Күні | |
Тақырыбы | Оқушыларды диалог арқылы сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. |
Мақсаты | Мұғалімдер диалогтық оқу оқушылардың мағына мен білімді игерудегі бірлескен іс-әрекетке тартуымен қатар ұжымдық және өзара білім алмасу жағдайында жоғары деңгейде ойлау қабілеттерін өрістететіндігін түсінеді. |
Сілтеме | Мұғалімдерге арналған нұсқаулық, ПҚМК, 35-бет |
Оқу нәтижелері | Мұғалімдер диалогтық оқытудың маңыздылығын анықтай алады, өз пікірін негіздейді, тұжырымды түрде білдіруге жетелейді. |
Негізгі идея | Оқуда сөз, сөйлеу негізгі рөл атқарады. |
Сабақта қолданылатын материалдар | Слайд, смайлик, А4 қағаз, бағалау парағы |
Оқу әдістері | Топпен жұмыс, СТО, диалог. |
Ресурстар | Слайд, сабақ жоспары, маркер, таныстырылым, |
Кезеңдері | Уақыты | Коучтің іс-әрекеті | Мұғалімнің іс-әрекеті |
Ой қозғау | 16.00.-16.05. | Жағымды психологиялық ахуал тудыру: «Сағаттық достар» Тренингтің амалдарын түсіндіру. | Ақ қағазға сағаттың суретін салып, әр санның тұсына коучингке қатысып отырған мұғалімдердің аттарын жазып шығады. Сағат тілінің саны көрсетілген тұстағы мұғаліммен коуч атаған әрекетті орындайды /түрлі әдіспен амандасу, жақсы тілек тілеу, мақтау/ |
16.05.-16.15. | Топқа бөлу. «Аяқталмаған сурет» әдіс. | Мұғалімдер суреттерді өз қиялдары бойынша аяқтап, аяқталмаған сурет бөліктері арқылы топқа бөлінеді. |
16.15.-16.20. | Топтық ереже шығару. Бүгінгі сабақта тиімді топтық қарым-қатынас орнату мақсатында топтық ереже жасау ұсынылады. Топ мүшелері осы ережеге бағынатындықтары ескертіледі. | Тыңдаушылар топтық ережені топ ішінде талқылап шығарып, әр топтың ережелерін біріктіріп, ортақ ереже шығарады. |
| 16.20.-16.30 | «Миға шабуыл» Интербелсенді тақтадан «Не болушы еді, егер...» слайд. Көрсетілген әр слайд бойынша топ мүшелерінің пікірлерін тыңдау. Тақырыпқа шығу және мақсаттарын анықтау. «Диалогтық оқыту» туралы таныстырылым. | Көрсетілген слайдтардағы ситуациялар бойынша мұғалімдер өз ойларын ортаға салады. |
Мағынаны ашу | 16.30.-16.52 | «Рөлдік ойын» стратегиясы: Әр топ қолдарындағы өздері аяқтаған суреттері бойынша әңгіме құрап, құраған әңгімелерін ортада қорғайды. Топтар сағат тілімен бірін-бірі «Рубрикатор» арқылы бағалайды. | Әр топ қолдарындағы өздері аяқтаған суреттерін біріктіріп, сол бойынша әңгіме құрап, қорғайды. Топтар бірін-бірі бағалайды. Критерийлер: 1. Тақырыптың өзектілігі 2. Тақырыптың ашылуы 3. Жеткізу шеберліктері |
16.52 .- 17.10. | «Топтық тергеу» әдісі: Мәтін бойынша жұмыс. «Байдың шұлығы» | І топ. Жазушылар. Мәтінді өз қиялдарымен жалғастырады. ІІ топ. Дәнекерлеушілер. Мәтінді бүгінгі өмірмен байланыстырады ІІІ топ. Сілтеме табушылар. Тақырыпқа байланысты мақал-мәтел, қанатты сөздер табады. |
17.10.-17.22. | «Блум түймедағы» әдісі: «Сын тұрғысынан ойлауды дамытуда диалогтың артықшылықтары» | Әр топ топ ішінде диалогқа түсе отырып, диалогтық оқытудың артықшылықтары туралы өз ойларын «Блум түймедағына салады». |
17.22.-17.25. | Бір-бірінің жұмыстарын бағалату. | Өзара бағалау. Смайликпен |
Рефлексия | 17.25-17.30. | «Бес саусақ» кері байланыс. (сабақтың тиімділігі) Бүгінгі коучинг сізге ұнады ма? Бүгінгі коучингте не білдіңіз? Қалай жұмыс жасадыңыз? Кім сізге көмек көрсетті? Бүгінгі коучинг соңында қандай сезімде болдыңыз? | Ақ қағаздың бетіне бес саусағын салып, бес сұраққа алған әсерлерімен бөліседі. |