Просмотр содержимого документа
«Урок белорусского языка»
Тэма ўрока. Асаблівасці правапісу канчаткаў назоўнікаў 3-га скланення( у творным склоне адзіночнага ліку)
Мэта ўрока: пазнаёміць вучняў з правапісам канчаткаў назоўнікаў 3-га скланення ў творным склоне.
Задачыўрока:
даць паняцце пра сістэму канчаткаў назоўнікаў 3-га скланення, садзейнічаць засваенню іх правапісу;
вучыць асэнсоўваць залежнасць выбару канчаткаў у творным склоне ад апошняга зычнага асновы.;
удасканальваць уменні вызначаць склон па склонавых і сэнсавых пытаннях, перадаваць на пісьме падаўжэнне зычнага асновы назоўнікаў у творным склоне, правільна ўжываць назоўнікі 3-га скланення ў вусным і пісьмовым маўленні;
развіваць звязнае маўленне вучняў пры чытанні тэкстаў;
выхоўваць павагу да роднай мовы, любоў да роднай зямлі.
I. Арганізацыйны момант. Эмацыянальны настрой на ўрок
Настаўнік. Вітаю вас, хлопчыкі і дзяўчынкі! Хто сёння не спазніўся ў школу, памахайце рукой. У каго з вас добры настрой, усміхніцеся. Хто самастойна выканаў дамашняе заданне на ўрок , папляскайце ў далоні. Хто настроіўся на плённую працу, ціха прысядзьце на свае месцы.
II. Праверка дамашняга задання.
* Франтальнае апытванне. (Вучні перадаюць адзін аднаму “гарачую бульбу” і задаюць пытанні ( СКЛАНЕННЕ НАЗОЎНІКАЎ)
* Колькі склонаў у беларускай мове?
* Які склон называецца прамым?
* Скланенне – гэта…
* Назавіце тыпы скланенняў
* Якія назоўнікі адносяцца да 1,2,3 скланенняў?
* Ад чаго залежыць правапіс канчаткаў назоўнікаў?
* Назавіце тыпы асноў?
( За правільныя адказы вучні атрымліваюць лісточкі, а потым прыклейваюць на “Дрэва поспеху”. Працуе бонусная праграма)
* Праверка дамашняга практыкавання
III. Падрыхтоўка да працы на асноўным этапе.
1. Актуалізацыя ведаў.
Настаўнік. Перад вамі, рабяты, воблака слоў (Слайд 1). Сярод прапанаваных слоў выберыце назоўнікі і размяркуйце іх у тры слупкі: 1, 2 і 3-е скланенне. Запішыце іх у сшыткі. Як вы лічыце, пра што ў нас будзе ісці гутарка на ўроку.
2. Аб’яўленне тэмы, зачытванне задач урока. (Слайд 2)
( Запісваем тэму ўрока ў сшыткі).
Настаўнік. А цяпер давайце паспрабуем вызначыць задачы нашага ўрока( вучні даюць адказы). (Слайд 3) Давайце зачытаем іх( Слайд 4). Вы згодныя з імі?
- узнавіць веды вучняў пра тыпы скланення і асновы назоўнікаў;
- удасканальваць уменне групаваць назоўнікі паводле скланення;
- навучыцца правільна пісаць канчаткі і каменціраваць іх выбар;
- выпрацоўваць навыкі правапісу слоў з падоўжанымі зычнымі і апострафам у творным склоне.
3. Знаёмства з новай тэмай.
* Практыкаванне 208 ( Белая Русь – наша любімая Радзіма)
- заданні да практыкавання: выпішыце назоўнікі 3-га скланення і праскланяйце. Праверце сябе па схеме ( стр.100 у падручніку) Заданне вучні выконваюць ля дошкі.
Настаўнік называе назоўнікі 3-га скланення, а вучні нахіляюцца ўлева, калі апошні зычны асновы падаўжаецца ў творным склоне адзіночнага ліку, і ўправа, калі падаўжэння ў гэтай форме не адбываецца.
Словы для гульні: аповесць, бездараж, вобласць, глыб, гразь, даль, дробязнасць, жоўць, завязь, квецень, косць, любоў, магістраль, мазь, магчымасць, ніць, радасць, свякроў, сенажаць, цяжкасць, шчолач, шыр.
* Практыкаванне 210 (ля дошкі ўсе запісваюць 1 групу слоў)
2 групу слоў 1 варыянт выконвае самастойна, 3 групу – 2 варыянт самастойна.
* ПРЫЁМ “Лаві памылку” (знайдзіце словы, запісаныя з памылкай. Праверце сябе па ключы. Словы з памылкамі запішыце правільна). (Слайд 5)
Пры спісванні пастаўце назоўнікі, што ў дужках, у патрэбным склоне, канчаткі абазначце і растлумачце іх правапіс.
1. Чорнай (гладзь) рачной ціха месяц плыве. 2.Аляксей Паўлавіч сустрэў сваіх сяброў з (радасць). 3. Спелай густой ( чырвань) гарэлі рабіны. 4. Зерне любіць на цёплай (далонь) перад новай сяўбой паляжаць.
2. Віктарына
1. Да якога скланення адносіцца назоўнік Прыпяць?
2. Чаму назоўнік Беларусь адносіцца да 3-га скланення?
3. У якіх склонах неадушаўлёныя назоўнікі 3-га скланення маюць аднолькавыя канчаткі? Якія?
4. Якая фанетычная з’ява адбываецца пры змяненні назоўнікаў тыпу рысь,медзь у творным склоне адзіночнага ліку?
5. Чаму не адбылося падаўжэння зычнага ў форме творнага склону адзіночнага ліку назоўніка радасць – радасцю.
6. Якія зычныя на канцы асноў назоўнікаў 3-га скланення ў творным склоне адзіночнага ліку не падаўжаюцца ў становішчы паміж галоснымі?
3. Самастойная работа.
Запішыце назоўнікі ў адпаведны слупок табліцы ў форме творнага склону адзіночнага ліку.
4. Творчае заданне “Схаванае слова” (Для вучняў, якія хутчэй выканалі самастойную работу)
Калі ў пустыя клеткі кожнага квадрата вы ўпішаце па дзве патрэбныя літары, то па ходу гадзіннікавай стрэлкі або супраць яе прачытаеце васьмілітарныя назоўнікі 3-га скланення.
ь
д
ы
ч
я
л
л
ь
к
е
а
р
п
ь
л
а
е
л
(Далячынь, карамель, паралель)
V. Падвядзенне вынікаў урока. (Слайд 7)
VI. Рэфлексія.
Настаўнік. Запоўніце ліст самаадчування і самаправеркі (Слайд 8)