Урок по казахскому языку был представлен на конкурс флипчартов. Содержит интересный, познавательный материал, как для учащихся так и для коллег учителей.
Использовались групповая, индивидуальная формы работы с детьми на уроке.
Урок способствует развитию навыков устной и письменной речи учащихся.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: ет тағамдарының адам ағзасына, денсаулығына тигізер пайдасын оқушы бойына мәтін арқылы сіңіру. Осы тақырып аясында жаңа сөздер үйрету. Сөйлесім әрекеттері арқылы оқушылардың сөйлеу қабілетін жетілдіру Этнолинвистикалық атауларды меңгерту. 2.Дамытушылық: оқушылардың байланыстырып сөйлеу дағдысын қалыптастыру. Берілген материалдарды өмірдегі жағдайлармен салыстыра, байланыстыра отырып, тілдесім әрекетін жандандыру. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін күшейте түсу. 3.Тәрбиелікіһ: оқушыларды денсаулыққа пайдалы тағамдармен қоректенуге, салауатты өмір салтына тәрбиелеу. Сабақтың түрі: жаңа сабақ Сабақтың әдісі: сұрақ –жауап, әңгімелеу, миға шабуыл Пәнаралық байланыс: орыс тілі,биология Сабақтың көрнекілігі: суреттер, кесте, кластер, сөзжұмбақ Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: -Сәлеметсіңдер ме, балалар! -Отырыңдар. -Сыныпта кім кезекші? -Сынып сабаққа дайын ба? II. Үй тапсырмасын тексеру:
Өткен тақырыпты қайталау мақсатында
сөзжұмбақ «Өшіргіш» құралын пайдалану
«Ұлттық» деген сөз шығады ластикпен тексереді
Сөзжұмбақ Көлденеңінен: 1. Сүтті пісіріп, ашытқы қ осып әдейі ашытып жасалатын тағам (айран) 2. Тұз қосып кептірілген, сүттен жасалған тағам. (құрт 3. Сүтке сары су қосып, ұзақ уақыт қайнатып жасалған жұмсақ, сарғыш тағам (ірімшік)
4. Қазақ халқының әрі тамақ әрі дәрі, әрі сусын орнына жүретін ең бағалы тағамы. 5. Қатықты сүзіп, тұздап, домалақтап кептіреді. 6 Түйенің сүтінен жасалатын сусын.
III. Жаңа сабаққа даярлау:
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбын анықтау үшін тақтаға көңіл бөлу.(тақтадан балалар ет тағамдарының суреттерін тамашалайды.)
Суретте не берілген? -Сендер қандай ет тағамдарын білесіңдер? -Қандай ет тағамдарын жақсы көресіңдер?
1. Мәтінге дейінгі жұмыс: Сөздікпен жұмыс: жая– жая (огузок лошади, цельное мясо) қазы– казы (национальное блюдо из реберной части конины) қуырдақ– жареное мясо сіңімді– легко перевариваемый
Осы жерде «Телеграф лентасы» құралын жібереміз
Жаңа этнолингвист-қ атаулар есіңде қалсын мақсатымен а) берілген сөздердің оқылуымен, аудармасымен, қолданылу аясымен таныстыру ә) сөздерді хормен, жекелеп оқытып шығу б) сол сөздерді қатыстыра отырып, сөз тіркестерін, сөйлемдер құрату 2. Мәтінмен жұмыс: -берілген мәтінді мәнерлеп оқып беру -оқушыларға жекелеп, кезекпе-кезек оқытып шығу -мәтінді жаңа сөздердің көмегімен аударту
4.Еттен түрлі тағамдарды жасайды. Қазақтың басты тағамы – ет. Етті пісіреді де, қуырады да. Жылқының етінен қазы, қарта, жал, жая, шұжық, дайындайды. Қуырдақ қуырады. Етін жеп, сорпасын ішеді. Ет етке – сорпа бетке деген халықта мақал бар. Ет тағамдары өте пайдалы және нәрлі болады. Сондықтан халқымыз бұрын әсем табиғаттың құшағында, таза ауада, ет тағамдарымен қоректеніп, көп ауырмай өмір сүрген, тіпті көп жасаған. 3. Мәтіннен кейінгі жұмыс: -мәтінге ат қою -мәтінге бірнеше сұрақтар дайындау 5.Грамматикалық тпсырмалар: