kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Саба?ты? та?ырыбы: На?ыз байлы?

Нажмите, чтобы узнать подробности

      Муканова Салима Ханатовна Б?О, Тас?ала ауданында д?ниеге келдім. Мерей ауылыны? жалпы орта білім беретін Шипов мектебінде бастауыш сынып м??алімі ?ызметін ат?арамын.Білімім жо?ары.  Е?бек ?тілім 30 жыл. ?дістемелік та?ырыбым: "Жа?а технологияны пайдалана отырып, балаларды? шы?армашылы? ?абілетін дамыту". Сыныбымда 17 о?ушы бар. ?ш о?у ?здігі, то?ыз о?у екпіндісі бар.1-то?сан бойынша білім сапасы 70 пайызды ??рады. 

      Бір ?ыз, бір ?лым ж?не жолдасым бар. Жолдасым мектепте электрик, ?ызым т?рмыста, ?лым Орал ?аласында облысты? дене шыны?тыру ж?не спорт бас?армасы мемлекеттікмекемесінде б??аралы? спортты дамыту б?ліміні? басшысы ?ызметінде ж?мыста, бір жиенім бар. Жолдасымны? аты - А?еділ, ?ызымны? аты - Ботаг?з, ?лымны? аты - Д?урен, жиенімні? аты - Жант?ре, к?йеу баламны? аты - Жанбек. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Саба?ты? та?ырыбы: На?ыз байлы?»


Сыныбы: 2 «А»

Күні: 15 қазан 2014 жыл

Сабақтың тақырыбы

Нағыз байлық. Серік Үсенұлы

Мақсаты

Мәтін мазмұны арқылы отбасындағы сүйіспеншіліктің маңызын ұғындыру.

Күтілетін нәтижелер



А. Автор туралы айта алады, мәтінді оқып мазмұнын біледі. Жаңа сөздердің мағынасын түсінеді.

В. Мәтіннің негізгі идеясын аша алады. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.

С. Сүйіспеншіліктің неден пайда болатынын біледі.Эссе жаза алады.

Керекті жабдықтар



Оқулық,слайд, интерактивті тақта, камера, смайликтер, стикерлер

Мектептегі тәжірибе кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру,оқушыларға сұрақ қою және олардың жауаптарына қарай әрекет ету,түсіну дәрежесін бағалау.Сыни тұрғыдан ойлауды дамытуға арналған жұптық әңгіме.Сыни тұрғыдан ойлауды бағалау.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе






10 мин


Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Сыныпты топқа бөлу:

Жетон дөңгелекшелер арқылы бөлінеді. Дөңгелекшелерде «Б», «С», «Т» жазуы жазылады.

«Б» тобы-Байлық «С» тобы- Сүйіспеншілік, «Т» тобы- Табыс.

Топ ережелерін еске түсіру.

Үй тапсырмасын тексеру.

«Аквариум ішінде» әдісі арқылы орындалады.

Мұғалім мен оқушы арасындағы диалог.

-Қазақтың күлдіргі әңгімелерінің кейіпкерін ата?

-Қожаның көлігі, серігі, әзіл құралы не?

-Мұғалімі Қожанасырға қандай сұрақ қойды?

-«Күн бір сағатқа ұзарды» деген мұғалім сөзін Қожанасыр қалай түсінген?

Формативті бағалау «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»







Оқушылар таңдаған жетон дөңгелекшелер арқылы топқа бөлінеді.





Оқушылар топ ережелерін

айтады.



Оқушылар өткен сабақты қорыту сұрақтарына жауап береді.



-Қожанасыр.



  • Қожаның көлігі де, серігі де, әзіл құралы да өз есегі.

  • Қожадан төрттен төртті алса не қалады деп сұрайды

  • Қожанасыр тәулік күніне бір сағат ұзарды деп ойлаған.


Оқушылар формативті бағалайды.

Тұсаукесер





5 мин




Ой қозғау:

-Қазіргі заманда адамға жақсы өмір сүру үшін не қажет деп ойлайсыңдар? Ендеше бүгінгі сабағымыз да С.Үсенұлының «Нағыз байлық» әңгімесімен танысамыз.

Автор жайлы мағлұмат беру.

(слайд)


 Оқушылар топта ақылдасады, өз пікірлерін ұсынады.



Достық, байлық, ақша,денсаулық, мейірімділік,машина сүйіспеншілік т.б







Автор өмір жолы мен шығармашылығы туралы білім алады.

Негізгі бөлім





20 мин


1Дәптермен жұмыс

Дәптерге күннің жады, сабақ тақырыбы жазылады.

.Оқулықпен жұмыс

«Нағыз байлық» мәтінің топта бөлімдерге бөліп оқыту.






Формативті бағалау

«Бармақпен » бағалау әдісі.



2.Сергіту сәті

Бас бармағым атам

Балаң үйрек –әжем

Ортан терек-әкем

Шылдыр шүмек-шешем

Кішкентай бөбек мен

Бір үйде біз нешеуміз

Бір үйде бір бесеуміз.




«Ой қозғау » Отбасы мүшелерінің бақытты екенін қалай түсіндіресің?

жұппен жұмыс

I-топ жұптарына: Шешесі бақытты өйткені:.................



II-топ жұптарына: Бала бақытты өйткені.......................


III-топ жұптарына: Әкесі де бақытты өйткені:....................

Қазанның он бесі

Сынып жұмысы

Нағыз байлық

Авт С.Үсенұлы


1 топ мәтіннің бірінші бөлімін оқиды.

2 топ: екінші бөлімін оқиды.

3 топ: үшінші бөлімін оқиды.


Топпен талдайды, баяндамашы ортада түсіндіреді.


Баяндамашыларды бармақпен бағалау



Оқушылар қимыл-қозғалыс жасайды.











Жұптасып ой бөлісіп,

жауабын дәптерге жазады.






«Бағдаршам » әдісімен бағалау






.


Қорытынды














Үйге тапсырма

10 мин


Бекіту жұмысы:

Есеп түрінде берілген тапсырманың жауабын таңдау, түсіндіру, дәлелдеу. Жеке жұмыс

-сабақтың критерийі бойынша қай топ үздік шықты?

Шапалақ арқылы бағалау



Түсіндім

Қиналдым


Бүгінгі сабақтан не түсіндім?

-не түсініксіз болды?

Не ұнады?

Не ұнамады?

Бағалау түсіндірмесімен

Үй тапсырмасы: Мәтінді түсініп оқу. Сүйіспеншілік тақырыбына эссе жазу.

Жеке жұмыс

Әр топ өзара ақылдасып жауап береді

Слайдтан оқушылар түсіндіріп, дәлелдейді.

Бірін-бірі бағалау

Сүйіспеншілік болса табыста, байлықта болады. Байлық болса сүйіспеншілік болады.тб


Шапалақ арқылы бағалау.


.






Күнделікке үй тапсырмаларын жазады.


















































2 сабақ

Сыныбы: 2 «А»

Күні

Сабақтың тақырыбы


Мүшел жас. Б. Момышұлы

Мақсаты



Тақырыптың балаға ой салар идеясын ашу

Күтілетін нәтижелер



А. Автор туралы мәтінді оқып мазмұнын айта алады.


В.Мәтіндегі негізгі ойды таба біледі. Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап бере алады.


С.Шығармадан алған әсерін ауызша жеткізе алады, шығарма жазады.

Керекті жабдықтар



Оқулық, слайдтар, интерактивті тақта,камера,

смайликтер, стикерлер. Мүшел жас кестесі,

Бауыржан Момышұлы суреті, автор туралы деректер .

Мектептегі тәжірибе кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, оқушыларға сұрақ қою және олардың жауаптарына қарай әрекет ету, түсіну дәрежесін бағалау.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе


5 мин




Қызығушылықты ояту.

«Менің көңіл күйім» тренинг
І. Топқа бөлу. Сыныпты 13, 25, 37 деп алғашқы мүшел жастың санына байланысты үш топқа бөлемін. Өткенді қайталау. Ата –аналарының айтқан бесік жырымен тұсау кесу жырларын жазып келген оқушылардан сұрап шығу.

Смайлингтерге өз көңіл-күйлерін белгілейді.

Текшедегі сандарды таңдап топқа бөлінеді







Оқушылар жазып келген жырларын оқиды.


Тұсаукесер





10 мин




Ой қозғау

Қосындыны тап”

4 + 3

10+3

20+5

40+9

Мына қосындылардың мәндеріне назар аудардыңдар ма? 7, 13,25.49 кәне естеріңізге не түсті?

 Қосындылардың мәндерін табады, шыққан қосындылардың мүшел жас кезеңдер екендігін анықтайды.



Негізгі бөлім





25 мин

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не туралы болатынын аңғардыңдар ма?

  • Батыр атамыз Бауыржан Момышұлының «Ұшқан ұя» әңгімесінен алынған үзінді «Мүшел жас» мәтінін оқимыз.
    - Мүшел жас дегенді қалай түсінесіңдер? Көз алдарыңа елестетіңдер, бұрын естіп пе едіңдер?


Мәтінді түсініп оқу. Тізбектей оқыту.
«Алтын сандық» тартуы

Төңірекке-маңындағы ел –жұртқа, таныстарға.

Жуан дәрежелі және жіңішке дәрежелі сұрақтар.

Алғашқы мүшел жастағы бала нешеде?

Екінші мүшелдегі балаға ата-анасы , елі қандай үміт артады?

Бұрынғы заманда туған күнді тойлау әдетін жазушы қалай түсіндіреді?












Бауыржан Момышұлы туралы не білетіндері бойынша топтастырады.




Дәптермен жұмыс, сөздік жұмыс жүргізу.


Оқущылар сұраққа жауап береді.

1-топ: Мәтінді топта оқу,талқылау. Өкілдер түсіндіру.

Топпен мәтін мазмұнын айту.

2-топ: “ Жоғалған туған күн”. Қуанышты хат жазу.

3-топ:. Қосымша тапсырма бойынша

презентация жасау. Қорғау.



Қорытынды








Үйге тапсырма

5 мин


Ой қорыту. Рефлексия.

  • Бүгінгі сабақтан не түсіндіңдер?

  • Не түсініксіз болды?

Не ұнады? Не ұнамады?




«Туған күнді тойлау» тақырыбына шығарма .

Оқушылар 5 мин эссе жазып қалдырады немесе ауызша жеткізеді.

- түсіндім,ұнады;

- шамалы түсіндім, ұнады;

- түсінбедім, ұнаған жоқ.

Сабақтың өзіндік талдауы













Сабақ бойынша өзгертулер





















































Сыныбы: 2 «А»

Күні

Сабақтың тақырыбы



Мақсаты




Күтілетін нәтижелер



АВ. С.

Керекті жабдықтар



Оқулық, слайдтар, интерактивті тақта,камера,

смайликтер, стикерлер. Мүшел жас кестесі,

Бауыржан Момышұлы суреті, автор туралы деректер .

Мектептегі тәжірибе кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, оқушыларға сұрақ қою және олардың жауаптарына қарай әрекет ету, түсіну дәрежесін бағалау.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалім әрекеті

 Оқушы әрекеті

Кіріспе


5 мин




Қызығушылықты ояту.

.








Тұсаукесер





10 мин




 

Негізгі бөлім





25 мин













.



Қорытынды








Үйге тапсырма

5 мин


.


Сабақтың өзіндік талдауы













Сабақ бойынша өзгертулер














Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Саба?ты? та?ырыбы: На?ыз байлы?

Автор: Муканова Салима Ханатовна

Дата: 05.11.2015

Номер свидетельства: 248705


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства