Білімділік:о?ушыларды? сын есім туралы білімдерін еске т?сіру.Білімдерін толы?тыру.Жа?а технологияларды ?олдана отырып, сын есім туралы ма?л?матты ке?ейту.
Тапсырма:о?улы? бойынша жатты?уды орындайды.С?йлем ішіндегі сын есімдерді теріп жаз.
5-кезе?."Білгенге маржан, білмеске арзан."
Тапсырма:?р бір пара?шада с?ра? берілген.Мына тау ?андай? Асхат ?андай бала? Астана ?андай ?ала? Мына та?ам ?андай? ?р с?ра??а 5-6 сын есіммен жауап беруі кажет.
Со??ы кезе? б?гінгі саба?ымызды ?орытындылайды.Сын есімді ?лі де ме?геретін боламыз.
С?ра?тар:
Сын есім дегеніміз не? ?андай с?ра??а жауап береді?
Сын есім т?рлерін ата.
Ба?алау.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«сын есім 6-сынып. »
Сабақтың тақырыбы: Сын есім Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Оқушылардың сын есім туралы алған білімдерін жинақтау, бекіту және қорыту, шығармашылық қабілеттерін дамыту, жаңа технологияны пайдалана отырып білім сапасын арттыру.
Дамытушылық:Жылдам ойлауға, әдемі сөйлеуге, әдемі жазуға, сөздік қорын, күнделікті сөйлеу тілін жетілдіру. Тәрбиелік:оқушыларды көркем сөйлей білуге, ұлттық бояуымызды сіңіре білуге үйрету.
Сабақтың көрнекілігі: сызбалар.суреттер Сабақтың түрі: дәстүрлі емес.жарыс сабағы Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесіп, құрал-жабықтарын дайындапту, бүгінгі сабақтың барысымен хабардар ету.
ІІ.Үй тапсырмасы:өткен етістік тақырыбына сауалдар қою арқылы пысықтап аламыз.
ІІІ. Жаңа сабақ.Балалар, бүгінгі өтетін тақыбымыз сын есім.Сабақ жарыс ретінде өтетін болады.Сабағымыздың орындалу реті мынадый.4 кезеңнен тұрады.
І.кезең. «Қына тасқа бітеді, білім басқа бітеді» Тапсырма: «Зоопаркке саяхат» мұндағы аңдар мен жануарлардың қандай екенін сипаттап шығуымыз керек.(сурет)
Мысалы:Бұғы-төзіді, мықты, биік, мүйізді т.б
Борсық-сасық, ала, аласа, жуас
Тиін-кішкентай, шаруақор
Барыс-шұбар, жыртқыш, үлкен, қауіпті т.б.
Сонымен балалар, жануарлар мен аңдарды сипаттағанда «қандай» деген сұраққа әртүрлі жауап алдық емес пе.Мысалы:үлкен, кіші, жыртқыш, ала, жуас .Сын есім дегеніміз заттың несін білдіреді екен.Яғни заттың сынын,сапасын, түсін, түрін білдірсе-бұл сын есім.
Сын есім
ІІ.кезең «Білекті бірді жығады, білімді мыңды жығады» Тапсырма: Тақтада 12 ұяшық тұр, әр ұяшықтың ар жағында тапсырмалар бар. Сұрақ: Мына өлең жолдарынан сын есімді тауып, дара күрделі екенін анықта.
Ақ киімді, денелі, ақ сақалды,
Соқыр мылқау танымас, тірі жанды.
Үсті, басы ақ қырау, түсі суық,
Басқан жері сықырлап келіп қалды.
Сұрақ: сын есім барқатысқан мақал-мәтелдер жарысы.(өздері білетін мақал-мәтелдерін айтады)
1.Әдепті бала-арлы бала,әдепсіз бала-соры бала.
2.Білім арзан, білу қымбат.
3.Жақсылыққа жақсылық әр кісінің ісі,
жамандыққа жақсылық ер кісінің ісі
4.Аш бала, тоқ баламен ойнамайды. Тоқ бала, аш болам деп ойламайды
Тапсырма:Оқулық бойынша жаттығуды сынып болып орындап шығады.
Сөйлем ішіндегі сын есімдерді тап.
V.кезең. «Білгенге маржан, білмегенге арзан»
Тапсырма: Әр бір парақшада «Мына тау қандай?»,«Асхат қандай бала?»«Астана қандай қала?» «Мына тағам қандай?» деген сұрақтар бар. Әр сұрақтың айналасына сын есімдер азылған, соның тиістісін ғана қойып айтамыз.
Жасыл қызық көк тәтті
аласа
жалпақ қызыл
паппппаа
мейірімді ашық қатал биік
Соңғы кезең бүгінгі сабағымызды,яғни тақырыпты қорыту, бекіту кезеңі еді.