Шығыс Қазақстан облысы Абай ауданы, Архат ауылы “С. Бекбосынов атындағы орта мектебі” КММ Тлеубай Бақыт математика пәні мұғалімі
Коуч: ІІ деңгей бойынша сертификатталған
математика пәні мұғалімі
Тлеубай Бақыт Мұқымжанқызы
Мұғалімдер коучингісінің
тақырыбы: Сыни тұрғыдан ойлау
Мақсаты:
Тыңдаушыларға СТО туралы түсінік бере отырып,
оны тәжірибеде қолдану тиімділігін көрсету.
Міндеттері:
- Топта жұмыс істеу тиімділігін көрсету
- Тақырып бойынша өз ойларын айтуға мүмкіндік
беру.
Оқыту мен үйретудің моделі:
қызығушылықты ояту,
мағынаны тану,
ой толғаныс
Сабақтағы аса қажетті мәнді, маңызды әрекет болып табылады. Осы сабақ кезінде үйренуші не үйренгенін саралап, салмақтап, оны қандай жағдайда, қалай қолдану керектігін ой елегінен өткізеді. Белсенді түрде өз білімінің үйрену жолына қайта қарап, өзгерістер енгізеді .
Күтілетін нәтиже:
- Топта жұмыс істеп үйренеді.
- Блум таксаномиясының мақсатын түсінеді.
- Сын тұрғысынан ойлауға үйретудің тиімділігін анықтайды.
- Мұғалімдер сабақ барысында «сын тұрғысынан ойлауға үйрету» үдерісін қалай қолданғанын бақылай алады.
- Топтарыңызда «сын тұрғысынан ойлау» түсінігін талқылаңыз.
- Берілген мәтіннен сын тұрғысынан ойлаудың бір анықтамасын айтыңыз.
- Сын тұрғысынан ойлаудың түйінді идеясы неде деп ойлайсыз?
бақылау
ұғыну
тәжірибе
бағалау
алынған ақпаратты
әдіс болып табылады
қолданылатын
нәтижесінде
талдау
толғану
ой жүгірту
жинақтауда
сонымен қатар ол әрекет жасауға негіз, түрткі болуы да мүмкін
“ Сын тұрғысынан” деген термин ойдын мәселені немесе проблеманы шешу үрдісіне шоғырлануын білдіреді.
Бенджамин Блум
(1913-1999)
Психолог, оқыту әдістерін
зерделеген, “Блум таксаномиясы”
атауын алған жүйені құрушы.
(1859-1952)
С ыни тұрғысынан ойлау модулінің басқа модульдермен өзара байланысуы
- Оқытудың неғұрлым тұтас нысанын құру мақсатында педагогтерді өздерінің күші мен назарын барлық үш салаға бірдей аударуға ынталандыру
Міндеттері:
Әдістері:
“ Екі жақты күнделік “
Мәтінен үзінді
Не себепті таңдадыңыз, пікіріңіз
Өз ойын түсіндіріп айтуға үйрету
Міндеттері:
Әдістері:
“ Болжау“
Шын мәнінде не болды деп ойлайсың?
Қандай дәлеліңіз бар?
Шынында не болды
Мәтін бойынша сызбаны толтыру, өз ойын айту, ойын дәлелдеу, дәлелін ортаға салу.
Бұл әдісті сабақтың 3 бөлімінде де қолдануға болады.
Әдістері:
Міндеттері:
“ Кубизм” (Саралаңыз)
6 жағында 6 тапсырма болады.
1.Суреттеңіз (ойынша суреттеп айту)
2.Салыстырыңыз (неге ұқсас, басқалардан айырмашылығы қандай)
3.Байланыстырыңыз ( нені ойыңызға түсіреді, басқалармен байланыстырыңыз)
4.Зерттеңіз (саралаңыз, қалай жасалғанын айтыңыз, зерттеңіз)
5.Қолданыңыз (онымен неістеуге болатындығын және қалай қолданылатынын айтыңыз)
6.Талқылаңыз (өз ойыңызды дәлелдеңіз немесе жаңадан туған бір пікіріңізді айтыңыз)
Оқушының қызығушылығын арттырады,сөздік қорын дамытады,пікірталастыруға үйретеді.
Бұл әдісті мағынаны тану бөлімінде қолдануға болады.
Әдістері:
Міндеттері:
“ Сезімнен шыққан өлең”
Белгілері қандай? (ыстық, күн ұзақ, демалыс,қысқа дайындық
Қалай сезінесің? (көңілді,әдемі,таңғы таза ауа)
Қалай естисіз? (бақаның, масаның ызыңы,құстар дауысы,жөндеу жұмысындағы дыбыстар)
Қандай иіс?(көктің иісі,шаңның иісі)
Дәмі: жеміс-жидектің дәмі
Оқушының өзіндік жұмысы ретінде қолданады.
Сабақтың 3 бөлімдеріне де қолдануға болады.
Топты қ жұмыс
- І топ “Сын тұрғысынан ойлау оқушыларға не береді?
- ІІ топ “Мұғалімдер үшін сын тұрғысынан ойлаудың маңызы қандай?
Жылдарыңыз жемісті, сағаттарыңыз сәтті, минуттарыңыз мәнді өтсін!!!