Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Бірдей көбейткіштердің көбейтіндісі..., дәреже негізі деп..., дәреже көрсеткіші дегеніміз .., санның кубы, квадраты, натурал санның ондық жазылуы
Құндылықтарды дарыту
Құрмет, ашықтық құндылықтары топта және жұпта жұмыс жасау ережелерін орындау арқылы және өзара бағалау арқылы жүзеге асырылады; серіктестік – топта жұмыс жасау; еңбексүйгіштік және шығармашылық жаңа материалды өз бетімен үйрену арқылы, есептер шығару және өзара талқылау арқылы
Пәнаралық байланыстар
География
Бастапқы білім
Арифметикалық амалдарды орындай алу: натурал сандарды көбейту және бөлу, жұп және тақ сандардың анықтамасы.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақ басы
3 мин
Ұйымдастыру кезеңі
1.Оқушылармен амандасу
2.Сабаққа дайындығын тексеру
3. Психологиялық ахуал ( коллаборативті орта)
Амандасу «Саламатсыздар ма!». Және : тілеймін (бас бармақтарымен тигізеді); сәттілік (сұқ саусақтарын); үлкен (ортаңғы саусақ); әрқашан (аты жоқ саусақ); және барлық жерде (шынашақ); Саламатсыздар ма! (барлық алақанымен жанасады).
______түріндегі өрнекті дәреже деп атайды, мұндағы ____________- дәреже негізі , ал ___________- дәреже көрсеткіші деп аталады.
Дәреженің негізі деп – ________, ал дәреже көрсеткіші _____________.
Мысалдар:
1. 64 өрнегінде ________саны дәреже негізі,
______саны – дәреже көрсеткіші.
2. _______ дәрежесінде негізі 2, ал көрсеткіші 5.
-қосымша 1.
Қ.Өзара бағалау.
2.Білімін өзектендіру.
«Идеялар қоржыны» әдісі.Слайд 2-3
Тапсырма
Ө.
1.Дәптерлеріңізге натурал сандар туралы не білетіндеріңізді дазып еске түсіріңіздер.
Ж.
2.Жұптарыңызбен идеяларыңызды талқылаңыздар.Оқушылар олардың ойлары қай жерде сәйкес келгенін және қай жерде алшақ болғанын анықтау қажет (идеялар тізімін құру).
2.Проблемалық оқыту.
И. «INSERT» стратегия –қосымша 2
Арнайы белгілерді қолдана отырып оқушытар мәтінмен танысады:
V — мен мұны білемін;
+ — бұл мен үшін жаңа;
- —мен басқаша ойладым, бұл менің білгеніме қарсы келеді;
? — бұл маған түсініксіз, маған көмек қажет.
2. Таблицаны толтырады слайд -4
V
+
—
?
Бұл жерде оқушылар таныс ұғымдар мен ақпараттарды жазады.
Мәтінннен білген барлық жаңа ақпарат жазылады
Оқушы өзіне білгеніне қарсы ойларды жазады
Мәтінді оқу барысында пайда болған сұрақтар жазылады
Ұ. Кестеге толтырылған жазбалар бойынша талқылау.
Қ. Мұғалімнің бақылауы.
Ұ.Сыныппен фронтальды жұмыс.
Оқушылар презентация бойынша тапсырманы ауызша орындайды. Слайд 5-24
Қ. Слайд бойынша мысалдар қарастыру, мұғалімнің қадағалауы.
Осыдан кейін мұғалім натурал санның ондық жазбасы туралы анықтама береді: «Натурал а санының ондық түрде жазылуы деп
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Шартты белгілеулер:
Ұ = ұжымдық жұмыс
Т = топтық жұмыс
Ө= өз бетімен жұмыс
Ф = қалыптастырушы бағалау
Ж= жұптық жұмыс
М = мұғалімнің түсіндіруі
Қосымша 1
Бос орындарды толтырыңыз.
______түріндегі өрнекті дәреже деп атайды, мұндағы ____________- дәреже негізі , ал ___________- дәреже көрсеткіші деп аталады.
Дәреженің негізі деп – ________, ал дәреже көрсеткіші _____________.
Мысалдар:
1. 64 өрнегінде ________саны дәреже негізі,
______саны – дәреже көрсеткіші.
2. _______ дәрежесінде негізі 2, ал көрсеткіші 5.
Қосымша 2 – ИНСЕРТ
Ақпаратты оқып кестені толтырыңыз.
V — мен мұны білемін;
+ — бұл мен үшін жаңа;
- —мен басқаша ойладым, бұл менің білгеніме қарсы келеді;
? — бұл маған түсініксіз, маған көмек қажет.
V
+
—
?
Бұл жерде оқушылар таныс ұғымдар мен ақпараттарды жазады.
Мәтінннен білген барлық жаңа ақпарат жазылады
Оқушы өзіне білгеніне қарсы ойларды жазады
Мәтінді оқу барысында пайда болған сұрақтар жазылады
Санау жүйесi деп белгiлi бiр мөлшердегi таңбалардың көмегiмен сандарды өрнектеу мен жазудың жиынтығы. Санау жүйесi екi топқа бөлiнедi: позициялық және позициялық емес.
Позициялық емес санау жүйесiнде әрбiр цифрдық мәнi оның алатын орнына байланысты емес. Мұндай санау жүйесiнiң мысалы ретiнде римдiк жүйенi алуға болады. Осы жүйеде жазылған ХХХ санында Х цифры кез келген позицияда 10-ды бiлдiредi. Позициялық емес санау жүйесiнде арифметикалық әрекеттердi орындау қиын болғандықтан, позициялық санау жүйесi қолданылады.
Позициялық санау жүйесiнде цифрдық мәнi оның орнына байланысты болды. Позициялық мән санау жүйесiнiң негiзiнде дәрежесi арқылы анықталады. Позициялық санау жүйесiнiң негiзi деп қолданылатын цифрлар санын айтады.
Ондық санау жүйесi
Біз сандармен жұмыс істегенде тек қана бір ондық санау жүйесін қолдануға дағдыландық. «Ондық» деп аталуы былай түсіндіріледі: бұл жүйенің негізінде он негізі жатыр. Бұл жүйеде санды жазу үшін он цифр қолданылады: — 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.
Ондық жүйе позициялық болып табылады, өйткені ондық санды жазуда цифрдың мәні оның позициясына немесе санда орналасқан орнына байланысты.
Санның цифрына бөлінетін позицияны разряд деп атайды.
Мысалы, 425 жазуы 4 жүздіктен, 2 ондықтан және 5 бірліктен тұратын сан екенін білдіреді. 5 цифры — бірліктер разрядында, 2 — ондықтар разрядында, 4 — жүздіктер разрядында тұрады.
Егер осы цифрларды басқа ретте жазатын болсақ, мысалы, 524, онда сан 5 жүздіктен, 2 ондықтан және 4 бірліктен тұрады.
Бұл кезде 5 үлкен болады және санның үлкен цифры деп аталады, ал 4 цифры кіші болады да, осы санның кіші цифры деп аталады. Егер 524 санын қосынды түрінде жазатын болсақ:
оның цифрлары салмағының айырмашылығы айқын болады, бұл жазудағы 10 саны санау жүйесінің негізі. Санның әрбір цифры үшін 10 негізі цифрдың орнына байланысты дәрежеленеді және осы цифрға көбейтіледі. Бірліктер үшін дәрежелеу негізі — нольге, ондықтар үшін — бірге, жүздіктер үшін екіге тең және т.с.с.
http://www.tarbie.kz/14092
Қосымша 3
Өзара бағалау парақшасы
Әрбір топты « +» немесе « -» белгілермен бағалаңыз .
Бағалау критерийлері
Топ 1
Топ 2
Топ 3
Топ 4
Бірдей қосылғыштардың қосындысын дұрыс ауыстырады
Бірдей көбейткіштердің көбейтіндісін дұрыс ауыстырады
Дұрыс қорытындыға келеді
Қосымша4 – Жеке жұмыс
Бөлім
Наттурал сандардың бөлінгіштігі
Тақырып
Дәреже
Оқу мақсаты
Натурал сандарды ондық жазба түрінде жаза алады
Ойлау дағдылары
Білу және түсіну
Білімін қолдану
Бағалау критерийлері
Оқушылар:
Натурал сандарды ондық жазба түрінде жазады
Тапсырма
Натурал сандарды ондық жазба түрінде жазыңыз.
1.Жер бетінің ауданы 510083 мың квадрат километр.
2.Жер бетіндегі судың ауданы 361455 мың квадрат километр.
3. 1мамыр 2016 жылғы санақ бойынша Қазақстандағы халық саны 17 753 200 құрайды.
Ақтөбе облысы (каз. Ақтөбе облысы) — Қазақстанның батыс бөлігіндегі облыс.
4.Территория — 300 629 км², Казақстан территориясының 11 % құрайды. Бұл аумағы бойынша облыстардың ішінде 2-ші орында.
5.Халық саны — 834 813 адам (1 қаңтар 2016)
Бағалау критерийлері
Дескриптор
Оқушылар
Натурал сандарды ондық жазба түрінде дұрыс жазады
Верно записал 510083=5
Қосымша5 – үй жұмысы
Бос орындарды толтырыңыз:
Натурал сан
Ондық жазылуы
35
406
6 508
8 902
34 608
52 064
453 800
200 457
Қосымша 6–«Оқы, бұл қызық !»
Кейде нөлдері көп үлкен сандар кездесіп жатады және мұндай сандардың қалай аталатынын білу қызықты. Сандар атаулары «Illion» тіркесін жалғау арқылы алынады.
Миллион саны - үлкен немесе кіші ме? Мысалы, сабақ ұзақтығы млн минут болса, сіз 20 жыл оқитын едіңіз.
Алайда, химия, астрономия, физика, экономика, миллион қарағанда көп сандар қажеттігі уындайды.