Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: «Таза, мінсіз асыл сөз» бөлімі | Мектеп:Үржар ауданы «Т.Қоңыр атындағы орта мектеп-балабақшасы» КММ |
Күні:28.04.2019 | Мұғалімнің аты-жөні: Секбаева Жазира Айтановна |
Сынып: 5 (қазақ әдебиеті) | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | «Қобыланды батыр» жыры |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | А\И3 Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу,эпитет,ауыспалы мағынадағы сөздер,қайталау,өлең құрылысы) мағынасын анықтау |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын анықтай алады |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: анықталған бейнелеу құралдарының мағынасына талдау жасай алады |
Кейбір оқушылар орындай алады: тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын пайдаланып шағын мәтін құрастыра алады |
Бағалау критерийі | жырдан бейнелеу құралдарын анықтайды; бейнелеу құралдарының мағынасына талдау жасайды; суреттеу құралдарын қолдана отырып, шағын мәтін жаза алады |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының мағынасын анықтап, талдау жасайды |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: қыстау,әулие,қамқа,енші,пір,баулу,намазшам,наз,ынтызар |
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер |
Талқылауға арналған сұрақтар: «Қобыланды батыр» жырының көркемдік ерекшелігі қандай? Жырдың көркемдік ерекшеліктерін қандай тіркестер арқылы көрсетуге болады? |
Құндылықтарға баулу | Жыр желісі бойынша «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» атты 6-тармағындағы идеялар ішінара іске асырылады |
Пәнаралық байланыс | Тарих |
Алдыңғы оқу 3 мин | «Зуылдақ» ойынын қолдану арқылы шығарманың мазмұнын еске түсіру |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин | Топқа бөлу. Т. «Сызып алып оқу» тәсілі бойынша жырдан берілген үзінділерден суреттеу, бейнелеу құралдарын анықтайды. | |
Сабақтың ортасы 30 мин | ЖЖ. Жыр мазмұнынан анықталған бейнелеу құралдарының мағынасын өз сөздерімен түсіндіреді, мағынасын ашады. Бейнелеу құралы кездесетін тармақтар | Бейнелеу құрал түрі | Мағынасы | | | | | | | | | | Ж. «Сипаттамалы жазба» тәсілімен кейбір оқушылар суреттеу құралдарын, мәтінді қолдана отырып, шағын мәтін жазады. С. «Ақпаратты сүзу» әдісімен «Қобыланды батыр» жырынан алынған, ішінде бейнелеу сөздер кездесетін сөйлемдерді анықтайды, суреттеу құралына талдау жасайды. | Сызба кесте Тірек сөздер мен көркемдеуіш сөздер ұсынылдады Ақпаратты сүзу әдісі |
Сабақтың Соңы 7 мин | Кері байланыс «Шығу билеті» тәсілі арқылы ҚБ «Бір минуттық эссе» әдісі арқылы оқушылар бағаланады | Шығу билеті әдісі |
Қосымша мәлімет |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
«Сипаттамалы жазба» тәсілімен кейбір оқушылар суреттеу құралдарын байланыстыра алады | | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз? Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен? Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге? | Жақсы деңгейде өтті Тиімді пайдаландым |
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1.мұғалім 2.оқушы Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |