Сабақ тақырыбы: | Менің елім |
Күні: 23.02. 2017 ж. | Мұғалімнің аты жөні: Қалибекова Н.Қ |
Сынып: 4 «А» | Қатысқандар: 15 | Қатыспағандар:0 |
Сабақ мақсаттары: | Білімділік: Әртүрлі тілдік тапсырмалар арқылы модуль бойынша алған білімдерін бекіту. |
Дамытушылық: Модуль бойынша берілген қысқа мәтіндер негізінде жұмыс істеу арқылы ойлауға, ізденуге жетелеу. |
Тәрбиелік: Оқушылардың Отанға деген сүйіспеншілігін арттыру. |
Сілтеме: | Оқу бағдарламасы, «Қазақ тілі» оқулығы, жазу дәптері |
Негізгі түсініктер: | Қазақстан, мемлекеттік рәміздер, әнұран, елтаңба, ту. |
Сабақта қолданылатын материалдар: | Интерактивті тақта, слайдтар, А4 парағы, маркерлер, плакат, түрлі түсті қағаздар, желім, фломастерлер. |
Оқыту әдістері: | Түсіндіру, сұрақ-жауап, «Шаттық шеңбері» тренингі, постер «Қазақстан қандай мемлекет», сергіту, жаттығу. |
Дереккөздері: | Әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, сөздік. | |
Тапсырмалар: |
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті: |
Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу | Оқушыларды сабаққа жұмылдыру мақсатында «Шаттық шеңбері» тренингін өткіземін. | Оқушыларды ортаға шақырамын. Сабаққа көңіл күйлерін аудару үшін бір-біріне жылы лебіздерін, тілектерін айтады. |
Өткен сабақты тексеру | Өткен сабақтың тапсырмасын тексеремін. Кемшіліктер болса анықтап, түзетемін. Өлеңді жатқа айту. | Үйге берілген тапсырманы оқушылар айтады. |
Қызығушылықта рын ояту | Оқушыларды ортаға шақырып, кеспе қағаздарды алу арқылы үш топқа бөліп аламын. Бірінші – «Елтаңба», екінші топ – «Әнұран», үшінші топ – «Ту». Үш топ болып орындарына отырады. Табыс критерийін түсіндіріп өтемін. | Сонымен қатар әр топқа басшы тағайындап аламын. Басшыларға «Бағалау парағы» ұсынамын. Міндеттерін түсіндіріп өтемін. |
Мағынаны тану | Сөздікпен жұмыс. Интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты өткен жаңа сөздерді оқып, олармен сөз тіркестерін құрастырамыз. Оқушылар оқиды, бірнеше рет қайталайды, сөз тіркестерін жаңа сөздермен құрастырады. Топпен жұмыс. А) Мәтінмен жұмыс. Мәтінді оқып, аудару. Ә) Мәтін бойынша үш сұрақ құрастыру. Әр топтан үш сұрақтан. Б) Құрастырылған сұрақтарды топтардың бір-біріне қою керек. | Тыңдалым. Оқылым. Сөздерді тыңдайды, қайталайды. Айтылым. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргіземін. Оқылым. Айтылым. Мәтінді оқимыз, аударамыз, мәтін бойынша сұрақтар құрастырамыз. Құрастырған сұрақтарға жауаптар алынады. |
| Грамматикалық тапсырмалармен жұмыс. Тәуелдік жалғауын қайталаймыз. Үш топқа «Қазақстан, мемлекет, Отан» деген үш сөз беріледі. Сөздерді тәуелдеу керек. | Жазылым. Айтылым. Оқылым. Берілген сөздерді дәптерлеріне тәуелдеп, бір оқушы орнынан тұрып оқып береді. |
Сергіту сәті | «Оң қолымда бес саусақ» сергітуін айтамыз. | Оқушыларды сергітіп алу мақсатында «Оң қолымда бес саусақ» сергітуін барлық оқушылар орындарынан тұрып қайталайды. |
Ойтолғаныс | Оқушыларға «Қазастан қандай мемлекет» атты постер құрастыруға тапсырма беріледі, логикалық ойсергегін құруды тапсырады. | Өткен тақырыпты бекіту, қорытындылау негізінде «Қазақстан қандай мемлекет?» атты постер құрастырады. Мысалы: «Тәуелсіз, көпұлтты, бай, әдемі» деген сияқты. |
Бекіту | Оқушыларға «Қар кесегі» стартегиясын қолдана отырып, сабақ бойында қандай жаңа сөздер өткенін естеріне түсіреміз, қайталаймыз. | Оқушыларға «Қар кесегін» лақтырамын, алған оқушы менің қойған сұрақтарыма жауап береді. |
Бағалау | Формативті бағалау. Оқушылардың өздерін бағалауы бойынша қорытынды бағаны қоямын. | «Бағалау парағы» үлгісі бойынша бірін-бірі бағалайды. |
Үй тапсырмасы | Оқулықтағы 3 – тапсырманы орындау. | |
Рефлексия | Оқушыларға «Бағдаршам» таратып беремін сол бойынша өз әсерлерін білдіреді. | Оқушылар сабақты қаншалықты түсінгендігін бағдаршамның түстерін бояу арқылы білдіреді. Егер «қызыл түс» - сабақты мүлдем түсінбедім, «сары түс» - сабақты орташа деңгейде тұсіндім, «жасыл түс» - сабақты толық түсіндім дегенді білдіреді. |