Просмотр содержимого документа
«Урок з української мови. Тема. Позначення м'якості приголосних буквою ь. »
УРОК № 43
Тема. Позначення м'якості приголосних буквою ь.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Мета: поглибити знання учнів про вживання м'якого зна-
ка; розвивати їх орфографічну пильність і грамотність, нарощувати темп письма; виховувати в учнів почуття прекрасного.
Обладнання: підручник.
Хід уроку
I. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
1. Організаційний момент.
2. Оголошення теми та мети уроку.
II. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Відгадати загадку.
Я один в сім'ї такий,
Кажуть, надто вже м'який,
Хоч мовчун, та не дивак,
В слові я — не зайвий знак. (М'який знак.)
2. Пояснення вчителя з використанням таблиці підручника на с. 112 (вправа 306).
3. З'ясувати правила вживання м'якого знака в наведених загадках і відгадках.
Влітку сірий, взи мку білий. Росте весною — тільки вниз, любить дах і карниз. Живуть п'ять братів, один одного менший. Маленький хлопчик у сірій свитині по дворах стрибає, крихти збирає. На небі біліє, світить, а не гріє. Взимку він, накрившись хмизом, у барлозі спать ляга.
4. Перекласти речення українською мовою. Порівняти вживання м'якого знака в кінці слів української та російської мов.
Семь раз отмерь, один раз отрежь. Каково начало, таков и ко-нец. Не пеняй на соседа, когда спишь до обеда. Не печь кормит, а нивка. (Народна творчість)
Слова для довідок: пенять — нарікати,ремствувати; кормить — годувати.
5. Чому в слові цвірінчати [ц'в'ір'ін'чати] нема жодного м'якого
знака, хоч є три м'які приголосні?
6. Прочитати слова, подані у звуковому записі. Записати їх буквами у дві колонки: у ліву — з м'яким знаком, у праву — без нього.
Якщо слова записані правильно, то з їхніх початкових букв можна буде скласти першу половину вислову І. Франка, який кінчається словами «...— великі дві сили». Записати весь вислів.
Ч7. Утворити від поданих прикметники за допомогою суфікса -ськ(ий). Правильно поставити м'який знак.
Людині потрібна [п'іс'н'а]. Конче потрібна. Вона надихає на трудові звершення, допомагає долати труднощі, вона з нами на [с'в'ат'і] й дає нам розраду в горі.
У [народ'н'ій] [п'іс'н'і] — душа народу. З колисковою піснею жінка вносить у [с'в'ідом'іс'т'] дитини все найкраще, [найс'в'іт-л'іше], що є в її [материн'с'кому] серці. Через [п'іс'н'у] вона передає немовляті свою [л'убов] до [Бат'к'івщини]. (З газети)
III. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.Бесіда з учнями за таблицею підручника на с. 112.
2.Назвати слова, в яких після л пишеться м'який знак.
3.Назвати слова, в кінці яких пишеться м'який знак для позначення м'якості приголосних д, т, з, с, л, н.
4.Словниковий диктант.
Жовтень, ходить, найменша, низько, сім, близько, більше, ковальський, невістці, пісні, боїшся, український.
Оцінювання.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: ПІДРУЧНИК, ВПРАВА 306 (ЗАПИСАТИ ПО ТРИ ПРИКЛАДИ НА КОЖНЕ ПРАВИЛО).