Қазақстан Республикасы білім және ғылым министрлігі
Оңтүстік Қазақстан облысы
Шардара қаласы
М.Горький атындағы жалпы орта мектебі
Тақырыбы:
“ 4 санын қосу және азайту”
1 “В” сынып
Бастауыш сынып мұғалімі:
Абдикаликова Фарида Жолдасбековна
Ашық сабақ
Мақсаты: 10 көлеміндегі санға 4- ті қосу және саннан 4-ті азайту тәсілімен оқушыларды таныстыру.
Дамытушылық: ауызша, жазбаша есептеу дағдыларын арттыру. Ойлауын, танымдық қабілетін, белсенділігін, шығармашылығын дамыту.
Тәрбиелігі: оқушыларды мақсатқа жетуге, ұйымшыл болуға, әдептілікке тәрбиелеу.
Түрі: жаңа сабақты меңгерту
Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, ұжымдық жұмыс, салыстыру, талдау, жинақтау.
Көрнекілігі: интерактивтік тақта, слайд, сандар қатары, дидактикалық материалдар.
Пәнаралық байланыс: сауат ашу, дүниетану.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық
2.Үй тапсырмасын тексеру.
а)Сұрақ-жауап әдісі
3.Жаңа сабақ
а) Біліміңді байқа
ә)Кел,ойнайық!
в)Тақтамен жұмыс
4.Сабақты пысықтап бекіту
а)Топтастыру
5.Сабақты қорытындылау.
а) Тақпақ-есептер
6.Үйге тапсырма
Мысал №2 (112бет)
7.Бағалау
Психологиялық дайындық
1, 2, 3
Сынып іші тып-тыныш,
Жалқаулықты тастайық
Біз сабақты бастаймыз.
1. Үй тапсырмасын тексеру:
Сұрақ- жауап.
- Компонентерді ата.( қосу,азайту.)
- Тура және кері санау.( 12345678910)
- 0- 9 неше таңбалы сандар? ( бір таңбалы )
- 10 неше таңбалы сан ? ( екі таңбалы) Не себепті?
- Жұп және тақ сандарды ата.(2; 4;6;8;10- 1;3;5;7;9 )
- 1дм неше см бар? (10 см)
- Фигураларды ата. (шаршы, үшбұрыш, кесінді, сәуле,түзу,тік төртбұрыш,дөңгелек, шеңбер)
- Бұрыштарды ата.( тік, сүйір, доғал.)
- Санның ауыстырымдылық қасиеті деген не?(қосылғыштардың орны ауысқанымен мәні өзгермейді)
- Санның құрамын ата.( 6;7;8;9;10)
Жаңа сабақ
4-санын қосу және азайту.
4 саны жұп сан деп айтамыз
Мақсаты:
-4санын қосу және азайту тәсілдерін ұғындыру;
-қосылғыштардың біреуі 4 болып келген жағдайдағы білімдерін жетілдіру;
-ауызша, қосып азайтуға дағдыландыру
Сәлем балалар
Бұл мен Дымбілмес
Тапсырмалар:
- «Біліміңді байқа» Доминодан теңдіктер құрастыру.
- «Кел, ойнайық !»Балық аулау арқылы мәнін табу.
- «Кім жылдам?» Тез есептеу.
- «Ойлан тап» Аттап санау.
- Салыстыру. Кесінділерді өлшеу.
- Ойланайық.Шартты есеп
- Бекіту. Топтастыру стратегиясы.
1. Дәптермен жұмыс
4+4= 5+4= 6+4=
8-4= 9-4= 10-4=
9
10
8
6
4
5
2. «Кел, ойнайық!»
Топтық жұмыс.
«Балық аулау»
ІІ топ
ІІІ топ
І топ
2+4
10-2
10-4
8-4
3+3
6+2
5+5
7+3
1+9
3+5
3. «Кім жылдам?»
Жұптық жұмыс
5+4-1+2-6= 10-4+3-2+1-5=
3
4
-
4
-
6
2
+
1
+
5
4
=
+
4
3
+
1
2
-
=
3
-
10
5
-
Сергіту сәті.
« 1 » дегенім жаман баға
Алады оны жаман бала.
« 2 » дегенім нашар баға
Алады оны нашар бала.
« 3 » дегенім орта баға
Сапасы оның орта ғана.
« 4 » дегенім жақсы баға
Алады оны жақсы бала.
« 5 » дегенім үздік баға
Оқимыз тек үздік қана.
4. « Ойлан тап »
Ойланып атап шығайық.
Сандар қатарының бойымен сана және үш сан аттай отырып, өсу ретімен 4-тен бастап;кему ретімен 10-нан бастап ата.
Мысалы: 4; 8; өсу.10; 6; 2; кему
5. «Кесіндіні салыстыр»
Қызыл және көк кесінділердің ұзындықтарының қосындысын жасыл кесіндінің ұзындығымен салыстыр.
- Кесіндіні өлшеу.
- Қызыл және көк кесіндінің қосындысының ұзындығын табу.
- Ол кесіндіні жасыл кесіндімен салыстыру.
Қызыл кесінді -4см, көк кесінді-3см, жасыл кесінді-6см.
4см+3см=7см 4см+3см 6см
6. “Ойланайық”
Есепті шығар
3
?
4
Есепте не болды?
- Шарты
- Сұрағы
- Шешуі:
- Жауабы:
Есеп 5
Өрік.а-3т Шие.а-4т
Барлығы-? т
Шешуі:3+4=7 (т)
Жауабы: Барлығы 7 түп ағаш
7. Бекіту:
Топтастыру стратегиясы
Амал Мезгіл
4
Түлік Тұс
4 амалды ата;(қосу, азайту, көбейту, бөлу.)
4 мезгілді ата;(көктем, жаз, күз, қыс)
4 түлікті ата ;( түйе, жылқы, сиыр,
қой және ешкі)
4 тұс (бағыт);( Оңтүстік, Солтүстік, Шығыс, Батыс)
“ Білімділер үйі”
8. Қорытынды .
Тақпақ есеп.
Алма ағашта 4 алма
Қандай жақсы жесе алма
4 - еуін де жеп қойдым
Қалды сонда неше алма?
4-4=0
Далада жүр 6 түйе
Қосылды оған 4 түйе
Жалпы саны түйенің
Болды сонда санашы?
6+4=10
Асқарда 5 асық
Арманда 4 асық
Барлығын қосқанда
Болады неше асық ?
5+4=9
9. Рефлексия .
Бүгінгі сабақ ұнады ма? Неліктен ?
Не білемін ? Не білдім ?
Не білгім келеді ?
Назар
аударғандарыңызға рахмет