Просмотр содержимого документа
««Дара ж?не к?рделі етістік»»
Пәні:Қазақ тілі
Сыныбы:3 «А»Мұғалімі:Султанова Р.С.
Сабақтыңтақырыбы: «Даражәнекүрделіетістік» Сабақтың мақсаты: Білімділік: СТО технологиясы арқылы етістік тақырыбы бойынша оқушылардың білімдерін кеңейту, тақырыпты толығымен талдап, мазмұнын ашу. Дамытушылық: Етістік тақырыбы арқылы оқушылардың шығармашылық, сөздік қорын молайту, оқушылардың жеке өзіндік ойлау қабілеттерін дамыту, ойларын еркін жеткізуге дағдыландыру. Тәрбиелік: оқушыларды ұйымшылдыққа, тәртіптілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Дәстүрден тыс, СТО технологиясын қолдану. Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту Сабақтың әдісі: Талдау, әңгімелесу, ой қозғау, шығармашылық тапсырмалар орындау. Сабақтың көрнекілігі: суреттер, плакаттар, аудио өлеңдер. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастырукезеңі: Психологиялықкөңіл-күй.
Қонақтарменамандасу.
Үлкенгедесіз,кішігедесіз,
Ізетпененсіздерге
Иілемізбіз!
ІІ. Қызығушылықтыояту. - Балалар Бүгін бізде жәй сабақ емес,ерекше сабақ.Себебі бүгін тұңғыш рет Елбасымыз Н.Ә.Назарбаевтың даналығымен кемеңгерлігі,салиқалы жолдауымен ҚР «Алғыс айту,ризашылық білдіру» күні болып «-наурыз табиғат ананың алғашқы күні жарияланды.Барлық ҚР тұрып жатқан ұлт өкілдерінің ортақ мекені тұрағы болып отырған еліміз жайнай берсін, ал барлық балалар ата-аналарымен бақытты өмір сүре берсін деп бәріміз бірауыздан тілейміз!
ІІІ. Үйтапсырмасынтексеру.Алменіңережелерімемұқиятназар аударыңдар!(оқушылар етістіктің ережелеріне назар аударады.) Ереже: Заттың қимылын іс - әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз. Етістіктерге Не істеді? Не қылды? Қайтті? Деген сұрақтар қойылады. Олай болса келесі тапсырмаға назар аударайық.Мына етістіктерге сөйлемдер ойлап айта қояйық? «Кім тез?» ойыны.
Бала ойнады.Апам кіріп келді.Допты жерден алғызды.Орныңа апарып тастады.Жерден көтерді.Жемістерді жинап алды.Анасына еркеледі.Сабағын ойлап отыр.Балалар достасты.
1.Жаңасабақ: Біріншінаурыз.
«Даражәнекүрделіетістік.»
ПпПпПпПп пайдалы,перизат,панасы. Жазбаша жұмыс: Тақтаға Алина,т.б.12 - жаттығу: Сөйлемдерді көшіріп жазып, қарамен жазылған сөздерге сұрақ қою. 1. Жыршы жыр оқыды. 2. Ақын өлең жазды. 3. Дәрігер ауруларды емдейді. 4. Мұғалім балаларды оқытады.
5.Сауыншы сиыр сауады. Оқыды, жазды - не істеді? емдейді,оқытады,сауады - не істейді?
2.Шығармашылықжұмыс: «Көктем» өленің оқып,әңгімелеу. Өлеңді мәнерлеп оқып, етістіктерді теріп жазып, сұрақ қой. Көктем келді: құс келді, Күн ұзын, түн қысқа енді. Көктем келді: су ақты, Күннің көзі шуақты. Көктем келді: гүл өсті, Көбелектер гулесті. Етістіктер: келді, ақты, өсті, гулесті – неістеді?
14 - жаттығу:Суретпенжұмыс: «Қарлығаш»
Көктем келіп,қарлығаштар туған жеріңе оралды.Бір қарлығаш ұя салды.Ол балаларыңа тамақ тасып асырады.
ІV. Ойтолғаныс. Шығармашылықтапсырма:
Тақтадағы зат есімдерді етістікпен байланыстырып,жазғызу.
Мыс:Бұлбұл сайрайрайды.
15-жаттығу: «Түлкіменшаян» мәтіні.
Мәтінді оқыту әрі қарай жалғастыру.Кестені толтыру
«Мақал қуаласпақ» ойыны. Етістіктерді тауып астын сызып байланысатын сөзбен сызба арқылы көрсету.
VІ. Сабақты қорытындылау. Оқушылар бүгінгі өткен тақырып бойынша алған білімдерініңіз бойынша мен мына оқушыларды бағаладым,ал қалған оқушыларға келесі сабақтарда сәттілік тілей отырып бүгінгі мейрамға байланысты тәтті лебізімді ұсынамын:Ризамын бәріңе,ризамын сіздерге,ризамын Анама,ризамын өмірге деп сабағымды аяқтағым келеді. VІ. Үйге тапсырма: 5 - жаттығу: Көп нүктенің орнына тиісті етістіктерді қойып, сөйлемдерді көшіріп жазу.