Мета. Ознайомити учнів з основними правилами правопису голосних и та і в кінці прислівників; сприяти зміцненню навичок правопису прислівників з відповідною орфограмою, пояснювати її за допомогою правил; розвивати творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати й конструювати мовні явища; виховувати уважне ставленя до слова.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Тема. "И та і в кінці прислівників." »
Учитель української мови та літератури
Нурова I.Л.
Тема. И та і в кінці прислівників.
Мета. Ознайомити учнів з основними правилами правопису голосних и та і в кінці прислівників; сприяти зміцненню навичок правопису прислівників з відповідною орфограмою, пояснювати її за допомогою правил; розвивати творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати й конструювати мовні явища; виховувати уважне ставленя до слова.
Перебіг уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Тести.
1. Прислівник – це:
а) особлива форма дієслова;
б) змінна самостійна частина мови;
в) незмінна самостійна частина мови.
2. Прислівник виражає:
а) ознаку предмета за дією;
б) ознаку або приналежність предмета якійсь особі;
в) ознаку дії, ознаку іншої ознаки, ознаку предмета.
3. За допомогою слів значно, багато, куди, ще, трохи, утворюється:
а) проста форма найвищого ступеня порівняння прислівників;
б) проста форма вищого ступеня;
в) складена форма вищого ступеня.
4. У прислівниках –нн- пишеться:
а) доречно, дивовижно, передчасно;
б) ненастно, безупинно, щоденно;
в) шалено, довгождано, довгоочікувано.
5. У якому правильно названо морфологічні ознаки прислівника?
а) рід, число, відмінок;
б) незмінність, час, вид;
в) незмінність.
6. Якими другорядними членами речення можуть виступати прислівники?
а) означенням і додатком;
б) обставиною і додатком;
в) обставиною і означенням.
За правильну відповідь-1 бал.
2. Орфографічна розминка «Вітрила». Правила такі: учитель швидко диктує, перепитувати й розмовлячти не можна. Робота «сам на сам» мотивована правилами гри і швидким темпом. Слова пишутьсяя у стовпчик, і вітрило(папірець) щоразу треба загинати після написання кожного слова. Після написання орфограми слова пояснюються. Якщо у слові помилка- робиться дірка наскрізь ручкою. А вдома доведеться вітрило «латати»( виконувати роботу над помилками).
-Покажіть свої долоньки. Візьміть уважність, наполегливість, творчість і покладіть на одну долоньку. На іншу я подарую терпіння, любов. А тепер обміняємося подарунками - торкнемося долоньками.
2.Обмін компліментами.
ІІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Запишемо у зошит сьогоднішню дату,
Та «класна робота» старанно пишіть.
І тему цікаву ми будем вивчати
«И та і в кінці прислівників запишіть.
Сьогоднішній наш урок – продовження зустрічі зі знайомими і незнайомими словами. Ми помандруємо володіннями знайомої вже частини мови. Якої ви скажете самі, коли уважно прослухаєте вірш Л.Лужецької.
Ознаку дії називає,
А також місце, час, причину
Цієї дії визнає
І кожен цю частину знає.
Сміється сонце як? Ласкаво,
Мандрує небом величаво,
А небо голубіє дивно,
Пливуть хмарини тихо, мрійно,
Дзвенить кохана мова чисто,
А кожне слово – урочисто.
Земля стрічає нас святково,
Сміються зорі загадково.
Сади цвітуть коли? – Весною.
Коли трави є шовкові? – Улітку.
А врожай коли збирають? – Восени.
Снігу всі коли чекають? – Узимку.
-Отже, про яку частину мови ми продовжимо розмову?
-Бо це – прислівник всім відомий,
Незмінна ця частина мови,
На запитання як? Коли?
Готові всім відповісти.
Прислівників багато в мові
Всі яскраві, всі чудові.
Щоб закріпити знань основи,
Повторимо цю частину мови.
Гра «Незакінчені речення». Продовжити висловлювання.
Прислівник – це…
Прислівники відповідають на питання..
Є такі групи прислівників за значенням..
Є два ступені порівняння прислівників..
Одна буква –н- пишеться у прислівниках..
Дві букви –нн- пишуться у прислівниках..
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Пояснення схеми вчителем.
Після г, к, х
(Навкруги, навіки, верхи)
Після букв, що позначають м’які приголосні
З префіксом по- після к, ч, ж
(по-вовчи, по-французьки)
Після букв, що позначають тверді приголосні
(восени, безвісти, згори)
Робота біля дошки.
-Попрацюєм біля дошки
Ось такий в нас вид роботи.
Будьте пильні ви в навчанні,
Ось послухайте завдання.
Записати прислівники, вставити пропущені букви и чи і. Пояснити написання.
За поданими схемами-моделями утворити прислівники. Пояснити правопис і спосіб творення.
В-1
¬ ᴖ ^
Ані… и
За.. и
Чим… і
В-2
¬ ᴖ ^
Де.. і
За.. і
До…и
Культура мовлення. Гра «Коректор».
А) Відредагуйте словосполучення, введіть їх у речення.
-село розташоване – село лежить;
- розпечатувати конверт – розкривати конверт;
- розмовляти на українській мові- розмовляти українською
-тиск упав – тиск зменшився.
Б) Відкривати, відчиняти, розгортати.
«Українською мовою відчиняти можна двері, вікна, ворота, тобто те, що потребує певного фізичного зусилля рук людини. Якщо йдеться про початок функціонування певного закладу або про те, що стало відомим для всіх, то слід казати розгорнути»,- читаємо у Б. Антоненка – Давидовича.»
Відредагуйте речення.
Відкрий вікно. На нашій вулиці відчинили нову крамницю. Я відкрила книжку і прочитала параграф.
Дослідження-зіставлення.
За допомогою вказаних префіксів утворити прислівники. Порівняти правопис слів правої й лівої колонок. Зробити висновок.Указати спосіб творення.
Сила п´ятниця
Що {доба Що { мить
Днина хвиля
Пояснювальний диктант.
Запиши речення старанно
Нехай виходить чисто, гарно.
Знов завмирає, звівшись навшпиньки, біла, кудлата постать (В.Шевчук). Була тільки п´ята година, а навкруги вже зовсім сутеніло (О.Гончар). Лист був писаний по-російськи (І.Франко). Дніпро розкішно ллється більше верстви завширшки..попід самими горами (І.Нечуй-Левицький). Було ще не пізно – тільки починало смеркати (Панас Мирний).
Фізкультхвилинка.
Дружно встаньте, потягніться,
до сонечка посміхніться,
землі рідній поклоніться,
вправо, вліво поверніться.
Раз присіли, два присіли,
І за парту тихо сіли/
VІ. Узагальнення та систематизація вивченого.
Метод «Вірю – не вірю».
У прислівниках пишеться стільки н, скільки їх було у прикметниках та дієприкметниках, від яких вони утворені (Так).
Буква и пишеться в кінці прислівників після букв, що позначають тверді приголосні, а буква і-після букв, що позначають м´які або пом´якшені приголосні (Так).
У кінці прислівників після г, к, х завжди пишемо букву і, наприклад: верхі, навкругі, навтіки (Ні).
Після букв, що позначають м´які приголосні пишемо и (Ні).
Гра «Подай сигнал».Якщо в кінці прислівника пишемо –і, то подаємо зелений сигнал, а якщо пишемо и, то червоний.
Двіч.., навпомацк.., по – християнськ.., по – латин.., по – сусідськ.., трич.., вноч.., по – вовч.., надвор.., по – англійськ.., навшпиньк.., зсередин.., у віч.., до вподоб.., поодинц.., відтод..
Картка
Відновити фразеологічні звороти, вставивши потрібні за змістом прислівники з правої колонки. Підкреслити орфограми.