Просмотр содержимого документа
«То?тар ?уб?кіров. Морфология.»
Ақтөбе қаласы
№ 59 орта мектебі
қазақ тілі пәнінің
мұғалімі.
Кенжебаева Ж.Н.
Сабақтыңтақырыбы: Тоқтар Әубәкіров. Морфология. Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік: Тоқтар Әубәкіров жайлы шығармашылығы мен сіңірген еңбегі жайлы таныстыру, ғарыш айлағы космос жайлы ұғымдарын кеңейту.
2.Дамытушылық: Сөздік қорларын, дүниетанымын, тіл байлығын, шеберлігін, шығармашылығын дамыту. 3.Тәрбиелік: Ғалам құпияларын оқып білуге шақыру, өз елін, жерін сүюге қадірлеуге, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу. Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, аудару, тест.
Пәнаралық байланыс: тарих, орыс тілі, әдебиет Көрнекіліктер: АҚ слайдтар, кестелер, сызбалар, А3, маркерлер. Сабақтың барысы. І.Ұйымдастыру кезеңі. 1.Сәлемдесу. Психологиялық сергіту «Шаттық шеңбері». Оқушыларды топқа бөлу.
Балалар алдыңыздағы кеспе қағаздарды алыңдар. Кімге «зымыран» суреті тап болды, бірінші қатарға отырыңдар. «Ғарышкер» суретімен екінші қатарға отырады. Әр топ өз спикерін таңдаңдар. Мына бағалау парағына спикер өз топ мүшелеріне сабақ үстіндегі жұмыс үшін баға қояды. Бағалау критериясы алдарыңызда ілулі тұр.
II. Үй жұмысын тексеру.
Қазір үй жұмысын тексереміз.
III. Жаңа сабақ.
.Оқушыларға сабақтың мақсатын, міндетін айтып шығу.
Балалар, Тоқтар Әубәкіров кім? Ол туралы не білесіңдер? Өз ойларыңды стикерлерге жазып, «Идеялар себетіне» жапсырыңдар.
Оқушыларға сабақтың мақсатын, міндетін айтып шығу.
Балалар, Тоқтар Әубәкіров кім? Ол туралы не білесіңдер? Өз ойларыңды стикерлерге жазып, «Идеялар себетіне» жапсырыңдар.
Мына мәтінді оқыңдар және аударыңдар. Бірінші топ бірінші абзацын аударады, екінші топ екінші абзацын аударады. «Жигсо» әдісі.
Енді бірінші топ мәтін бойынша «Кластерді» құрастырып, қорғап шығыңдар. Екінші топ «Постерді» шығарады.
Келесі тапсырма мәтін бойынша сұрақтарды құрастыру. «Жұптық жұмыс»
(Оқушылар бір- біріне сұрақтары қояды, жауап береді).
Қазір, балалар, тақтаға назар аударыңдар! «Тоқтар Әубәкіров туралы презентация».
IV. Бекіту. Тест.
1. Ғарышқа ұшудың мақсаты не? а) аспанды саяхаттап айналып келу ә) аспанды зерттеп, оның жұмбақ, түсініксіз жақтарын білу б) әр ғарышкер өзінің батыр, мықты екенін көрсету 2. Ғарыш алаңы қалай аталады? а) Астана ә) Байқоңыр б) Арал 3. Тоқтар ағаның ізін басқан ғарышкер кім? а) Талғат ә) Гагарин б) Фибон 4. Ғарышкерлер мейрамы қашан тойланады? а) 22 наурыз ә) 9 мамыр б) 12 сәуір 5. Тоқтар Әубәкіров қай жылы ғарышқа ұшты? а) 1962 жыл ә) 1991 жыл б) 1992 жыл
Тест жауаптары. 1. ә) аспанды зерттеп, оның жұмбақ, түсініксіз жақтарын білу 2. ә) Байқоңыр 4. б) 12 сәуір 3. а) Талғат 5. ә) 1991 жыл
V. Грамматикалық тақырып (Морфология. Қайталау.)
I топ
Ғарышкері – кімі? Зат есім, бастапқы тұлғасы ғарышкер.
Тұрақты белгілері – дара, туынды, деректі, жалпы.
Тұрақсыз белгілері – А.с., жекеше, III жақ.
II топ
Сынақтан – неден? Зат есім. Бастапқы тұлғасы – сынақ
Тұрақты белгілері – дара, туынды, жалпы, дерексіз.
Тұрақсыз белгілері – Ш.с., жекеше.
VІ. Қорытындылау: Сызбаны толтыр.
Білемін
Білдім
Білгім келеді
VII. Бағалау. Әр топтың спикері бағалайды.
VІІI. Үйге тапсырма: Мәтіннің түсінігі, мәтіннен екі зат есімге морфологиялық талдау жасау.