Просмотр содержимого документа
«Та?балары ?р т?рлі екі санды ?осу »
Сахиева Қанзия Қайыпқызы
Қызылорда қаласының Ы.Алтынсарин атындағы
№10 мектеп – лицейінің математика пәні мұғалімі
Сабақтың тақырыбы:Таңбалары әр түрлі екі санды қосу тақырыбына есептер шығару
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Оқушылардың таңбалары әр түрлі екі санды қосу тақырыбынан алған білімдерін тереңдету және жүйелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін , білім, білік дағдыларын дамыта отырып , интелектуальдық қалыптастыру, математикаға деген қызығушылығын арттыру.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды өзін-өзі басқаруға , ұйымшылдыққа,
дәлдікке, ұқыптылыққа, өз мүмкіндіктеріне сенуге, үлкен
жетістікке ұмтылуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтықтың әдісі: Үш өлшемді әдістемелік жүйе
Пән аралық байланыс:информатика,қазақ тілі, география
Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта, жұмыс дәптері,оқулық.
Сабақ барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.
II. Үй жұмысын тексеру:« Алғашқы қадам»
Оқушылардың дәптерлерін көршісімен айырбастап, дайын жауаптарын тексеру. ( 10 ұпай)
Әр оқушы өз деңгейіне , қабілетіне қарай бағаланады.
Сынып оқушылары толық бағаланады және әр оқушы өзінің алатын бағасын біліп отырады
(1-деңгей «3» , 2-деңгей «4», 3-деңгей «5»)
(Әрбір оқушыға жеке жұмыс дәптері таратылады)
1-нұсқа 2-нұсқа
1-деңгей 1-деңгей
32+(-2) 1) 18+(-9)
45+(-45) 2) -21+46
0+(-3) 3) 0+(-23)
-17+20 4) 25+(-25)
2-деңгей 2-деңгей
-1,3+2,5 1) 5,1+(-10)
-4,6+1,9 2) 3,7+(-6)
7+(-4,3) 3) -2,8+4,5
3-деңгей 3-деңгей
1) -2+1 ; 1)12+(- ) ;
2) - 4+3; 2) - +1.
Таңбалары әр түрлі сандарды қосу
Мен де қосудың бір түрі,
Бірақ саным көбеймес.
Абсолюттік шама бойынша,
Көбімнен азым алынар.
Оныма ешкім тең емес.
Таңбасы көптің қойылар
Сөзімнің сырын ұғып ал.
Қарама –қарсы қосылса,
Нәтиже әркез нөл болар.
Айтқанымның жөні бар.
«Шешуші сәт» (семантикалық карта)
р/с
а
в
а+в= 20
а+в= 40
а+в= 10
а+в=30
а+в= -40
1
40
-10
2
-25
-15
3
36
-16
4
-20
30
5
45
-5
«Сергіту сәті» (сыныпқа жұмбақтар беру)
Бүтін сан, бөлшек сан
Барлығы да бар онда
Бұл қандай сан айтыңдаршы
Оң, теріс сан бәрі сонда.
Корзинадағы 7 алманы 7 қызға тең бөліп берді. Бірақ , корзинада
1 алма қалды. Бұл қалай?
IV. Бекіту кезеңі . Есте сақта!
Таңбалары әр түрлі, модульдері тең емес екі санды қосу үшін :
үлкен модульден кіші модульді азайту керек;
шыққан санның алдына модулі үлкен қосылғыштың таңбасын қою керек.
Қорытындылау. Не білдік? Не үйрендік? Кімнің көрсеткіші жоғары? Білімді, білікті адамның шығар биігі әрқашан биік, сондықтан жақсы оқып, салауатты өмір салтын ұстанған адам ғана көшбасшысы бола алады.
V. Үйге тапсырма беру: №464,№466
Оқушыларды бағалау
Сабақ жоспары
№60
Пәні: математика
Сынып:6 «а»
Күні: 18.11.2013 ж_
Сабақтың тақырыбы:Таңбалары әр түрлі екі санды қосу тақырыбына есептер шығару
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Оқушылардың таңбалары әр түрлі екі санды қосу тақырыбынан алған білімдерін тереңдету және жүйелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін , білім, білік дағдыларын дамыта отырып , интелектуальдық қалыптастыру, математикаға деген қызығушылығын арттыру.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды өзін-өзі басқаруға , ұйымшылдыққа,
дәлдікке, ұқыптылыққа, өз мүмкіндіктеріне сенуге, үлкен
жетістікке ұмтылуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтықтың әдісі: Үш өлшемді әдістемелік жүйе
Пән аралық байланыс:информатика,қазақ тілі, география
Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта, жұмыс дәптері,оқулық.
Сабақ барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.
II. Үй жұмысын тексеру:« Алғашқы қадам»
Оқушылардың дәптерлерін көршісімен айырбастап, дайын жауаптарын тексеру. ( 10 ұпай)
Әр оқушы өз деңгейіне , қабілетіне қарай бағаланады.
Сынып оқушылары толық бағаланады және әр оқушы өзінің алатын бағасын біліп отырады
(1-деңгей «3» , 2-деңгей «4», 3-деңгей «5»)
(Әрбір оқушыға жеке жұмыс дәптері таратылады)
1-нұсқа 2-нұсқа
1-деңгей 1-деңгей
32+(-2) 1) 18+(-9)
45+(-45) 2) -21+46
0+(-3) 3) 0+(-23)
-17+20 4) 25+(-25)
2-деңгей 2-деңгей
-1,3+2,5 1) 5,1+(-10)
-4,6+1,9 2) 3,7+(-6)
7+(-4,3) 3) -2,8+4,5
3-деңгей 3-деңгей
1) -2+1 ; 1)12+(- ) ;
2) - 4+3; 2) - +1.
Таңбалары әр түрлі сандарды қосу
Мен де қосудың бір түрі,
Бірақ саным көбеймес.
Абсолюттік шама бойынша,
Көбімнен азым алынар.
Оныма ешкім тең емес.
Таңбасы көптің қойылар
Сөзімнің сырын ұғып ал.
Қарама –қарсы қосылса,
Нәтиже әркез нөл болар.
Айтқанымның жөні бар..
«Шешуші сәт» (семантикалық карта)
р/с
а
в
а+в= 20
а+в= 40
а+в= 10
а+в=30
а+в= -40
1
40
-10
2
-25
-15
3
36
-16
4
-20
30
5
45
-5
«Сергіту сәті» (сыныпқа жұмбақтар беру)
Бүтін сан, бөлшек сан
Барлығы да бар онда
Бұл қандай сан айтыңдаршы
Оң, теріс сан бәрі сонда.
Корзинадағы 7 алманы 7 қызға тең бөліп берді. Бірақ , корзинада
1 алма қалды. Бұл қалай?
IV. Бекіту кезеңі . Есте сақта!
Таңбалары әр түрлі, модульдері тең емес екі санды қосу үшін :
үлкен модульден кіші модульді азайту керек;
шыққан санның алдына модулі үлкен қосылғыштың таңбасын қою керек.
Қорытындылау. Не білдік? Не үйрендік? Кімнің көрсеткіші жоғары? Білімді, білікті адамның шығар биігі әрқашан биік, сондықтан жақсы оқып, салауатты өмір салтын ұстанған адам ғана көшбасшысы бола алады.
V. Үйге тапсырма беру: №464, №466.
Оқушыларды бағалау
Сабақтың тақырыбы:Таңбалары әр түрлі екі санды қосу тақырыбына есептер шығару
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Оқушылардың таңбалары әр түрлі екі санды қосу тақырыбынан алған білімдерін тереңдету және жүйелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін , білім, білік дағдыларын дамыта отырып , интелектуальдық қалыптастыру, математикаға деген қызығушылығын арттыру.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды өзін-өзі басқаруға , ұйымшылдыққа,
дәлдікке, ұқыптылыққа, өз мүмкіндіктеріне сенуге, үлкен
жетістікке ұмтылуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: бекіту сабағы
Сабақтықтың әдісі: Үш өлшемді әдістемелік жүйе
Пән аралық байланыс:информатика,қазақ тілі, география
Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта, жұмыс дәптері,оқулық.
Сабақ барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу
ә) Оқушылар тізімін тексеру
б) Сабақтың мақсатымен таныстыру.
II. Үй жұмысын тексеру:« Алғашқы қадам»
Оқушылардың дәптерлерін көршісімен айырбастап, дайын жауаптарын тексеру. ( 10 ұпай)
Әр оқушы өз деңгейіне , қабілетіне қарай бағаланады.
Сынып оқушылары толық бағаланады және әр оқушы өзінің алатын бағасын біліп отырады
(1-деңгей «3» , 2-деңгей «4», 3-деңгей «5»)
(Әрбір оқушыға жеке жұмыс дәптері таратылады)
1-нұсқа 2-нұсқа
1-деңгей 1-деңгей
32+(-2) 1) 18+(-9)
45+(-45) 2) -21+46
0+(-3) 3) 0+(-23)
-17+20 4) 25+(-25)
2-деңгей 2-деңгей
-1,3+2,5 1) 5,1+(-10)
-4,6+1,9 2) 3,7+(-6)
7+(-4,3) 3) -2,8+4,5
3-деңгей 3-деңгей
1) -2+1 ; 1)12+(- ) ;
2) - 4+3; 2) - +1.
Таңбалары әр түрлі сандарды қосу
Мен де қосудың бір түрі,
Бірақ саным көбеймес.
Абсолюттік шама бойынша,
Көбімнен азым алынар.
Оныма ешкім тең емес.
Таңбасы көптің қойылар
Сөзімнің сырын ұғып ал.
Қарама –қарсы қосылса,
Нәтиже әркез нөл болар.
Айтқанымның жөні бар..
«Шешуші сәт» (семантикалық карта)
р/с
а
в
а+в= 20
а+в= 40
а+в= 10
а+в=30
а+в= -40
1
40
-10
2
-25
-15
3
36
-16
4
-20
30
5
45
-5
«Сергіту сәті» (сыныпқа жұмбақтар беру)
Бүтін сан, бөлшек сан
Барлығы да бар онда
Бұл қандай сан айтыңдаршы
Оң, теріс сан бәрі сонда.
Корзинадағы 7 алманы 7 қызға тең бөліп берді. Бірақ , корзинада
1 алма қалды. Бұл қалай?
IV. Бекіту кезеңі . Есте сақта!
Таңбалары әр түрлі, модульдері тең емес екі санды қосу үшін :
үлкен модульден кіші модульді азайту керек;
шыққан санның алдына модулі үлкен қосылғыштың таңбасын қою керек.
Қорытындылау. Не білдік? Не үйрендік? Кімнің көрсеткіші жоғары? Білімді, білікті адамның шығар биігі әрқашан биік, сондықтан жақсы оқып, салауатты өмір салтын ұстанған адам ғана көшбасшысы бола алады.
V. Үйге тапсырма беру: №464, №466.
Оқушыларды бағалау
ҚР Ғылым және Білім министрлігі
Біліктілігін арттырудың ұлттық орталығы «Өрлеу» АҚ Қызылорда филиалы
Ашық сабақ
Тақырыбы: Таңбалары әр түрлі екі санды қосу тақырыбына есептер шығару