kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сынды? н?ктелері.Функцияны? экстремум н?ктелері

Нажмите, чтобы узнать подробности

функцияны? экстремум н?ктелерін табу алгоритмін ме?герту;

о?ушылар функцияны? аны?талу облысын,м?ндер жиынын,туындыны, интервал ?дісін білуі тиіс

Н?тижесінде: туындыны? к?мегімен функцияларды? ?су ж?не кему аралы?тарын табады ж?не функцияны? экстремум н?ктелерін табу да?дысын?алыптастырады; шешу кезінде алдында?ы ал?ан білімдерін на?тылайды, б?рын?ы білетіндерін   тияна?тап,оны жа?а біліммен ?штастырады

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сынды? н?ктелері.Функцияны? экстремум н?ктелері»


«Бекітемін» Күні: 17.02.2016ж.

мектеп директорының Кабинет: 302

оқу-тәрбие ісі жөніндегі орынбасары Пәні: алгебра

___________Бердекеева М.А. Класс: 10 «Ә»

Үақыты: 2 сабақ

Мұғалімі: Тажибаева М.Ш.


Cабақтың тақырыбы: Сындық нүктелері.Функцияның экстремум нүктелері

Сабақтың мақсаты: функцияның экстремум нүктелерін табу алгоритмін меңгерту;

оқушылар функцияның анықталу облысын,мәндер жиынын,туындыны, интервал әдісін білуі тиіс

Нәтижесінде: туындының көмегімен функциялардың өсу және кему аралықтарын табады және функцияның экстремум нүктелерін табу дағдысынқалыптастырады; шешу кезінде алдындағы алған білімдерін нақтылайды, бұрынғы білетіндерін тиянақтап,оны жаңа біліммен үштастырады


Типі: аралас сабағы

Түрі:дәстүрлі сабақ

Әдістері:түсіндірмелі-көрнекілік,деңгейлік тапсырмалар (семантикалық картамен жұмыс), топтық және жеке жұмыс,оқулықпен жұмыс,ой қозғау

Көрнекілігі: презентация,үлестірме қағаздар

Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарихы,география

Техникалық құралдар: интербелсенді тақта


Сабақтың жоспары:

І. Үйымдастыру кезеңі.Оқушылармен амандасу,оларды түгелдеу, сабаққа

дайындығын тексеру, сабақтың мақсатын айту

ІІ. Үй жұмысын тексеру: а)семантикалық карта

б)үйге берілген тапсырма

ІІІ.Жаңа тақырыпты түсіну

ІV. Жаңа тақырыпты бекіту(оқулықпен жұмыс)

V. Сергіту

VІ.Сәйкестік тест орындау

VІІ. Қорытындылау

VІІІ.Үйге тапсырма беру

ІX. Бағалау

X.Рефлексия












Сабақтың барысы:


І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасып, сыныпты түгелдеймін.Сабақтың мақсатын айтып, оқушылардың дайындығын тексеремін.

Қазақстан Республикасының Президенті Н. Ә. Назарбаевтың «Білім деген — биік шың. Оған самғап қыран да, өрмелеп жылан да шығады. Алаштың ұл-қызы білім атты биік шыңға қыранша самғап шығуы керек» дей отырып,сабақты бастаймыз

Аты-жөні_____________________деңгей__________

Мақсаты

+

-

Оқу элементтері

баға

Түсініктеме

1.Мына тақырыпты

меңгеру


2. Өзімнің білімімді

көрсету


3. жақсы баға алу


1.семантикалық карта

2.Үй жұмысын

орындалуы

3.тақырыпты түсінгені

4.Тест

5.Қорытынды баға


1)Әр дұрысқа-1 балл қойылады


2) «5»-5 есеп барлығы болса

«4»-4 есеп

«3»-3-2 есеп

«2»-0-1 есеп

3) бағаны көшбасшы кояды

4) бағаны көшбасшы кояды

5) бағаны мұғалім кояды



ІІ. Үй жұмысын тексеру: «Барлық істің басшысы- білім мен ұғым»

А) Семантикалық карта (деңгейлік):

1- деңгей

туындысы

функция

n


-


1

c/x

0

у=С

Р

А

Ғ

Д

Е

Ұ

Б

у=

О

П

І

С

К

Э

Ы

у=tg x

У

Л

Я

Ю

З

Ұ

М

у=

І

Ш

Ә

Т

Ж

Ы

В

у=

Е

Қ

Ж

М

Х

Щ

У

2- деңгей

туындысы

функция





1

0

у=ctg x

Т

М

Е

Б

Қ

С

К

у=

Р

Ж

А

Г

Ө

А

Л

у=c/x

С

Ұ

Й

У

Ы

Я

Ү

у=x

Д

П

Д

Х

Т

Ц

Ғ

у=

И

Ы

Я

ф

А

Ң

Ш

3- деңгей

туындысы

функция





a


у=аrcsin x

M

М

А

К

У

Һ

Ж

у=

B

Э

З

Ф

ұ

Е

О

у=ln x

Қ

Ң

Ө

Е

Г

Ц

Р

у=

С

Ә

A

ж

Н

Ю

Д

у=

Ы

І

Ш

T

Х

Я

Э

«Білім-басты мұрат» сөз шығады

Б) Үйге берілген тапсырмаларды тексеріп жіберейік және мына сұрақтарға жауап берейік: Әлемдегі ең биік ғимарат,Қазақстандағы ең биік гимарат,Әлемдегі және Қазақстандағы ең төмен жер

Әлемдегі ең биік ғимарат


1. f(х)=2х32-4х+5 f/(х)=0 және өсу,кему аралықтарын тап.

Әзербайжанда Иракта Дубайда

Жауабы: 1;- , f(х) (-[1;+ f(х) [-]

Әлемдегі ең биік ғимарат деген мәртебеге 2010 жылдың 4 қантарында ашылуы өткен Бурдж Дубай ие болды.828 метрлік ғимаратта 160 қабат бар.


Қазақстандағы ең биік гимарат


2. f(х)=- х3+8х+10 f/(х)=0 және өсу,кему аралықтарын тап.

Жауабы:-2,2. f(х) (-[2;+ f(х) [-]

Астанада салнып жатыр,биіктігі 382м,88 қабатты,Орта Азиядағы ең биік ғимарат.


Абу-Даби Плаза ҚТЖ мұнарасы Eсентай тауэр Ханшатыр


Әлемдегі ең төмен жер

3. f(х)3-1 f/(х)=0 және өсу,кему аралықтарын тап.


Америка Патагония Гавай

Жауабы:0. Функция өспелі.

Ең төмен жер-ол Амазондық ойпаты,ол Оңтүсті Америкада орналасқан, оның үзындығы- 3200км.


Қазақстандағы ең төмен жер

4. f(х)=- 12х4+16х3-3 f/(х)=0 және өсу,кему аралықтарын тап.


Маңғыстау Солтүстік Қазақстан Алматы қорығы

Жауабы:0;1. f(х) (-[1;+ f(х) [0].

Маңғыстау жерлерінде орналасқан Каракия ойысы,теңіз деңгейінен төмен 132 м.

Оқушылар,қалай ойлайсыздар-неге мен сендерге биік және төмен туралы айтып жатырмын?

№5. f(х)=3х22-5х+6 f/(5)=?

Шешуі: f/(х)=6х-5

f/(5)=30-5=25

жауабы:25.

ІІІ.Жаңа тақырыпты түсіндіру:

Функцияның өсу және кему аралықтарының табу алгоритмі:

1) функцияның анықталу облысын табу

2) функцияның туындысын табу

3) функцияның туындысын нольге теңестіру,сол теңдеуді шешу

4)шыққан түбірлерді координаталық түзуіне орналастыру және туындыға қою арқылы таңбаны анықтау

5)Егер «+» болса,функция «», егер «-» болса,функция «»

6)Егер «+»-тан «-»-ке функция ауысса,онда х-максимум(max) нукте болады,

Ал егер «-»-тан «+»-ке функция ауысса,онда х-минимум(min) нукте болады

ІV. Жаңа тақырыпты бекіту:оқулықпен жұмыс-топтық жұмыс

Сыныпта: №224-226(а)плакатта

V. Сергіту

VІ.Тест тапсырмалар-топпен орындайды

Мысалы:У=-

1.Экстремум нүктелерін тап(кризистық нүктелерін )

2.Функцияны экстремумға зертте,максимум және минимум нүкте тап

3.функцияның экстремум нүктелерінің қосындысын тап

4.функцияның кему аралығын тап

Шешуі: у/=-х2+х+2=0

Х1=-1, Х2=2-кризистық нукте(экстремум нүктелер)

Х max=2, Х min =-1

Кему аралық: f(х) (-[2;+

Тапсырма:1) у=4х2-6х Экстремум нүктелерін тап

2) f(х)=3+4х- х2 кризистық нүктелерін тап

3) Функцияны экстремумға зертте: f(х)=- 4х2-6х-7

4) функцияның кему аралығын тап: у3-6х2+5

5) функцияның экстремум нүктелерінің қосындысын тап: у=х3+3х2

Жауаптары:1) Х min =

2) Х max=2

3) Х max= -

4) Х max=0, Х min =4

5) Х max=-2, Х min =0; -2+0=-2

VІІ. Қорытындылау:

«Не нәрсені білмейтінімізді білгенің-өзі білім»Конфуций

шешу алгоритмы қайталап жіберу

VІІІ. Үйге тапсырма : №№224-226(ә),227

ІX.Бағалау

X.Рефлексия














Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
Сынды? н?ктелері.Функцияны? экстремум н?ктелері

Автор: Тажибаева Марал

Дата: 16.04.2016

Номер свидетельства: 319460


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
1360 руб.
2260 руб.
1500 руб.
2500 руб.
1160 руб.
1940 руб.
1440 руб.
2400 руб.
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства