Просмотр содержимого документа
«?аза? тілі. Саба?ты? та?ырыбы: С?йікті жидегім-шие»
Сабақтың тақырыбы: Сүйікті жидегім-шие. №49
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: тақырыптың мазмұнын ашу, негізгі ойды ұғындыру. Оқушының таным мүмкіндігін анықтау, ойға шақыра білуге анықтау жеке жұптасып шағын топта жұмыс істеуге дағдыландыру.
Дамытушылық: оқушылардың сөздік қорын байыту, сын тұрғысынан ойлауын оқу мен жазу арқылы дамыту.
Тәрбиелік: өз бетінше ойланып жұмыс істеуге тәрбиелеу, өзара мәдениетті қарым-қатынасқа түсуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың көрнекілік: өз-өзін бағалу парақтары, семантикалық карта, бағалау
Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ әдебиет, орыс тілі.
Қолданылатын жаңа технология: 7 модуль технологиясы
Сабақтың кезеңі
Уақыт
Әдіс-тәсілдер
Мұғалімдердің әрекеті
Оқушының әрекеті
Қызығушылық ояту сатысы
Ұйымдастыру кезеңі
1мин
сұрақ-жауап, түсіндіру
Сәлеметсіздер ме?
Бүгін күн қандай шуақты! Бізде бір-бірімізге мейрімділікпен қарап отырмыз.
Сәлеметсіз бе? Оқушылар тыныш отырады.
Психологиялық дайындық
1-2 мин
Психологиялық ахуал: Ертеде Жыл атаның 4 қызы болыпты
Ақ киімді біреуі, Сары киімді біреуі Жасыл киімді біреуі, Гүлден киген киімі Тағы бірі жүреді. Үш жүз алпыс бес, Үш жүз алпыс алты. Әр жылдағы қалпы. Жыл мезгілдері Бейетаспадан Жыл мезгілдері
Әр оқушы өзін бағалау парағын қарап шығады.
Кезекшілік сұхбат
1-2 мин
Балалар, сабақта бүгін кім кезекші?
Бүгін нешесі!
Аптаның қай күні?
Қазақ тілі нешінші сабақ?
Қазақ тілі сабақта қандай тілде сөйлесеміз?
Қазақ тілі біздің мемлекетте қандай тіл?
Бүгін қазақ тілінен үй тапсырмасы қандай берілді?
Мен бүгін кезекшімін
Кеше ерекше күн болды, ол қандай күн?
Бүгін ------------------
--------------- күні
-------------- сабақ
Қазақ тілі сабағында қазақ тілінде сөйлесеміз
Қазақ тілі мемлекеттік тіл
Кезекпен қайталау
6 мин
Карточкалармен жұмыс, топпен жұмыс
Әр топқа 2 мин уақыт беріледі, келесі тапсырмаға да 2 мин беріледі, үшінші тапсырманы 2 мин орындайсыңдар
Жаңа сөздерді қайталау.
Әр тапсырманы орындайды бір-бірімен ақылдасып спикер ойларын жазады.
Бағалау парағына әр оқушы өзіне баға қояды.
Спикер парақты қорғайды.
Елес жетелеу
2 мин
Сұрақ-жауап
Қандай жидек түрлерін білесіңдер?
Қандай жеімістерді білесіңдер?
Жидектерді атаңдар?
...
Балалар, сендер қалай ойлайсыңдар осы тақырып бойынша біз алдымызға қандай мақсат қоямыз.
Дұрыс, біздің мақсатымыз тақырыптың мазмұның ашу, негізгі ойды ұғындыру.
Сүйікті жидегім - шие
Жіктік жалғау ережесін білу. /көсемше жұрнақтары/
Бастарын үстелге қойып мұғалімнің сөзін мұқият тыңдайды.
Бастарын көтеріп өз ойларын айтады.
Сүйікті жидегім - шие
(дәптерлеріне сабақтың тақырыбын жазады)
Сабақтың тақырыбы осы болғанда алдымызға қандай мақсат қоямыз.
жаңа сөздерді меңгереміз, сөйлем құрастырамыз.
Мағынаны ашу сатысы
Жаңа сөздерді меңгеру
7 мин
Сұрақ-жауап, жеке жұмыс.
Сөздердің дыбысталуын айтады. Оқушылармен бірге дыбыстайды:
Жидек-ягода
Шие-вишня
Қарақат-смородина
Қарлыған-крыжовник
Мұғалімнің артынан қайталайд. Сөздер мен оның аудармаларын оқиды, іштей оқиды, сөздер мен сөз тіркестер құрастырады.
ЖИГСО
15 мин
Топпен, жұппен, жеке жұмыс
Мәтін беру.
Ойынның шарты: әр қатар өз тақырыбына байланысты бірнеше сөз тауып,дәптерге жазады. І топ – Жидектер :жидек,же,тер,ки,ит,жер,ер І І топ – Жемістер: жеміс,же,жеме,іс,ет,жеті,ер,тіс,теріс,жем,ел,тер,тіс І І І топ – Көкөністер: көкөніс,іс,сөн,көн,көк,екі,кет,өріс,тіс,тер,теріс,ет, ер,тік
әр оқушы нөмірін анықтап, қонаққа барады, қонақта тапсырманы орындайды.
№1 - өз ойын ортаға салады
№2 - өз ойын ортаға салады
№3 - өз ойын ортаға салады
Спикер жауаптарын таыңдап? Мәтінді толық аударып, әңгімелейді. Бағалау парағы.
Сергіту сәті
Шығармашылық кезең
5 мин
Топпен жұмыс
Жемістер мен көкеністердің ортақ белгілері мен айырмашылықтарын білдіретін Венн – диаграммасын құрайыды.
Сұрақтар
Бағалау парағын толтырады.
III. Ой толғаныс сатысы
Семантикалық карта
5 мин
Карточкамен жұмыс
Семантикалық картаны толтырындар. Көлденең тұрған сөздерге мағынасына қарай келетін сөзді «+» белгі арқылы көрсетіндер
Семантикалық картаны толтырады.
Үлгі бойынша тексереді.
Дөңгелек үстел
5 мин
Жеке жұмыс
Әр оқушы өз мақал-мәтелін жазады..
1→2→3
Оқушылар сүйікті жидектеріне байланысты «синквейін» жазады.