Просмотр содержимого документа
«Иррационалды? к?рсеткішті д?реже »
Күні:27.10-3.11.14 Сыныбы:11
Сабақ тақырыбы: Иррационалдық көрсеткішті дәреже.
Сабақ мақсаты:
білімділік: Оқушыларды Иррационал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері мен таныстыру, Иррационал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері бойынша білімдерін жетілдіру.
.дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардыңқұзыреттерін қалыптастыру.
тәрбиелік: Оқушылардыңөз ойын толық, дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа, ептілікке, достыққарым-қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақ түрі: ЖТТС
Сабақ барысы
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу, түгендеу, , үй тапсырамасын тексеру.
2.Өзектілігі:
І.Жаңа тақырыпты түсіндіру.
ІІ. Есептер шығару
IІІ. Бағалау
3. Жаңа түсініктер мен әрекеттердің қалыптасуы:
Арифметикалық түбір ұғымымен таныстыру.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
4.Қолдану. Біліктілік дағдысын қалыптастыру:
Амалдарды орындаңыз:
Амалды орындаңыз:
Өрнектің мәнін табыңыз:
Есептеңіз: .
Өзіндік жұмыс.
Есептеңіз:
Есептеңіз:
Есептеңіз:
және сандарының арасындағы бүтін санды табыңыз:
5. Үй тапсырмасы туралы мәлімет алу кезеңі:
№102(2,4)
№104(2,4)
6. Сабақты қорытындылау:
Иррационалдық көрсеткішті дәреже негізгі қасиетін тұжырымдап беріңдер
7.Рефлексия кезеңі:
Сабақ кезінде қиыншылық туғызған жағдайларды сұрастырып қайталау.
Сабақ тақырыбы: Иррационал өрнек және оларды түрлендіру
Сабақ мақсаты:
білімділік: Иррационал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттерімен, иррационал көрсеткішті дәреже ұғымымен таныстыру, дәрежелердің қасиеттерін қолдану арқылы өрнектердің мәнін есептеуді үйрету.
дамытушылық: Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызуғушылығын ояту, оқушылардыңқұзыреттерін қалыптастыру. Оқушылардың ақыл-ойын жан-жақты дамыту, мактематикалық сауаттылығын арттыру
тәрбиелік:Оқушылардың ойлау қабілетін жетілдіру, жауапкершілікке, еңбек етуге тәрбиелеу.
Сабақ түрі: ЖТТС
Сабақ барысы
Ұйымдастыру кезеңі.
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
3. Жаңа түсініктер мен әрекеттердің қалыптасуы:
1-анықтама.Оң а санының рационал көрсеткішті дәрежесі деп санынан алынған -ші дәрежелі түбірдің мәнін айтады.
=
2-анықтама.Егер а1 болса, онда а санының оң иррационал көрсеткішті дәрежесі деп көрсеткіші санының кемімен алынған ондық жуықтауы болатын барлық а санының дәрежелерінен үлкен, бірақ көрсеткіші санының артығымен алынған ондық жуықтауы болатын барлық а санының дәрежелерінен кіші санды айтады.
3-анықтама.Егер 0 оң иррационал көрсеткішті дәрежесі деп көрсеткіші санының кемімен алынған ондық жуықтауы болатын барлық а санының дәрежелерінен кіш, бірақ көрсеткіші санының артығымен алынған ондық жуықтауы болатын барлық а санының дәрежелерінен үлкен санды айтады.
4.Қолдану. Біліктілік дағдысын қалыптастыру:
Өрнекті ықшамдаңыз f(x) = 12(x5 – 7)
Өрнекті ықшамдаңыз
Өрнекті ықшамдаңыз
Өрнекті ықшамдаңыз
Өзіндік жұмыс.
Өрнекті ықшамдаңыз
Өрнекті ықшамдаңыз
Өрнекті ықшамдаңыз
Өрнектің мәнін табыңыз
5. Үй тапсырмасы туралы мәлімет алу кезеңі:
№110(2,4)
№112(2,4)
6. Сабақты қорытындылау:
Рационал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері
Иррационал көрсеткішті дәреже ұғымы
7.Рефлексия кезеңі:
Сабақ кезінде қиыншылық туғызған жағдайларды сұрастырып қайталау.
Сабақ тақырыбы: Иррационал өрнек және оларды түрлендіру
Сабақ мақсаты:
білімділік: Иррационал өрнектерді түрлендіруге есептер шығару дағдыларын қалыптастыру
дамытушылық: Оқушылардың ойын жеткізу білуін және ой өрісін дамыту.
тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке тәрбиелеу.Оқушылардың теориялық білімін тәжірибеде қолдануда өз-өзіне сенімділігін арттыру. Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу;
Сабақ түрі: AС
Сабақ барысы
Ұйымдастыру кезеңі.
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатын нұсқау
2.Өзектілігі:
Оқушыларды түгендеу. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
3. Жаңа түсініктер мен әрекеттердің қалыптасуы:
Иррационал өрнектерді түрлендіру кезінде мәні оң да, теріс те болатын өрнектен -ші дәрежелі түбір шығару қажет болады.
Түбір ішіндегі өрнектің мәні оң болған жағдайда -нің кез келген мәнінде түбірдің мағынасы болады. Ал өрнектің мәні теріс болған жағдайда келесі ережелерді қолдану қажет:
-егер жұп сан болса, онда түбірдің мәні модуль таңбасымен;
-егер тақ сан болса, онда түбірдің мәні модульсіз алынады.
Кейбір жағдайда иррационал өрнектерді түрлендіру кезінде жаңа айнымалыны енгізу тәсілі де қолданылады.
4.Қолдану. Біліктілік дағдысын қалыптастыру:
Берілген қисықтармен шектелген фигураның ауданын табыңдар:
1) Өрнекті ықшамдаңыз
2) Есептеңіз:
3) Есептеңіз:
4) Есептеңіз:
5. Үй тапсырмасы туралы мәлімет алу кезеңі:
№114(2,4)
№116(2,4)
6. Сабақты қорытындылау:
1.Рационал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттерін тұжырымда