Просмотр содержимого документа
«Алакөл. Қазақ тілі сабағы.»
Күні:02.09.
Қазақ тілі: 8Б
Тақырыбы: Алакөл. Етістік.
Мақсаты. Оқушыларға алкөл көлінің таныстыра отырып пәнге қызығушылықтарын арттыру. Етістіктің ережелерін үйрету. Тапсырмалар орындау барысында пайдалана білу біліктіліктерін арттыру.
Түрі: Жаңа білім меңгерту.
Көрнекілігі: Алакөл суреті бар атлас., оқулық.
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Амандасу, түгендеу.
2. Сабақтың мақсатымен таныстыру:
Етістіктер сөйлемде атқаратын қызметі мен мағынасына қарай екіге бөлінеді:
Негізгі етістік дегеніміз жеке тұрып сұраққа жауап бере алатын және өз алдына сөйлем мүшесі бола алатын толық мағыналы етістіктер.
Оқушылар бүгін Аралға жүріп кетті. (жүру мағынасы) олар биік тауға шықты (шығу мағынасы)
3.Бекіту кезеңі:
Мәтінмен жұмыс: Мәнерлер оқыту: Влад., Андрей., Юлия және Роза оқиды.
Алакөл –Қазақстандағы Алматы және Шығыс Қазақстан облысының аумағында орналасқан тұйық көл, Қазақстандағы ең ғажайып көлдердің бірі. Алакөл –жетісудың Балқаштан кейінгі үлкен көлі. Ол Алакөл ауданының солтүстік бөлігін алып жатыр. Көл ағансыз солтүтік бағыттан оңтүстік-батысқа қарай созылып жатыр. Теңіз денгейінен 247,3 м абсолюттік биіктікте орналасқан. Ұзындығы 104км, жағальауларының ұзындығы -384 км, орташа тереңдігі -22,1 м, ең терең жері -54м, көлдің су көлемі -58-60км. Су жиналатын алабы -47859км.
2-тапсырма тірек сызба бойынша алакөлді сипаттап беріңдер:
Алакөл
/////////
Орналасқан жері
////////
Аумағы
///////
Тереңдігі
3-тапсырма:
Берілген сөздер мен сөз тіркестерінен сөйлем құраңдар.,
Алакөл, Қазақстандағы, аумағында, орналасқан, тұйық көл, Қазақстандағы ең ғажайып, көлдердің бірі, Жетісудың, үлкен көлі.
4.Үйге тапсырма беру: 1-тапсырма 3бет аудару.
5.Қорытынды: Балар қандай сұрақтарың бар. Ертең сабаққа дәптер алып келіп тапсырсыңдар.
Мақсаты. Оқушыларға кәсіпкерлік не екенінмен таныстыра отырып пәнге қызығушылықтарын арттыру. Етістіктің шақтарын қайта жаңғырту. Тапсырмалар орындау барысында пайдалана білу біліктіліктерін арттыру.
Түрі: Жаңа білім меңгерту.
Көрнекілігі: үлестірмелі карточка, оқулық.
Сабақ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Амандасу, түгендеу.
2. Сабақтың мақсатымен таныстыру:
Бүгін біз сендермен өзімізге таныс етістіктің шақтарымен танысамыз.
Етістіктің шақтары (Время глагола):
осы шақ(настоящее), келер(будущее), өткен(прошедшее).
Осы шақ – настоящее время
Нақ осы шақ (Собственно-настоящее время-простая форма)
а) жалаң нақ осы шақ (простая форма)образуется от 4-х глаголов:
отыр(сидит), тұр(стоит),жатыр(лежит), жүр(ходит), к которым присоединяются личные окончания.
Жақ (лицо)
Жіктік жалғау
Мысалдар
Жекеше (единственное число)
1. Мен (я)
- мын, - мін
Отыр+мын сижу
2. Сен (ты)
- сың, - сің
Отыр+сың сидишь
2. Сіз (вы) – уваж.ф.
- сыз, - сіз
Отыр+сыз сидите
3. Ол (он, она)
-
Отыр сидит
Жақ (лицо)
Жіктік жалғау
Мысалдар
Көпше ( множественное число)
1. Біз (мы)
- мыз, - міз
Отыр+мыз сидим
2. Сендер (вы)
- сыңдар, - сіңдер
Отыр+сыңдар сидите
2. Сіздер (вы) – ув.ф.
- сыздар, - сіздер
Отыр+сыздар сидите
3. Олар (они)
-
Отыр сидят
ә) Күрделі нақ осы шақ (сложная форма) образуется путем сочетания основного глагола и одного из вспомогательных глаголов:
отыр(сидит), тұр(стоит),жатыр(лежит), жүр(ходит).
Основной глагол принимает суффиксы деепричастий – п,-ып,-іп.
Глаголы БАР,КЕЛ,АПАР,ӘКЕЛ принимают суффиксы –а/-е и сочетаются только с глаголом ЖАТЫР.
Вспомогательные глаголы принимают личные окончания.
Жақ (лицо)
Жіктік жалғау
Мысалдар
Жекеше (единственное число)
1. Мен (я)
Сөйле+п отыр+мын - разговариваю
Бар+а жатыр+мын - иду
2. Сен (ты)
Сөйле+п отыр+сың - разговариваешь
Бар+а жатыр+сың - идешь
2. Сіз (вы) – уваж.ф.
Сөйле+п отыр+сыз - разговариваете
Бар+а жатыр+сыз - идете
3. Ол (он, она)
Сөйле+п отыр - разговаривает
Жақ (лицо)
Жіктік жалғау
Мысалдар
Көпше ( множественное число)
1. Біз (мы)
Сөйле+п отыр+мыз - разговариваем
Бар+а жатыр+мыз - идем
2. Сендер (вы)
Сөйле+п отыр+сыңдар- разговариваете
Бар+а жатыр+сыңдар - идете
2. Сіздер (вы) – ув.ф.
Сөйле+п отыр+сыздар - разговариваете
Бар+а жатыр+сыздар - идете
3. Олар (они)
Сөйле+п отыр - разговаривает
Бар+а жатыр - идет
2) Ауыспалы осы шақ (настоящее переходное время) обозначает непрерывное действие.
Мемлекеттік меншік – государственная собственность
Бірлескен кәсіпкерлік –объедененное предпринимательство
Жеке кәсіпкерлік –индивидуальное предпринимательство
2-тапсырма.
Дербес қызмет., мүліктік жауапкершілік, заңды тұлға, кәсіпкерлік субъектілері, жалдамалы еңбек, бизнестің жекеше жағдайы, нарықтық жүйе, мемлекеттік меншік, бірлескен кәсіпкерлік, мемлекеттік кәсіпкерлік, тәуелділікті кәсіпкерлік.
3-тапсырма.
Кәсіпкерлік –азаматтар мен олардың бірлестіктерінің ...
Кәсіпкерлікті азаматтар...
Қазақстан азаматтары мен шет мемлекеттердің азаматтары,....
Кәсіпкерлік -....
Қызметтің бұл түрі –
Қазіргі таңда кәсіпкерліктің ...
Кәсіпкерлік субъектілері болып табылады.
Бірнеше нысандары бар.
Көбінесе кәсіпкермен байланысты.
Пайда немесе өзіндік табыс алуға бағытталған бастамашылық дербес қызметі.
Бизнестің неғұрлым жекеше жағдщайы.
Өз атынан немесе заңды тұлғаның атынан жүзеге асырады.
4.Үйге тапсырма беру: 4-тапсырма. 178бет.
5.Қорытынды. Инсерт Білдім. Білгім келеді. Білетінім көп.