?аза? тілі.10- сынып
Та?ырып: “?аза?ты? кіндік ?аласы”.10-сынып.?аза? тілі.
Саба?ты? та?ырыбы:Т?уелсіздігімізді ?астерлейк.
Просмотр содержимого документа
«Қазақтың кіндік қаласы»
Картова Әлия Шапиғақызы
Павлодар облысының
Шарбақты ауданындағы №3 орта мектептің
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
10- сынып
Тақырып: “Қазақтың кіндік қаласы”
Сабақтың мақсаты:
1.Оқушыларға Отанымыздың бас қаласын туралы мәлімет беру.Салалас құрмалам сөйлем түрлерін бойынша білімдерін арттыру.
2.Оқушылардың сөздік қорын ширату,ой- өрісін,танымдық қабілеттерін,өзара сөйлесу дағдысын дамыту.
3.Өз Отанын,бас қаласын,туған жерін құрметтеу рухын тәрбиелеу.
Сабақтың түрі : интерактивті сабақ
Сабақтың әдісі: сөз әдісі,көрнекілік әдісі,проблемалық- әздендіру
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі:А) Сәлемдесу Ә)Әнұранды орындау
II. Үй тапсырмасын тексеру: «Мемлекеттік рәміздер» сұхбат
III .Бейне көрмелер арқылы мұғалім оқушылармен бірігіп сабаққа мақсат қойып, тақырыпқа шығу
IV . Деңгейлік тапсырмалар
1.Мәтінді түсініп оқы.
2. Мәтіннен зат есім мен сын есімдерді теріп жазыңыдар
1.Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар әзірлеп,жұптасыңыбен сөйлесіңіз
2.Мәтін сөйлемдері арқылы салаластың бірнеше түрін жасап,талдаңыз.
1 Мәтінге жоспар құрыңыз.
2.Тақырып бойынша әңгімелеңіз.
V. Ойын : “Шын немесе Жалған”
Алматы тарихи жер, сондықтан онда тарихи мәліметтер өте көп.
Бұл қала еліміздің солтүстік аймағында орналасқан.
Алматыны “Бейбітшілік қаласы” деп атаған.
Астана- іскерлік және мәдени орталығы.
Мұндағы Халықаралық университетте қазақстандық жастар білім алмайды.
Астана қаласының келешегі жоқ.
VI . Үйге тапсырма:
7-тапсырма. 80- бетте.Сөздерді үлгі бойынша жіктіңіздер.Деңгейлік тапсырмаларды ақтаңдар.
VII. Бағалау
Тестік тапсырма орындау
1.Мемлекеттік рәміздер қай жылы қабылданды?
А).1991жылы 4-шілдеде Ә)1992 жылы 4-маусымда .Б)1990 жылы 10 -қазанда
2. Ыңғайлас салалас сөйлем қандай жалғаулықтар арқылы жасалады?
а) не,немесе, яғни ә) және,да,де,та,те б) біресе, кейде,бірде
3.Байрақтың рендік бейнесі:а)ақ,Ә)көгілдір,Б)қызыл
4. Етаңбаның авторлары кім?
А)Шәкен Ниязбеков,Жүмекен Нәжімеденов.ә)Жандарбек Мәлібеков,Шота Уәлиханов.б)Мұзафар Әлімбаев,Тұманбай Молдағалиев
5. Қазақтың кіндік қаласы деп атаған қай қала?
А)Астана ә) Тараз б) Түркістан
VIII. Қорытындылау:
Нені білдім? | Неге үйрендім? | Нені білгім келеді? |
| | |
Просмотр содержимого презентации
«Сабақ тәуелсіздігімізді қастерлейік»
Картова Әлия Шапиғақызы
Павлодар облысының
Шарбақты ауданындағы №3 орта мектептің
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Сабақ эпиграфы:
Туған жерді сүю- парыз,
Сүю үшін білу-парыз,
Қасиетінен ұғу-парыз,
Күзетінде тұру-парыз.
(М.Әлімбаев)
Сабақ барысы:
а)Сәлемдесу;
ә)Кезекшімен сұхбат;
Б) C абаққа даярлық
В)Әнұранды орындау
2.Үй тапсырмасын сұрау:
І топ ІІ топ ІІІ топ
Егеменді Қастерлеу Тәрбиелеу
Барша Сенімділік Жұмыс
Жағдай Шаруа Ақпарат құралдары
Жаңа сөздерді еске түсіріп,оларды қатыстырып сөйлемдер құру.
Тақырыпқа шығу:
Адасқан әріптерден жаңа сөз тіркесін жасап,тақырыпты ата:
Мақсат қою:
Сабақ мақсаты:
- 1.Білімділік:Қ азақстан туралы білімдерін толықтыра отырып,өз ойын ашық айтуға, сөйлесуге үйрету.
- 2.Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін дамыту, сөздік қорларын молайту,логикалық ойларын,шығармашылық танымдық қабілеттерін арттыру.
- 3.Тәрбиелік: Тәуелсіздік туын жоғары ұстауға,тіл байлығын қадірлеуге,патриоттық,адамгершілік қасиеттерін бойларына сіңіріп,жеке тұлға тәрбиелеу.
Сөздік жұмысы:
Шындық-правда
Аян-известный,явный,ясный
Ақиқат-реальность
Атсалысу-участвовать
Жақындату-приблизить
мұқият-тщательно
отаншыл-патриот
Тәуелсіздігімізді қастерлейік
Біздің халқымыздың жағдайы бүгінгі заман шындығынада тек өзінің тәуелсіз мемлекеті бар болса ғана жақсара алатыны- әркімге аян ақиқат.
Ендеше халқына шындап жаны ашитын адам алдымен өз мемлекеттігін,Конституциясын қадірлейік.Әйтпесе,өз мемлекетіне жаны ашымайтын,сол жолда нақты іс атқармайтын адамның халықшыл болып,отаншыл болып қарық қылмайтыны белгілі . Мұны,әсіресе,ақпарат құралдары есте ұстауға тиісті. Тәуелсіздігіміз бен мемлекеттігімізді қастерлеуге, барша халықты тәрбиелеуге мұқият мән беруге міндетті.
Қазір қолға алынып жатқан шаруаның барлығы- біздің болашаққа сенімділігіміздің белгісі,өз күшімізге сеніміміздің белгісі. ( Нұрсұлтан Назарбаев)
Деңгейлік тапсырмалар:
III деңгей
1.Мәтінді түсініп оқып,сұрақтарға жауап беріңіз.
А)Біздің халқымыздың жағдайы қалай жақсарады?
Ә)Халқына жаны ашитын адам қандай болу керек?
Б)Ақпарат құралдарының міндеті қандай?
II деңгей
1) Мәтінде қарамен жазылған тұрақты сөз тіркестерінің мағынасын фразеологиялық сөздік арқылы түсіндір.Сол тұрақты сөз тіркестерінің синонимін тап. 2 сөйлем құрап,жазыңыз.
2) Тірек сызба арқылы әңгімелеңіз.
3)Жұптасыңмен бірігіп,диалог құрап сөйлесіңіз.Диалогты жатқа біліңіз.
I деңгей
“ Тәуелсіз мемлекетіме қосқан үлесім”-шығарма жазыңыз.
Ақпарат құралдары
Тәуелсізідігімізді
Мемлекеттігімізді
қастерлеуге
Халықты
тәрбиелеуге
Мән беруге міндетті
Сабақты қорыту:
1.Сұрақтар арқылы:
-Халқымыздың жағдайы жақсаруы үшін не істеуіміз керек?
Отаншыл адам қандай болуы тиіс?
2.Ойды түйіндеу:
Не білдім?
Нені білуім керек?
Бағалау.Үйге тапсырма :
- Деңгейлік тапсырмаларды аяқтау
- “ Тәуелсіздік”, “Отаншыл” тақырып бойынша сөзжұмбақ құрастырыңыз.