеп келген сұрақтарын қою.
Сергіту сәті: «Қарлығаш»
Жаңа сабақ
1.«Байланыс» тренингі
«Мен- адаммын, себебі ... (жалғастыр)
-Адам- ол кім? (балалар ойын тыңдау)
2.«Әткеншек» әдісі арқылы адам бойында сен қадірлейтін 4 қасиет
3.Топқа бөлу.(білім, шыдамды, мейірім,тәртіп)
Әр топ өз тобымен отыру.
Болжам жасау. Бүгінгі тақырып не туралы болмақ? (адамдық)
Мұғалімнің кіріспе сөзі:
Интерактивті тақтадан С. Торайғыровтың өмірі мен шығармашылығына арналған бейнебаян көрсету.
- ХІ ғасыр мен ХХ ғасыр тоғысында әдебиет әлеміне тың ой әкелген бірнеше біртуар тұлғалар бар. Олар шығармаларының тақырыптық маңыздылығымен, көркемдік шешімдерімен, жанрлық ерекшеліктерімен дараланады. Қазақ халқының рухын аспандата келген оптимистік көзқарастағы ақын - жазушылар көші Сұлтанмахмұт Торайғыровтан басталады. С. Торайғыров - халқымыздың ой тілегін білдіріп, көзін надандықтан ашуды арман еткен. Ақын өз атынан сөйлей отырып, сол дәуірдегі ұрпақтың мұрат - мақсатын, арман - аңсарын жырға қосады.
а) Өлеңді мәнерлеп оқып беру.(Өлеңнен қандай әсер алдыңдар?)
ә) Оқулықпен жұмыс. Екі үш оқушыға мәнерлеп оқытамын, содан соң өлеңмен жұмыс жүргіземін. Өлеңде кездесетін кейбір сөздерге түсінік ала отырып өзім толықтырып дәптерлеріне жазғызамын.