Просмотр содержимого документа
«Логикалық есептер шығару»
Алматы қаласы,
Алмалы ауданы
КММ «№15 гимназия»
Анас Балнұр Жуматайқызы
бастауыш сынып мұғалімі
Пәні:
Сабақтың тақырыбы:
Бөлімше:
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаты:
2.4.2.2 сандық есептерді, әртүрлі сандардан тұратын басқатырғыларды, ауыстырып қоюға және өлшеуге берілген логикалық есептерді зерттеу және шығару.
Сабақтың мақсаттары:
Логикалық есептер шығару арқылы пікір білдіреді, дәлелдейді, қорытынды жасайды.
Саяхат кезінде туындаған кедергілерді логикалық ойлау арқылы алдын алады.
Бағалау критерийлері:
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
Сабақтың басы
Психологиялық дайындық.
«Гүлмен тілек» әдісі
Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі.
1 – топ: Алғырлар
2 – топ: Тапқырлар
3 – топ: Білгірлер
4 – топ: Зейінділер
«Миға шабуыл»(әдісі)
оқушылардың алдынғы білімдерін және жаңа өтілетін тақырыпқа байланысты білімдерін тексеру мақсатында сұрақтар қоямын.
Шаршының ережесін айт.
Есеп дегеніміз не?
Кері есепті қалай шығарамыз?
4 жұмыртқа 4минутта піссе, 1 жұмыртқа неше минутта піседі?
Қандай шаршыны сиқырлы деп атауға болады?
Сиқырлы шаршыны қалай шешуге болады деп ойлайсыңдар?
Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?
-
Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлап, бағалау критерийін жариялаймын.
“Логикалық есептер шығару”
Оқулықпен жұмыс.
« Орындап көр»әдісі.
Бос орындарға сан қой.
Дескриптор
Өрнектің мәнін табады;
Кестенің дұрыс құрылғанын тексереді, дәлелдейді.
Қалыптастырушы бағалау
«Бас бармақ»
5
Жаңаны ашу..(Мұғалім түсіндірмесі.)
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 сандары берілген. Олардың бір бөлігі торкөздерге орналастырылған.
Қосындысында 15 саны шығуы үшін, қалған сандарды орналастыру талабы қойылады.
Бір қатарда, диагональда немесе бағанда тұрған екі белгілі санды 15-тен азайту арқылы қажетті санды табамыз.
«Қоқыс жәшігі» әдісі
Саяхат кезінде жүріп өтетін жолымыз слайдта беріледі. Жол бойына саяхат барысында туындайтын кедергілердің суреті ілінеді. Берілген сурет астында жасырынған тапсырмаларды орындау арқылы кедергілерді алып «Қоқыс жәшігіне» тастап отырамыз.
5
Оқулықпен жұмыс.1-тапсырма. Топтық жұмыс .
1 – топ:
2-топ:
Өрнек жазып, есепті шығар.
3-топ:
Балалар жолда 9 басқатырғыны шешіп,12 теңдеу және 6 есеп шығарды. Балалар барлығы неше тапсырма орындады?
Өрнек жазып, есепті шығар.
4-топ:
Математикалық турнирге әрқайсысында 4 баладан 6 команда қатысты. Турнирге барлығы неше бала қатысты?
Өрнек жазып,есепті шығар.
Оқушы есептерді шығаруға 10 минут, ал 4 теңдеудің әрқайсысын шешуге 2 минуттан жұмсады. Оқушы тапсырмаларды орындауға барлығы қанша уақыт жұмсады?
Дескриптор
Жасырынған санды табады;
Өрнек құрастырады,мәнін табады;
Есептің жауабын жазады.
Қалыптастырушы бағалау.
«Ынталандыру»
Топтағылар өздерінің жұмыстарын мақал- мəтелмен немесе ұшқыр сөзбен бағалайды.
Сергіту сәті
Дәптермен жұмыс
2-тапсырма. Дәптермен жұмыс.
«Сиқырлы шаршыны» толтыру.
Дескриптор
«Сиқырлы шаршы» деген не екенін біледі;
«Сиқырлы шаршының» қалай құрастырылғанын түсінеді, толтырады.
Қалыптастырушы бағалау.
«Жапондық бағалау»әдісі.
3-тапсырма. Топпен жұмыс.
«Сиқырлы шаршы» құрастыру.
Дескриптор.
« Сиқырлы шаршы» құрастырады.
«Сиқырлы шаршының» қалай құрастырылғанын түсіндіреді.
Қалыптастырушы бағалау.
« Мадақтау». Әр топ бірін-бірі бағалайды. Тамаша! Керемет! Жарайсың!
Сабақтың соңы. Кері байланыс.
Крестиктер-нөлдіктер
2
3
1
Ереже
5
6
4
Ұяшықтардың астында жасырын тұрған сұрақтарға жауап беру арқылы, жауабын тапқан оқушы крестик белгісін қояды, сұрағы бар оқушы нөлді қояды.