Просмотр содержимого документа
«Саба? "Жолбарыс" 4 сынып»
Сынып:4
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Жемістер .Жіктік жалғау Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларды жаңа сөздермен таныстыру, сөйлеу әрекетінде қолданаалуға үйрету. 2. Оқушылардың тілдерін, ойлау қабілеттерін дамыту. 3. Еңбек сүйгіштікке, табиғатқа деген қызығушылықтарын арттыру. Көрнекілік: қоян, қызыл телпек,жемістердің суреттері: алма, алмұрт, алхор, жүзім, өрік. Сабақтыңтүрі:жаңа сабақ әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастырукезеңі. - Сәлеметсіңдермебалалар! - Отырыңдар. - Бүгін сыныпта кім жоқ? - Бүгін сыныпта кім кезекші? - Қазір қандай жыл мезгілі? - Күз айында жапырақтардың түстері қандай болады? - Құстар қай жаққа ұшып кетеді? ІІ. Үйжұмысынтексеру. Үй жұмысын «Чемпион ойыны» арқылы сұрау. Шарты: Мұғалім азық-түліктерді орыс шаайтады, оқушылар жауабын қазақша қайтарады. Мысалы: молоко-сүт, кефир-айран, сахар-қант, соль-тұз, хлеб-нан.
ІІІ. Жаңа сабақ Бүгінгі біздің жаңа тақырыптың аты- Жемістер. Бүгін бізге қонаққа
Қызыл телпек, Қоян, Әдемі қыз Настя және Бум-бум келді. Олар өзімен бірге әрбіреуі өздірінің жемістерінә келді. Қызыл телпе көзімен бірге алма; алмұрт, алхор әкелді. Қоян өзімен бірге жүзім, өрік, банан әкелді. Әдемі қыз Настя апельсин, лимон, анарәкелді. Бум-бум өзіменбіргешабдалы, шиеәкелді. Жемістерге: лимон, алма, банан, жүзім, апельсин, алхор, өрік жатады. Жемістерді біз күнделікті жейміз және онда көптеген дәрумендер бар. Алма жемісінде «А» дәрумені бар, ал лимон жемісінде «С» дәрумені бар. Балалар алма қандай түсті болады? Алма қызыл, сары, жасыл түсті болады. Жүзім қандай түсті болады? Жүзім жасыл түсті болады. 1. Жұмбақ 1. Көк пеңбекеді көктемде Қызардыкүні жеткенде. (Алма) 2. Сырты тәтті, ішітәтті Ортасы сүйек қатты (өрік) 3. Домалаққана әлі бар Ішінде тәтті дәні бар (Анар)
. "Қай әріпті жоғалттым " ойынын ойнау. Тақтада бірнеше сөздер жазылып тұрады. Оқушылар жоғалған әріпті орнына қойып, сөзді оқып, аударады. К... к... н... с, қ... с,... з... қ, қ... р... қ... т, қ... с, ж... ңб... р, т... б... ғ... т, к... з, п... ст..., к... н, м... зг... л, ж... м... с.
5. Суретпенжұмыс. Балалар мен қазір сендерге сандарды, түстерді, жемістерді көрсетемін. Ал сендер олар мен сөз тіркестерінжәнесөйлемқұрауларыңкерексіңдер. Мысалы: 1 алма, 4 жүзім, 6 сары лимон. Бір алма, төртжүзім, алтысары лимон. ІV.Қорытындылау. - Балалар бүгінгі сабақта не білдік? - Жемістер қайда өседі екен? - Бақты күтетін адамды кімдейміз?
1. Үйгетапсырма беру. 1-тапсырма , сөздік 2. Бағалау
1.Білімділік: Тақырып бойынша өз ойын жүйелі түрде әңгімелеуге үйрету,
2.Дамытушылық: Әр түрлі тапсырмалар орындату арқылы оқушылардың қисынды ойлау қабілетін дамыту.
3. Тәрбиелік: .Әдептілікке тәрбиелеу.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үйге тапсырма
ІІІ Жаңа сабақ. Ой -қозғау
Балалар: сендер қандай жемісті жақсы көресіңдер?. Балалар: Алманы.
Балалар, сендер алманың қайда, қалай өсетінін білгілерің келе ме? Балалар: Иә, біз алманы қалай өсетінін білгіміз келеді.
Алма ағаштың бұтақтарында өседі екен. Осы ағаштағы алмалардың түсі қандай? Балалар: Қызыл, сары, жасыл, көк. Дұрыс балалар, енді осы алмалардың ішінен бір түсті алманы таңдауымыз керек. Сендер қай алманы таңдайсыңдар? Балалар: Қызыл алманы. Тәрбиеші: Неге қызыл түсті таңдайсыңдар? Балалар: Қызыл алма әбден піскен, әрі тәтті болады.
1.Сөздікпен жұмыс.
Алма-яблока
Алмағы бағы- яблоневый сад
Дәмі-вкус
Жинау-собирать
2. Сурет бойынша жұмыс:1-тапсырма берілген жемістердің атауларын
атайық? Онда қандай жемістер салынған?
2-тапсырма Диалогті досынмен жалғастыр.
3.Оқылым.
3-тапсырмадағы «Алма» атты өлеңмен оқылым әрекетін іске асыру.
ІV.Қорытындылау. 1Сұрақтар: - Балалар , бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай ? - Қандай жемістер болады?
-Жемістер қайда өседі екен? -Сызбаны толтырамыз
ЖЕМІСТЕР
алмұрт алма ......, ....., .......
1. Үйге тапсырма беру. 3-тапсырма 2. Бағалау
Күні:
Сынып:4
Сабақтың тақырыбы: Сен қандай жеміс жақсы көресің?
Сабақтың мақсаты:
а) Білімділік: тақырып бойынша алған білімдеріне қорытынды жасау, үйренген сөздерді сөз тіркестерін қайталау, сөйлем құрап, ауызша сөйлеуге жаттықтыру.
ә) Дамытушылық:, еске сақтайтын қабілеттерін дамыту, тіл ұстарту.
б) Тәрбиелік: ойын түрлері арқылы оқушыларды жылдамдыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Үлкендігі алмадай, Сырты жанған қызыл от. Ішін ашып қарасаң, Майда майда қызыл шоқ. \анар\
Үстіне тігіп көк шатыр, Астында қызыл дәу жатыр. \қызылша\
Қалың киім ұнатады, Шешіндірсең жылатады. \пияз\
3.Жазылым
4-тапсырма Сөйлемді толықтырып жаз.
Үлгі:Алина алма жақсы қөреді.
4.Айтылым 2- тапсырма. Жұптық жұмыс жасау.
Ойын.» Қайталай гой»
Үлгі: 1.алма
2. алма, алша
3. алма, алша, шие
ІV.Қорытындылау. 1Сұрақтар: - Балалар , бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай ? - Сен қандай жемістерді жақсы көресің?
1. Үйге тапсырма беру. 4-тапсырма
2.Бағалау
Күні:
Сыныбы. 4
Сабақтың тақырыбы.Көкөністер
Сабақтың мақсаты
а) Білімділік Оқушыларды қазақ тіліне үйрету, қазақ тіліне тән дыбыстарының айтылуы мен жазылуын қадағалау. Оқушылардың білім-білік дағдыларын қалыптастыру. Көкөністердің қазақша атауларымен таныстыру.
ә) Дамытушылық Оқушыларды сөйлету арқылы тілдік қорларын молайту, ой- өрістерін дамыту.
Амандасу, оқушыларды түгендеу. Оларды сабаққа бейімдеу.
ІІ Үй тапсырмасы
Оқушылардан үйге берілген тапсырманы сұрау.
ІІІ Жаңа сабақ
Жаңа сабақ тақырыбымен таныстыру, мақсатын қою.
1 Сөздікпен жұмыс
қызылша - свекла үйілу- много
асқабақ - тыква бақша-огород
2.Тақырыпты көрнекілік арқылы түсіндіремін қызанақ пияз қияр сәбіз орамжапырақ картоп 3 Тапсырмалармен жұмыс. 1 - тапсырма. Сурет бойынша көкөністерді атаймын, оқушылар мұқият тыңдап, қайталайды. 2. Оқушылар сурет бойынша көкөністерді тізбектеп айтып шығады. 2 - тапсырма. 1. Үстелдің үстінде тұрған көкөністерді көрсете отырып атап шығады.. Мынау - сәбіз. Мынау - орамжапырақ. Мынау - қызанақ. көкөністер. 2. Сөздерді оқимын, оқушылар суреттен көрсете отырып қайталайды.. 3. Көкөністерді көрсетіп, атайды, оқушылар қайталайды. Үлгі: Мынау — қызанақ.
3-тапсырма: Оқылым.Тыңдалым.
Бақшасында атамның
Көкөністер көп екен
Теріп, жинап аламыз
Себеттерге саламыз
Пияз, картоп, қызылша
Түйнек, сәбіз, қызанақ
Орамжапырақ қиярлар
Жалқан болса тағы бар.
4.Сергіту сәті
5 Дәптермен жұмыс
4-тапсырма. Мына сөздерді пайдаланып сөйлем құраңдар.
орамжапырақ., картоп.
Маған қауын., қарбыз. өлшеп беріңізші.
қызанақ., көкбұршақ.
сәбіз., қияр.
5-тапсырма. Үлгі бойынша сөйлесіңдер.
Қызанақтың 1 кг қанша тұрады?
Жүз елу теңге. Қанша аласыз?
Маған 2 кг өлшеп беріңіз.
Тағы не аласыз?
Қиярдың бағасы қанша?
Жүз теңге, өлшейін бе?
Иә, бір кило өлшеңіз.
Сізден төрт жүз теңге.
Көп рақмет.
Сізге рақмет.
Сау болыңыз!
IV.Қорытындылау. «Көкөніс базары» ойыны.
1. Көкөніс қайда? (Бақшада)
2. Балалар бақшада көкөністерді баптап өсіретін адамды кім дейміз? (Бағбан)
3. Қыс айларында көкөністерді қайда өсіреді? (жылыжайда)
4. Көкөністердің құрамында қандай дәрумендер кездеседі?
5. Көкөністерді жылдың қай мезгілінде отырғызады? (көктем)