Абай атамыз айтқандай «Ұстазсыз шәкірт – тұл, шәкіртсіз ұстаз – тұл »деп адам баласының кісі болып қалыптасуы көбінесе ұстазға байланысты деп ерекше атап өткен. «Мұғалімдік мамандық - бұл адамтану, адамның күрделі және қызықты, шым - шытырығы мол, рухани жан дүниесіне үңіле білу, адамның өмір бойы білім алып, оны шәкірттеріне жеткізе айтып беру бұл ұстаздық қасиеттің ең жоғары жетістігі болып табылады». Сондай ұлкен ұғымдағы ұстаздық қасиетке барынша адалдық танытып, бар ғұмырын ұстаздық саласына арнау әрбір адамның қолынан келе бермейтін іс.
Бүгінгі таңда бізге, мұғалімдерге, ең қажеттті нәрсе – заман талабына сай лайықты жаңа адамды қалыптастыру, тәрбиелеп өсіру. Заман күннен күнге дамып, өркендеу үстінде. Олай болсай, біз алдымызда тәрбиелеп отырған шәкірттерімізге адамгершілік пен өз еліне сүйетін ұлтжандылық қасиетін қалыптастырып, оны бар асылындай қадірлей білетін, өткенін бағалап, болашағына зор сеніммен қарай білетін ең жақсы қасиеттерді уйрете білуіміз қажет.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Бөлікте берілгенсомды табу»
Сабақтың тақырыбы: «Бөлігі бойынша санды табу»
Сабақтың түрі: «Мультфильм әлеміне саяхат» сабағы
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылардың жай бөлшектерді қосу, азайту, көбейту және бөлу тақырыбынан және бөлігі бойынша санды табу тақырыбынан алған білімдерін тұжырымдап, білім дәрежелерін байқау.
2. Іскерліктерін, өз бетімен еңбектенуін, оқушылардың білім дағдыларын,
танымдық қасиеттерін дамыту.
3. Оқушылардың ойлау қабілетін жетілдіру, оларды шыдамдылыққа, өз бетінше
еңбектенуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Бекіту сабағы.
Сабақтың әдісі: Саяхат сабақ
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру бөлімі. (амандасу, сыныпты түгендеу, тәртіпке шақыру)
3. бөлшегін аралас санға айналдырыңдар A)2; Б)2; C)3; Д)3;
4. 19 санын бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар A) ; Б) ; C) ; Д)
5. Берілген бөлшектерден тең бөлшектерді таңдап алындар :,,,.
A)= =; Б) =; C) =; Д) = =;
6. Есептеңдер: 5-3 A)1 ; Б) 2; C) 2; Д)8
7. 1 санына кері сан: А)1; Б) ; C) ; Д)
8. Қабырғасы дм квадраттың ауданы: A) дм; Б) дм; C) дм; Д) дм.
9. Есептеңдер: ∙. A)1; Б) ; C) 2; Д).
10. Есептеңдер: 2∙1 A); Б)4; C)3; Д)1.
11.Бөлшекті бөліңдер : A) Б) ; C) ; Д).
12. Көбейтуді орындаңдар: А) Б) С) Д)
13. Бөлуді орындаңдар: А) Б) С) Д)
14. сі 8 – ге тең: А) Б) С) Д)
15. 90 – ның і А) 45 Б) С) Д)
16. ы 81 – ге тең: А) Б) С) Д)
17. Есептеңдер: 3-1. A)2; Б)2; C)1; Д)4.
18. 2 санына кері сан: A)1; Б); C); Д).
19. Есептеңдер: ∙ A); Б)1; C); Д).
20. Есептеңдер: 1∙2 A)3; Б); C); Д)1
Дұрыс жауаптар:
1
Б
6
А
11
А
16
Д
2
Д
7
С
12
Б
17
С
3
С
8
Б
13
А
18
С
4
Б
9
Д
14
С
19
Д
5
А
10
Б
15
Б
20
А
5. «Алдар көсе тапсырмасы» (мәселе есептер)
1. Айжан мен Болат барлық ақшаларының 2/3 – іне кітап, ½ - іне дәпер сатып алды. Сонда оларда 50 теңге қалды. Айжан мен Болатта басында неше теңге болған?
2. Парсы шаруасы үш ұлына 17 түйесін мұраға қалдырады. Бірінші ұлына барлық түйесінің ½-ін, екінші ұлына 1/3-ін, үшінші ұлына 1/9-ін алуды тапсырды. Ағайындылар көп ойланды, бірақ әкесінің мұрасын ол айтқандай етіп бөле алмады. Сол кезде олардың жанынан түйесімен Алдар көсе өтіп бара жатыр еді. Ол түйелерге өзінің түйесін қосып, мәселені шешуді ұсынды. Шындығында, ағайындылар түйелерді әкесі айтқандай бөліп алды, Алдар да өз түйесін қайтарып алып кетті. Ойланыңдар, бұл қалай болған? Ертегі есеп дұрыс па?
Сабақты қорытындылау: 1) Жай бөлшек дегеніміз не? Дұрыс бөлшек дегеніміз не?
2 Бұрыс бөлшек дегеніміз не? Аралас сан дегеніміз не?
3) Бұрыс бөлшекті аралас санға қалай айналдырамыз? Аралас санды бұрыс бөлшекке қалай айналдырамыз?
4) Өзара жай сандар дегеніміз қандай сандар? Жай бөлшектерді қалай қосамыз?
5) Жай бөлшектерді қалай азайтамыз?
6) Жай бөлшектерді қалай көбейтеміз? Жай бөлшектерді қалай бөлеміз?
7) Санның бөлігін қалай табамыз? Бөлігі бойынша санды қалай табамыз?