Та?ырыбы: «?озы К?рпеш-Баян с?лу» жыры
Ма?саты: О?ушылар?а «?озы К?рпеш-Баян с?лу» жырын о?ыту, мазм?нын ме?герту.
О?ушыларды? м?нерлеп о?уын, м?дени с?йлеуін, с?здік ?орын, ?деби-теориялы? ??ымдар жайлы білімдерін ?алыптастыру.
О?ушыны жаманды? пен ?атігездіктен аула? болып, жа?сылы??а, мейірімді, бауырмал болу?а т?рбиелеу.
Саба? барысы:
?йымдастыру.
?й ж?мысын с?рау.
-жырда ?арабай ?алай сипаттал?ан?
-ол ?ай іс-?рекеттерінен к?рінеді?
-оны? жауызды??а баруына не себеп болды?
-?одар ?андай адам?
-?арабай мен ?одарды? ?андай ??састы?ы бар?
-?озы мен ?одарды? ?айсысы мы?ты деп ойлайсы??
-жыр ?алай ая?талды?
«К?кпар» жарысы. Сыныпты 3 топ?а б?лу.
Просмотр содержимого документа
«"?озы К?рпеш -Баян с?лу" жыры »
Тақырыбы: «Қозы Көрпеш-Баян сұлу» жыры
Мақсаты: Оқушыларға «Қозы Көрпеш-Баян сұлу» жырын оқыту, мазмұнын меңгерту.
Оқушылардың мәнерлеп оқуын, мәдени сөйлеуін, сөздік қорын, әдеби-теориялық ұғымдар жайлы білімдерін қалыптастыру.
Оқушыны жамандық пен қатігездіктен аулақ болып, жақсылыққа, мейірімді, бауырмал болуға тәрбиелеу.
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру.
Үй жұмысын сұрау.
-жырда Қарабай қалай сипатталған?
-ол қай іс-әрекеттерінен көрінеді?
-оның жауыздыққа баруына не себеп болды?
-Қодар қандай адам?
-Қарабай мен Қодардың қандай ұқсастығы бар?
-Қозы мен Қодардың қайсысы мықты деп ойлайсың?
-жыр қалай аяқталды?
«Көкпар» жарысы. Сыныпты 3 топқа бөлу.
1) 17-беттегі кестені толтыру
Кейіпкерлер | Мәтін бойынша | Менің ойым |
Қарабай | Қараниет, жауыз, уәдесінде тұрмайтын, дүниеқор, мейірімсіз т.б. | |
Сарыбай | Адамгершілігі мол, мейірімді, адал, жақсы т.б. | |
Ай, Таңсық | Әкесінің қатігез мінезінен жапа шеккен, адал, жақсы т.б | |
Қозы,Баян | Махаббаттары үшін күрескен, адал,ақылды, батыл. | |
Қодар | Мейірімсіз, ызақор, мейрімсіз, жауыз, ақымақ, қара күштің иес | |
2) Жырдағы қолданысына қарай берілген тілдік бірліктердің мағынасын жаздыру.
Қыдыр қону – бақ қону.
Буаз марал – ішінде қодық бар туатын марал.
Сөзінің шалысы- сөзінің мағынасы немесе сөз қолданысы.
Дінін сату – сатқын, ұятсыз, ардан безген.
Кір жуып кескен, кіндік кескен жер – туған жер, Отан.
3) «Мен жыршы болсам» деген тақырыпта жырды қалай аяқтайтыны туралы ойтолғау жаздыру.
Қорытынды:
Нені білемін? | Нені білдім? | Нені білгім келеді? |
| | |
Үй тапсырмасы:
әдеби –теориялық ұғымдарды қайталау. Соның ішінде (теңеу, метафора, ал литерация, ассонанс, портреттеу, суреттеу)
өзіне ұнаған шумақты жаттау
Бағалау