Урок літературного читання в 2 класі "Народні казки. Вступ до теми"
Урок літературного читання в 2 класі "Народні казки. Вступ до теми"
Урок літературного читання за темою "Народні казки" є першим уроком теми, на якому діти знайомляться з поняттям "народна казка". Тема т а мета уроку відповідає новій програмі та новому Державному стандарту щодо галузі "Мова і література". Використовуються ІКТ, впроваджується інтерактивні форми роботи. Урок складено відповідно вимог до сучасного уроку.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Урок літературного читання в 2 класі "Народні казки. Вступ до теми"»
Урок літературного читання в 2 класі
Тема уроку.Вступ до теми «Уявлення про народну казку»
Мета. Розширювати знання дітей про казку як вид усної народної творчості, ознайомити з віршем А.Костецького та статтею В.Нестайка про казку.
Розвивати уміння відтворювати зміст прочитаного, спонукати до творчості. Виховувати повагу до народних традицій та народної творчості.
Методично-дидактичне забезпечення: картки; малюнки: Чапля, Журавель; ілюстрації до народних казок; лялькові персонажі казок; аудіозапис українських мелодій до вистави, портрети українських письменників, тлумачний словник.
Тип уроку: комбінований.
Основні поняття уроку: казка, народна творчість, народна казка, «з вуст у вуста», казки про тварин.
Очікувані результати: учні оволодіють поняттям «народна казка», удосконалять навички читання, познайомляться з народними казками про тварин «Журавель та Чапля», «Колобок», будуть вміти інсценізувати народні казки, працювати в групах, будуть прагнути до творчості.
Методи, прийоми, форми роботи: психологічне налаштування, гра, групова робота, мовленнєва гімнастика, бесіда, інтерактивні вправи, розповідь учителя, інсценізація, робота з довідковою літературою, рефлексія.
Хід уроку
Організаційний момент.
Хвилинка психологічного настрою.
Дзвоник лунає,
На урок скликає.
Будемо читати,
Старанно працювати.
Ще й до казочки у гості
Треба завітати.
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Гра «Що візьмемо на урок?»
урок
Варіанти:
Активність.
Уміння читати.
Творчість.
Уміння слухати.
Уважність.
Серед яких зайві:
Лінь.
Дрімоту.
«Черепашачий» темп.
Вправа «Дешифрувальник»
Літери розташовані по три в кожному колі. Перше число показує номер кола, а друге (праворуч) номер літери, яку потрібно знайти, щоб отримати назву теми нашого уроку.
5
їйк
3
еєж
4
зиі
2
ггд
1
абв
5
3
1
1
КАЗКИ
4
1
5
3
4
2
Мовленнєва гімнастика.
Артикуляційна вправа «Добавляночка».
ок-ок-ок в нас казковий… (урок)
ки-ки-ки ми читаємо… (казки)
Які ще рими можна дібрати до складу -ки- (залюбки, стежки, свічки і т.п.)
Повторення вивченого матеріалу.
Бесіда-опитування.
Які теми вивчали?
Які твори вам найбільш сподобалися?
А як можна знайти кожен з цих творів у підручнику? (за змістом в кінці підручника)
Що було задано додому? (Підготувати твір з вивченої теми, повторити відомості про письменників)
Панорама вивченої теми. Робота групами.
Кожна група отримує картку з прізвищами письменника. Треба підготувати уривки з віршів та відомості про автора такі, щоб інші могли визначити, про кого йдеться.
О.Пчілка
С.Жупанин
Г.Бойко
М.Підгірянка
Н.Забіла
Л.Глібов
1 група. Г.Бойко. (писав смішинки-веселинки. Скоромовка «Подзьобав і пострибав».)
2 група. О.Пчілка (писала для малечі; мати Лесі Українки. С.31 4 рядки «Вже у любому куточку»).
3 група. С.Жупанин (писав не тільки для дітей, а й про дітей, 4 рядки «Наталчина пригода»).
4 група. Л.Глібов (український байкар, понад 50 творів для дітей; 4 рядки «Загадка»)
5 група. Н.Забіла (ніжно і лагідно розмовляє з читачами, її твори мелодійні; «Дощ іде», 4 останні рядки.
6 група. М.Підгірянка (письменниця з Закарпаття, в її вірах музика природи; 4 рядки «Ліс»).
Фізхвилинка.
Ми до Сонця летимо,
Промінчики беремо
Ой, промінчик, сідай на мізинчик,
А тепер на вказівні,
Попливемо у човні.
Уперед і назад –
Це для наих оченят.
А тепер назад лети,
Яскравіше нам світи!
Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
Хвилинка ерудита. Робота за тлумачним словником (казка).
Казка – художній твір про вигадані події, вигаданих осіб, іноді з участю фантастичних сил.
Робота над прислів’ям.
Складіть прислів’я з поданих слів (просто, а, ній, в, Казка, багато, мовить, розуму).
Казкамовить просто, а розуму в ній багато.
Розповідь учителя.
Колись давно, коли ще не було писемності, люди не могли записувати казки, які чули з дитинства від матері, бабусі, дідуся. Такі твори передавалися із вуст у вуста; від неньки до дитини, від дідусів до онуків-правнуків. А коли люди навчилися писати, то стали казки записувати, але ж їх склали ще наші пращури. Такі казки називаються народними. Тому в одній і тій казці, записаній різними людьми, траплялися деякі зміни в тексті та основний зміст зберігся.
Робота над віршем А.Костецького (с. 34).
Гра «Струмочки» (читаємо текст напівголоса, наче звук струмочка).
Бесіда за прочитаним:
Про що йдеться у вірі А.Костецького?
Словникова робота (слово на дошці).
Баский – швидкий, прудкий.
Робота над статтею В.Нестайка (с.34).
читання статті В.Нестайка учителем.
читання статті «естафетою» (по 1 реченню).
бесіда за прочитаним.
Про що головне завжди йдеться в казках?
Як ви думаєте, які сили переможуть? Чому?
гімнастика для очей «Човник»
Човник дітки уявили
І по річечці поплили:
Вліво- вправо, вверх і вниз.
Капітане, посміхнись!
Методична ремарка
Діти плавно водять рукою у зазначених напрямках, дивлячись на кінчики пальців (голова нерухома)
Узагальнення і систематизація набутих учнями знань.
Гра «Ляльковий театр». Вікторина з найулюбленішими героями українських
казок(з музичним оформленням).
Методична ремарка
Окремі діти за допомогою лялькового театру розігрують уривок з відомої казки, інші – відгадують, яка це казочка.
«Колобок»
Аж іде ведмідь.
— Колобок, колобок, я тебе з'їм!
— Не їж мене, ведмедику, я тобі пісеньки заспіваю.
— Ану заспівай!
Я по засіку метений,
Я із борошна спечений,—
Я від баби втік,
Я від діда втік,
Я від зайця втік,
Я від вовка втік,
То й від тебе втечу!
«Коза-дереза»
— Кізонько моя мила, кізонько моя люба! Чи ти пила, чи ти їла?
— Ні, дідусю, я й не пила, я й не їла: тільки бігла через місточок та вхопила кленовий листочок, тільки бігла через гребельку та вхопила водиці крапельку,— тільки пила, тільки й їла!
«Лисичка і журавель»
— Призволяйся, люба приятелько, не соромся!
От лисичка до глечика — голова не влазить! Вона сюди, вона туди, вона й боком, і лапкою, і навстоячки, і зазирати, й нюхати. Нічого не вдіє!
А журавель не гуляє: все дзьобом у глечик, усе в глечик. Помаленьку-помаленьку — та й поїв, що наварив. А тоді й каже:
— Оце ж,— каже,— вибачай, лисуню, що мав, то тим і приймав. Та вже більше нічого не маю на гостину.
«Рукавичка»
— А хто-хто в цій рукавичці?
— Мишка-шкряботушка. А ти хто?
— Жабка-скрекотушка. Пусти й мене!
От уже їх двоє. Коли біжить зайчик. Прибіг до рукавички та й питає:
— А хто-хто в цій рукавичці?
— Мишка-шкряботушка, жабка-скрекотушка. А ти хто?
— А я зайчик-побігайчик. Пустіть і мене!
Гра «Скринька народних казок». Робота за підручником (с.35).
Скринька відкриється, якщо ми відповімо на запитання на с.35 – у такий спосіб здобудемо ключик.
Читання запитань дітьми.
а) мовчазне;
б) за вказівкою учителя.
- Хто є найулюбленішими героями українських народних казок?
(діти отримують ключ і відкривають скриньку з малюнками Чаплі та Журавля)
Інсценування казки «Журавель та Чапля».
Одну з народних казок ми зараз побачимо. До вашої уваги вистава «Журавель та Чапля» (з музичною фонограмою).
Підсумок уроку. Рефлексія.
Що нового ви узнали про народні казки?
У вас на парті є квіточки. Хто задоволений своєю роботою на уроці, уроком – піднесіть їх угору.
Я теж піднесу свою квіточку вгору, бо задоволена вашими відповідями, роботою на уроці та зацікавленими оченятами.
Домашнє завдання. С 34-35 прочитати, відповісти на запитання, дібрати загадки про казкових героїв. Завдання для творчої групи – скласти загадки про казкових героїв.