Просмотр содержимого документа
«Конспект урока з математики. 3 клас. Одиниці вимірювання довжини. Міліметр»
Тема. Міри довжини. Міліметр. Відношення між одиницями довжини. Креслення і вимірювання відрізків. Аналіз розв’язання задачі на три дії.
Мета: ознайомити учнів з новою одиницею довжини — міліметром; повторити перетворення іменованих чисел; вправляти у кресленні і вимірюванні відрізків; формувати вміння розв’язувати задачі на три дії складанням виразу; вдосконалювати обчислювальні навички; виховувати старанність.
Обладнання: картки з індивідуальним завданням та с.р
Методична література: http://yrokiu.ru
Хід уроку
І.Організаційний момент
1. Візуальна перевірка готовності учнів до уроку
2. Привітання
Вч: Продзвенів дзвінок, Починається урок. Наші вушка на маківці. Очі ширше відкриваємо, Слухаємо і запам'ятовуємо. Ні хвилини не втрачаємо.
Доброго дня, діти, мене звати Аліна Сергіївна, і сьогодні урок математики проведу у вас я.
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
2. Гра «Найрозумніший»
Вч: Діти, зараз виконаємо з вами завдання, перевіримо як ви уважно рахуєте. У вас на столах лежать індивідуальні картки з завданням. Вам потрібно вирішити ланцюжок, і ми дізнаємось, яке дерево дає плоди один раз на життя?
Відповідь: 100.
а) Яблуня — 80;
б) папайя — 100;
в) кедр — 70.
3. Математичний диктант
— Запишіть числа 108; 120; 116; 146.
— Запишіть число; що передує кожному з чисел: 100; 130; 178.
— Запишіть наступне число; до чисел 476; 164; 300.
Взаємоперевірка.
4. Фронтальне опитування
На дошці записано число 508.
Вч: Прочитайте число.
Д: 508.
Вч: Одиниці якого розряду відсутні в цьому числі?
Д: Десятків.
Вч: Скільки в числі одиниць І розряду? II розряду? III розряду?
Д: Першого – 8, другого – 0, третього – 5.
Вч: Скільки в числі всього сотень, десятків, одиниць?
Д: 5 сотень, 0 десятків, 8 одиниць.
Вч: Назвіть «сусідів» числа.
Д: 507 і 509.
Вч: Збільшіть це число на 100; зменшіть на 8.
Д: 608, 500.
5. Повідомлення теми уроку
Вч: Сьогодні на уроці ми повторимо відомі вам одиниці довжини, ознайомимося з новою одиницею вимірювання довжини — міліметром, проаналізуємо співвідношення між одиницями довжини.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Підготовча робота
Вч: Які одиниці вимірювання довжини ми вивчили у 1-му і 2-му класах?
Д: Сантиметр, дециметр, метр.
Вч: Заповніть пропуски.
1 м = [ ] дм = [ ] см.
Д: 1 м = [10 ] дм = [100 ] см.
2. Пояснення нового матеріалу
Вч: Щоб виміряти будь-який предмет що нам потрібно?
Д: потрібні відповідні міри довжини.
Проблемна ситуація
Вч: Якими одиницями довжини ви будете користуватися, якщо потрібно виміряти:
Довжину дороги?
Д: Кілометрами
Вч: Довжину і ширину класної кімнати?
Д: Метрами
Вч: Довжину олівця?
Д: Сантиметрами
Вч: А довжину мурахи?
Д: відповідають.
Вч: Перед тим, як обрати одиницю довжини, прикиньте на око розмір мурахи. Ви бачите, що вона набагато менша від сантиметра. Що ж це за одиниця вимірювання? Це — міліметр. Він у 10 разів менший від сантиметра. Він потрібний не тільки для того, щоб вимірювати предмети завдовжки менші від сантиметра, а ще й для точності вимірювання. Адже математика — це точна наука. Не існує такої величини, як «трішечки». Під час вимірювання відрізка завдовжки 3 см 2 мм не можна сказати, що довжина цього відрізка дорівнює 3 см і «трішечки». Це буде неправильно. Міліметр — десята частина сантиметра, сота частина дециметра, тисячна —метра.
Вч: Допишемо в наш рядок ще одну одиницю вимірювання довжини — міліметр.
1 м = 10 дм = 100 см = … мм
Д: 1 м = 10 дм = 100 см = … мм
3. Первинне закріплення
1) Робота за підручником (с. 66, завдання 444).
Вч: Відкриваємо свої підручники і дивимося на завдання 444.
2) Практична робота.
Вч: Ми проговорили з вами про одиниці вимірювання. А тепер давайте з вами попрактикуємося вимірювати. Виміряйте довжину олівця, ширину зошита, підручника.
3) Креслення відрізків (с. 66, завдання 445).
Вч: Відкриваємо свої зошити. Записуємо 6 грудня. Класна робота. Завдання 445. І зараз будемо виконувати завдання. Один учень біля дошки, всі інші у себе в зошиті.
4. Перетворення іменованих чисел (с. 67, завдання 446)
Вч: Давайте тепер згадаємо, як ми перетворюємо іменовані числа.
5. Самостійна робота (с. 67, завдання 447)
Вч: Тепер зверніть увагу на завдання 447. У зошиті записуємо Самостійна робота.
Виміряйте і запишіть довжину кожного відрізка.
Фізкультхвилинка
Вч:
Щось стомились ми сидіти,
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири скоки.
Ось так! Ось так! Ось так!
Плесніть у долоньки раз.
За роботу! Все гаразд.
IV. Розвиток математичних знань
1. Робота над задачею (с. 67, завдання 449)
Вч:
Товарний — 30 в. і 24 в.
Пасажирський — 9 в. на ?
Розв’язання
1) 30 + 24 = 54 (в.) — у товарному потязі
2) 54 – 9 = 45 (в.)
Відповідь: на 45 вагонів більше у товарному потязі, ніж у пасажирському.
Творча робота над задачею
Вч: Як дізнатися, у скільки разів у пасажирському потязі менше вагонів, ніж у товарному?
54 : 9 = 6 (разів)
2. Самостійна робота (с. 67, завдання 448)
3. Аналіз розв’язання задачі на три дії (с. 67, завдання 450)
Аналіз умови задачі за коротким записом на дошці.
Старший — 27 г.
Молодший — ?, у 3 рази
Вч: Розгляньте записи у підручнику.
— Поясніть, про що ми дізнаємося в кожній дії.
4. Завдання з логічним навантаженням (с. 68, завдання 451)
Розв’язання
1) 18 – 2 = 16 (р.)
2) 16 : 2 = 8 (р.)
3) 8 + 2 = 10 (р.)
Відповідь: в одному акваріумі 8 рибок, а в другому — 10 рибок.