Мета. Розширювати.знання про населений пункт, де проживають діти; ознайомити з памятками рідного краю; формквати пізнавальний інтерес; розвивати мовлення дітей, критичне мислення; виховувати любов до рідного краю.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Дослідницький практикум. Чим славиться моє селище»
Тема.Дослідницький практикум. Чим славиться моє селище
Мета:розширювати знання про населений пункт, де проживають діти; ознайомити з пам’ятками рідного краю; формувати пізнавальний інтерес; розвивати зв’язне мовлення, критичне мислення; виховувати любов до рідного краю.
Обладнання. Карта селища, фото різних куточків селища, календар погоди, костюми для гри, м’ячик
Хід уроку
I. Організаційний момент
Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
—Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
МОЄ СЕЛИЩЕ
Для мене моє селище— справжній рай,
Хоча інколи його так і не назвеш.
Кудрявцівка— чарівний край,
Гарнішого, напевно, не знайдеш.
Для кожного найкраще місце на Землі,
Те селище, де пройшли його дитячі роки.
— Як назвати одним словом місто і село? (Населені пункти)
— Де ми живемо?
— Як називається наше селище?
Гра «Збери слово»
Із роздрібних букв складіть слово.
К,Д,Р,У,Я,Ц,І,В,А,К,В
— Що ви знаєте про свій населений пункт?
— Коли він виник?
— Чому має таке ім’я?
— Чи немає в селищі народних промислів, назва яких пов’язана з ім’ям населеного пункту?
— Тема нашого уроку — «Чим славиться моє місто (село)».
III. Вивчення нового матеріалу
1. Гра «Малюнки з виставки»
Дістаньте світлини, які ви підготували разом з батьками про краєвиди нашого селища. Покажіть їх своїм одноклассникам, а вони мають відповісти, що це за місце і де воно знаходить в нашому селищі.
2. Бесіда
— Як називається наше селище?
— Чи подобається вам селище? Чим саме?
— Чим воно особливе? Що в ньому такого, чого немає ніде?
— Що ви зробили б для того, щоб наше селище стало ще кращим?
3. Розповідь учителя
— У кожного населеного пункту є своя назва. історія появи цих назв часто пов’язана з іменами їх засновників. Місто Санкт-Петербург зобов’язане своїм ім’ям його засновникові — Петру I. Саме він вирішив закласти в гирлі Ниви нове місто.
Іменами великих князів названі міста України. За легендою, засновником Києва був князь Кий, який прийшов сюди разом із братами Щеком і Хоривом та сестрою Либіддю.
Львів заснував князь Данило Галицький і назвав його на честь свого сина Лева.
Харків названий іменем козака Харка. чернігів, за легендою, отримав назву від князя Чорного і княжни Чорної, які героїчно загинули в битві з хозарами, але не далися до рук ворогів. Володимир-Волинський названий іменем князя Володимира Святославича, який збудував його як фортецю на кордоні Київської Русі. Якщо місто стояло на великій річці, то воно часто отримувало однойменну назву: Донецьк (річка Донець), Ужгород (річка Вже), Дніпропетровськ (річка Дніпро), Полтава — пов’язана з назвою річки Олтави (так раніше називалася Ворскла).
Багато назв пов’язано з географічним положенням населенного пункту або з природою краю: село Заріччя, село Високе, селище низьке, селище Сосновий Бір, місто Березняки.
У кожної назви населеного пункту є своя історія, і в цьому його цінність. Вона може про багато що розповісти: про творців, коли і як заселялася територія, чим займалися наші пращури, якою булла природа.
4. Бесіда з елементами розповіді
— Коли і ким було заснованоселище?
— Чому воно дістало таку назву?
— Які місця є найулюбленішими для жителівселища? Чому?
— Які навчальні заклади, пам’ятки, пам’ятники є вселищі? Коли, ким і на честь якої події ці пам’ятники споруджені?
Під час гри діти закріплюють знання про різноманітність рослин у рідном у селищі. Передаючи одне одному «чарівний» м’ячик, діти називають по одній рослині. Гра триває, поки всі відомі дітям рослини не будуть названі.
Метод емпатії. Гра «Перетворися на квітку»
Видаю декільком учням костюми квітів.
Завдання дитини: швидко ввійти в образ і, зважаючи на ті відомості про квітку,які учень отримав на уроці, розповісти про себе. Слід заохочуватифантазію дітей, а також артистичність виступу. Можна запропонувати дітям розіграти сценки знайомства квітів між собою.
Метод «Мікрофон»
Що потрібно робити кожному жителеві міста (села), щоб воно стало ще кращим?
Робота над прислів’ями
• Та земля мила, де мати народила.
• Кожному мила своя сторона.
• Рідна домівка, рідна сім’я — тут виростає доля моя.
• Де рідний край, там і рай.
• Де не є добро, а вдома краще.
V. Підсумок уроку
— Що нового дізналися про своє селище?
— які навчальні заклади, пам’ятки, пам’ятники є в місті?
— як називається вулиця, на якій стоїть школа?
— чим вулиця відрізняється від проспекту? провулка? площі?
— які проспекти є в нашому місті?
— як називається центральна площа нашого міста?
— як називається ваше місто (село)?
— на якій вулиці розташована ваша оселя?
— Що вам відомо про походження назви рідного міста (села)?
— Що цікавого (особливого) є у вашому місті (селі)?