•Білімділігі:Жай бөлшектерді, аралас сандарды қосу, азайтудан алған білімдерін жүйелеу, тиянақтау, толықтыру, санның бөлігін табу ережесін үйрету. •Дамытушылығы:Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау, берілген тапсырманы тиянақты орындау, жай бөлшекті жазу коллеографиясын таза, көркем жазу дағдыларын дамыту; •Тәрбиелілігі: Оқушыларды Абайдың өлеңдерін сыйлауға, құрметтеуге тәрбиелеу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табу»
Тақырып:Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табу
№109жалпы орта мектеп математика пәні мұғалімі:М.Б.Исламшикова
Мақсаты:
Білімділігі:Жай бөлшектерді, аралас сандарды қосу, азайтудан алған білімдерін жүйелеу, тиянақтау, толықтыру, санның бөлігін табу ережесін үйрету.
Дамытушылығы:Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау, берілген тапсырманы тиянақты орындау, жай бөлшекті жазу коллеографиясын таза, көркем жазу дағдыларын дамыту;
Тәрбиелілігі:Оқушыларды Абайдың өлеңдерін сыйлауға, құрметтеуге тәрбиелеу.
Пәнаралық байланыс:Қазақ тілі мен әдебиеті, өмірмен байланыс
2/6/18
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру (Сәлемдесіп, оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын тексеру)
Бүгінгі сабағымыз «Санның бөлігін және бөлігі бойынша санды табу».
2/6/18
Абай Құнанбаев (1845-1904)
2/6/18
Сабағымызды қазақтың ұлы ақыны Абай атамыздың «Ғылым таппай, мақтанба» өлеңіндегі бес асыл қасиеттерді негізге ала отырып өткізгелі отырмын. Алдымен үй тапсырмасын тексерейік.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.Үй тапсырмасын тексеру үшін соған ұқсас Математикалық диктант жазамыз.
Математикалық диктант жауабы:
Бағалау шкаласы: «5»-5
«4»-4
«3»-3
«2,1»-2
1 кезең.
Т
А
Л
А
П
«Талапты ерге нұр жауар»
Қайталау сұрақтары:
1.Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай қосылады? Мысал келтіріңдер.
2.Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай қосылады? Мысал келтіріңдер.
3.Бөлімдері бірдей бөлшектер қалай азайтылады? Мысал келтіріңдер.
4.Бөлімдері әр түрлі бөлшектер қалай азайтылады? Мысал келтіріңдер.
5.Аралас сан бұрыс бөлшек түрінде қалай жазылады? Мысал келтіріңдер.
2/6/18
2 кезең.
Е
Ң
Б
Е
К
“Әлемнің әміршісі – еңбек.Тек еңбекпен ғана жеміс өнбек, тек еңбек қана бар қиындықты жеңбек.»
Н.Ә. Назарбаев
Сары жұмыртқа барлық жұмыртқаның қандай бөлігін құрайды?
есеп
2/6/18
Санның бөлігін табу
Есеп:Математика кабинетінің еденінің ауданы 36 м2. Еденнің -інде парталар орналасқан. Парталар
орналасқан еденнің ауданын табыңыз.
Sеден= 36м2
Парта- - бөлігі
Sпарта= ?
Шешуі: Sпарта= 36 * =20 м2
Еден
Парта
Анықтама:Санның бөлігін табу үшін санды осы бөлшекке көбейту керек.
3 кезең.
Т
Е
Р
Е
Ң
*
О
Й
Ойлы адамға қызық жоқ бұл жалғанда,
Көбінің сырты — бүтін, іші — түтін.
Оқулықтан:№ 813, 814, 815есептер.
Кесте парақшалар таратылады.
КЕСТЕ
Есептің кестедегі жауаптарымен бір бағанға оның тұсындағы әріптерді қойыңдар. Сонда сіздер бір сөз оқи аласыздар.
ШЫҒАРМАШЫЛЫҚ жұмыс:«Дарын» дегеніміз кім? Дарын деп алғыр, білімді адамды айтамыз. Ендеше сыныбымыздың«Дарынды дарабозды анықтайық»
2/6/18
3 кезең.
Қ
А
Н
А
Ғ
А
Т
2/6/18
Бұл кезеңде жұптық тапсырма тестпен жұмыстанамыз.
1. Дұрыс бөлшекті тап: А. 12/5; Б. 8/5; В. 7/5; Г. 3/5
2. Бұрыс бөлшекті тап: А. 3/7; Б. 12/7; В. 5/7; Г. 1/7
3. Есепте: 7/15+4/15: А. 13/15; Б. 8/15; В. 11/30; Г. 11/15
4. Есепте: 11/19-5/19: А. 6/19; Б. 16/19; В. 16/38; Г. 5/19
5. 3:14 бөліндісін бөлшек түрінде жаз: А. 14/3; Б. 3/3;
В. 3/14; Г. 14/14
6. 13/37 бөлшегін бөлінді түрінде жаз: А. 13:37; Б. 13*37;
В. 37:13; Г. 13+37
7. 25/23 бөлшегін аралас сан түрінде жаз. А. ; Б. ;
В. ; Г.
Жауаптары
Г
Қ
Б
Г
А
Н
А
В
А
Ғ
А
В
А
Т
Логикалық есептер.
Олар қандай баға алды?Әсем, Ардақ, Анар, үшеуі математикадан бақылау жұмысынан қандай баға алғанын сұрағанда, мұғалім:-- Ешқайсысың жаман баға алған жоқсыңдар, бірақ әрқайсысыңның бағаң әр түрлі. Әсемнің бағасы «3» емес, ал Анардың бағасы «3»-те «5»-те емес деді. Сонда әркім қандай баға алған?
2/6/18
Үйге тапсырма:№816, 817, 818, 819, 820
Бағалау
Қорытындылау.
«Тегінде адам баласы адам баласынан ақыл, ғылым, ар, мінез деген нәрселермен озады»