Қазақ әдебиеті: | 6 «А»-сынып |
Күні ,уақыты | 27.02.2016 жыл. |
Сабақтың тақырыбы: | С.Мұратбеков «Қылау» |
Сілтемелер | Бағдарлама, Нұсқаулық 2012-10 Қазақ әдебиеті оқулығы Алматы «Атамұра»2011 К.Ісләмжанұлы,С.Тілешова,Б.Әрінова,Р.Баттал. |
Мақсаты: | Оқушылардың танымдық қабілетін жетілдіру, шығарманы талдай отырып, жетік меңгеруіне жағдай жасау. |
Міндеттері: | Оқушы бойына адамгершілік, қарапайымдылық, ізденушілік, белсенділік қабілеттерін қалыптастыра отырып, өз пікірлерін қорғауға ықпал ету. |
Күтілетін нәтиже: | Оқушы ой-қиялының дамуына, пікір айтуына еркіндік беріледі. Өз өміріне, қоршаған ортаға сын көзбен қарайды. Өзгенің пікірін тыңдап, оған өз көзқарасын қоса біледі. Шыншылдық, адамгершілікке ұмтылады. Өз пікірін қорғай, дәлелдей алады.Әр түрлі шығармашылық жұмыстарға, топпен жұмыс істеуге үйренеді. |
Тақырыпты ашуға байланысты әдіс-тәсілдер. | Топтық жұмыс, жеке жұмыс әдісі. Топтастыру, салыстыру. Автор орындығы.».АКТ. Эссе. Академиялық дау-дамай, «Әдеби оқу», ВЕНН диагрмамасы |
Құрал-жабдықтары | Слайд көрсетілімі, стикерлер, кесте. |
Сабақтың түрі: | Жаңа материалды меңгерту. |
| Қызығушылықты ояту |
Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Сыныпта жағымды атмасфера қалыптастыру. Шаттық шеңберін құру. Мозайка құрастыру 3 мин | Оқушылар бөліктерге бөлінген шана, ат,қыс бейнесі Құрастыру арқылы 3 топқа бөлінеді. |
| Білім. |
Үйге берілген тапсырма бойынша «Зымыран сұрақ» деген әдіс пайдаланып, оқушыларға сұрақ қойылады. 5 мин | 1.Таң азанда әке дауысы Сатайдың құлағына неліктен жағымсыз естілді? 2.Әке ақылы Сатайды неліктен ызаландырды? 3.Әңгіме қай ауылды, қай кезеңде өрбіп жатыр? 4.Сатайдың сезімталдығы мен жайдарлылығы оның қандай әрекеттерінен байқалады? |
| Мағынаны тану. Түсіну. Қолдану. |
«Аудио» таспадан Сатайдың дауысын тыңдату. Кімнің дауысы? Сатайға әке даусы қалай естілді? Сендер үлкендердің ақылын қалай қабылдайсыңдар?
Интербелсенді тақтадан «Қылау» әңгімесінің мазмұнын тыңдату. 15 мин | 1.Оқушылар аудиотаспадан тыңдағаннан кейін өз ойларын ортаға салады. 2.Оқушылардың пікірі тыңдалады. «Әдеби оқу» стратегиясы бойынша талданады. «Қылау» әңгімесін үш бөлімге бөліп, әр топқа оқу тапсырылады.Мәтінмен жұмыс. І топ «Зерттеушілер» ІІ топ «Ізденушілер» ІІІ топ «Мінездеме берушілер» |
| Талдау. |
І топ «Зерттеушілер»
ІІ топ «Ізденуші »
ІІІ топ «Мінездеме беруші» Шығармадағы кейіпкерлерге мінездеме береді. 7 мин | Әңгіме құрылысына талдау жасайды. Шығарма тақырыбы: Идеясы | | Әңгіменің басталуы | | Шиеленісуі | | Оқиғаның байланысы | | Шарықтау шегі | | Шешімі | |
«Талқылау» кестесін толтырады Шығарманың тақырыбы | | Негізгі кейіпкерлер | | Әрекеті | | Осы әрекетке итермелеген не нәрсе | | Кейіпкердің бойындағы қасиет | | Әңгіме қалай аяқталады? | |
№ | Кейіпкерлер | Өмірге қызығушылығы | Адамгершілік қасиеті | Кейіпкерге баға | 1 | Сатай | | | | 2 | Рабиға | | | | 3 | Сатайдың әкесі | | | |
|
5 мин | Жинақтау. Бағалау. Салыстыру «ВЕНН диаграммасын» толтырады. Қожа мен Сатайды салыстырады. Сатай Қожа
«Академиялық дау-дамай» стартегиясы: 5. .Өлім мен өмір туралы Сатайдың ойлауына не түрткі болды? |
Ойтолғау 7 мин | «Автор орындығы» (А. Енсеповтың «Балалық шақ» күйін қосып қою.) «Егер мен жазушы болсам...» Ой толғау. Оқушылар алдыларында тұрған түрлі-түсті қағаздарды көтеру арқылы сабақтан алған әсерлерін білдіреді. /Оқушылар түрлі-түсті стикерлерге ұсыныстары мен тілектерін жазып, тілек ағашына іліп кетеді./
|
Үй тапсырмасы | Эссе «Мен достықты қалай түсінемін». |
| Бағалау. |
Формативті бағалау. 3 мин | Критерий бойынша топты бағалайды. Кері әсер парағын толтырады. Рефлексия жазу. |
Деңгейлік курстан өткен жері: Тараз қаласы «Өрлеу» біліктілікті арттыру ұлттық орталығы» АҚ филиалы
Сабақ сезіміме әсер етті.
Сабақ сезіміме әсер етті.