kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Оңдықтармен және бірліктермен санау

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қысқа мерзімді жоспар   №

Сабақ атауы

     10 «А» сынып.   Алгебра және анализ бастамалары.     

Тригонометриялық функциялардың туындысына

 есептер шығару.

Сілтеме

Мерсер мен Литлтон /2007/,Александер /2001,2008/   еңбектері, интернет желісі

Жалпы мақсаттар

 Тригонометриялық функциялардың туындысына

 есептер шығару; оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін дамыту; диалогтік оқыту арқылы сабақтың мазмұнын ашу; формативті бағалауды сыни тұрғыдан ойлау.

Оқыту нәтижелері

- тригонометриялық функциялардың туындысына

 есептер шығару.Негізгі білімдерін жинақтау, саралау

-диалогтік әдістің тиімділігін арттыру;

-формативті  бағалау әдістерін  пайдалануға сенімді болу

Негізгі мақсаттар

1.Білімділік: Оқушылардың туынды, туындыны есептеу

 ережелері, күрделі тригонометриялық  функциялардың туындысы жөнінде алған

 білімдерін тереңдету.

 2. Дамытушылық: Ой - өрісін дамыту, ойлау қабілетін  арттыру, теориялық білімін практикада  қолдана білу дағдысын қалыптастыру.

 3. Тәрбиелілік: Шапшаңдыққа, іздемпаздыққа,  тиянақтылыққа, ұқыптылыққа

 ұжымдық ауызбіршілікке тәрбиелеу.

Сабақ көрнекілігі:

Тест жұмыстары, слайд Microsoft PowerPoint, тілме қағаздар

Сабақ түрі:

топтық және ұжымдық

Сабақты өту әдісі

аралас

Ұйымдастыру кезеңі

J

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Жұптастырып жұмыс істеу

Әнгіме: «Ақылдының  ақылсыздан парқы»

Негізгі бөлім.

1-тапсырма

Математикалық диктант. Слайд №4

  1. Тұрақтының туындысы
  2. Дәрежелік функцияның туындысы
  3. Айнымалының туындысы
  4. Түбірдің туындысы
  5. Бөліндінің туындысы
  6. Көбейтіндінің туындысы

2-тапсырма

:

Формулаларды еске түсіреміз 

 Слайд №5

 (sin x)’=cos x

(cos x)’= - sin x

(tg x)’= 1/ cos  x

(ctg x)’= -1/ sin  x

Механикалық  есте сақтау(үнемі қайталап     отыру арқалы форлулаларды жаттау. Александр,2001,2008 «нұсқаулық» 51-бет ) Оқушылардың сыни

тұрғыдан ойлауына

әсер ету.

3-тапсырма

6

Бақылау сұрақтары

Слайд №6

1 топтың сурақтары:

  1. y=cosx туындысы неге тең?
  2. x² туындысы неге тең?
  3. Кері тригонометриялық функцияларды ата.
  4. y=sіnx функциясының анықталу облысын  айтып бер.
  5.  y=tgx функциясының туындысы.
  6. tg²x+1=?
  7. cosx=a түріндегі теңдеудің шешімі.
  1. топтың сурақтары:

1. Тұрақты санның туындысы.

2.  х-тің туындысы

3. Туындыларды есептеу ережелерінің  формуласы.

4. y=ctgx туындысы неге тең?

5. y=cos3x туындысы неге тең?

6. Күрделі функция туындысы неге тең?

7.y=x³+sіnx функциясының туындысы неге тең?

Оқушыларға «туынды» тарауы бойынша бақылау сұрақтарын қоя отырып, олардың тарау бойынша алған білімдерін тексеремін.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Оңдықтармен және бірліктермен санау»

САБАҚТЫҢ ЖОСПАРЫ




Тақырып: Векторлардың скалярлық көбейтіндісі. 2 сағат.

  1. Білімділік: Векторлық скалярлық көбейтіндісінің анықтамасы, теңдігін, векторлардың скалярлық көбейтіндісінің геометриялық мағынасын, векторлардың перпендикулярлық белгісін білу; координаторлары берілген векторлардың скалярлық көбейтіндісін, векторлар арасындағы бұрыштың шамасын таба алу, скалярлық көбейтінді туралы теореманы дәлелдей алу.

  2. Дамытушылық: Өтілген тақырып бойынша алған білімдерін есеп шығрағанда қолдана білу қабілеттерін дамыту.

  3. Тәрбиелік: өз бетімен жұмыс істей білуге, шапшаңдыққа, тапқырлыққа тәрбилеу.

Мақсат: Оқулықтағы жаттығуларды орындай алу мақсаты көзделеді.

Құрал-жабдықтар,көрнекті құралдар: сызғыш, сызба плакаттар.

Сабақ түрі: жаңа білім алу сабағы.

Әдіс-тәсілдер: Лекция.

Сабақ барысы

  1. Оқыту үрдісінің маңыздылығы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

2.Үй жұмысын тексеру.

Үйге берліген тапсырманы тақтаға жазғызып талқылау (оқушылар үйден шығара алмаған есептерді)

ДМ.(С тобы) АВС үшбұрышының АД, ВЕ, СҒ медианалары О нүктесінде қиылысады. Мұндағы СА

Шешуі: , : ,

  1. Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:

I.Анықтама. векторларының скалярлық көбейтіндісі деп осы векторлардың ұзындықтарын олардың арасындағы бұрыштың косинусына көбейткендегі көбейтіндіні айтады. Екі вектордың скалярлық көбейтіндісінің белгіленуі: .

Яғни, , ( 1) мұндағы ). 2 сурет

(2)

О А

Қасиеттері:

. (орын ауыстырымдылық)

+ (үлестірімділік заңы)

)() (көбейтіндінің үлестірімділік қасиеті)

0, онда

онда 0

Дәлелдеуі: онда , яғни

ә) Егер , (, бұдан ;

II. координаталық вектор.

.

.

III.Теорема: Екі вектордың скалярлық көбейтіндісі олардың сәйкес координаторларының көбейтіндісінің қосындысына тең.

Дәлелдеуі. ), ),

*(***+

(3)

Дербес жағдай:

; - векторының скалярлық квадраты.

(4)

  1. Жаңа білімді бекіту: Есептер шығару

1 Үшбұрыштың А(1;1), В(4;1), С(4;5) төбелері берілген, үшбұрыш бұрыштарының косинусын есептеңдер. (Шәкілікова. Геометрия 9-сынып. №70)

Шешуі: 1.

5 С


А В

0 1 4



2.

;

Жауабы: 0; .

2. (Шыныбеков. Геометрия 9-сынып . №121)

Егер және болса, онда және векторларының арасындағы бұрышын табыңдар.

Шешуі: ,

(*(

(

(

Жауабы: .

3. (Шәкілікова. Геометрия 9- сынып №84)

және . векторы векторына перпендикуляр болатындай санын табыңдар.

Жауабы.-2. .

Қосымша есептер: №116; №117 (Шыныбеков. 9- сынып)

116. Егер және бірлік векторлары үшін (болса, онда және векторлары арасындағы бұрышты табыңдар. Жауабы.

117. Егер және өзара перпендикуляр бірлік векторлар болса, онда 2-

деп алып, , , сандары мен және векторлары арасындағы бұрышты табыңдар. Жауабы.900

Үйге тапсырма беру: №69, №72, №81. (Шәкілікова. 9- сынып) . 7- жұмыс, 3,4-нұсқа (ДМ). №123. (Шыныбеков).

Өздік жұмысын алу: (ДМ. 7- жұмыс. 1,2 – нұсқа)

Оқушыларды бағалау: жетістіктері мен кемшіліктерін атап айту.

Сабақты қорытындылау: Өтілген тақырыптың негізгі түйінін сұрау.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Оңдықтармен және бірліктермен санау

Автор: Сатанова Гульмира Хызыровна

Дата: 03.02.2017

Номер свидетельства: 387397
