Открытое мероприятие ко Дню украинской письменности
Открытое мероприятие ко Дню украинской письменности
Открытое мероприятие ко Дню украинской посьменности, цель которого углублять знания о языке. Задействованы учащиеся 7 класса. Используется интерактивные формы рабоы: инсценизация о Кирилле и Мефодие, составление словаря самых мелодичных слов украинского языка, которые прикрепляются к Древу языка (на доске). Проводятся конкурсы: "Отгадай слово за даным эпитетом", игра "Закончи пословицу", "Спой колыбельную", Поэтические страницы" Подведены итоги мероприятия
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Открытое мероприятие ко Дню украинской письменности »
Мета: поглибити знання учнів про українську мову, заохочувати до вивчення поезій. Виховувати любов до рідного краю, до художнього слова
Хід заняття
Ведуча. Сьогодні ми зібралися для того, щоб згадати найважливішу подію в житті нашої держави. Це час, коли з`явилося слово, народилася наша мова, те диво, без якого не існував би наш народ, країна, нація,бо…
Що без мови є народ?
Пустеля, прірва, невідомість.
Народ, позбавлений щедрот
Почути мову, а натомість
Він чує звірячі слова,
Слова не віддані, не щирі
Що паморочить голова.
Та схаменіться, ми ж не звірі!
В.Це відбувалося у сиву давнину,
А наслідки ми бачимо сьогодні,
Як люди мову вибрали одну,
І нею говорять мільйони.
(Інсценівка про Кирила і Мефодія)
Кирило: Я вчора бачив дивний сон,
Мені здається, то знамення,
Як всемогутній Посейдон,
Розклавши на піску каміння, хотів мені щось показати,
Якусь премудрую науку.
А я й не знав, що відказати,
Та міцно хвать його за руку
Мефодій: Не бачу я знамення тут,
Ти, брате, міцно спиш щоночі,
Не чуєш, як вітри гудуть,
А потім кажеш все,щ о хочеш.
Кирило: Послухай далі, не переч,
То Богова наука в тому,
Що камінець до камінця-
І ми отримаємо слово.
Мефодій: Ніяк я тямки не візьму-
Хіба то слово те каміння?
Кирило:Послухай, ось що я скажу,
Я в цьому бачу провидіння
Мефодій: Мені здається, все то- нісенітниця.
Кирило: І назва буде їм «Кирилиця»,
Як добре було б , коли звуки
З`єднались до купи і букви,
Тоді кожна літера мала свій знак
І їх об`єднати разом всіх отак.
Думки на письмі побачили б світ
І з`явиться слово міцне, як граніт,
І буде письмо те людям навіки,
Хай ним користуються всі, навіть діти.
Мефодій: Мені здається, марна справа
Із нічого робить алфавіт.
Одне питання в мене є.
Чи будуть вдячні нам за те?
Кирило:Не зволікай, сідай до столу,
Ми почнемо творити мову.
На заздрість всім нехай вона
Поєднує країни і міста.
В.: Пройшли роки. Десятки і століття,
Ми мову берегли як цінний дар,
Несли її через біду і лихоліття.
Передаючи з покоління мовний жар.
В.: Але життя не стоїть на місці. Все змінюється, розвивається. І прикладом цього є наша мова. Завдяки наполегливій праці багатьох відомих людей з`явились літери, алфавіт, письмо. Зусиллями мовознавців були відкриті різні мовні явища. І одним із таких явищ є частини мови.
Іменник: Є в світі слів багато,
Але дорожчі всіх – іменники:
Син, мати, оселя, дім, поріг.
А ще – слова «родина» і «ненька Україна».
Не забуваймо їх!
Прикметник: Мово моя, мово! Мово кольорова!
Ой, яке барвисте кожне твоє слово:
Щирий, добрий, золотий,-
Ось прикметник я такий!
Займенник: Є добрий друг в іменника,
В числівника й прикметника.
А звуть його займенником-
Така ось арифметика.
Як втомляться іменники
У реченнях стояти,
До себе звуть займенників
Від стоми рятувати.
Дієслово:
Трудитись, працювати.
Любити і чекати.
Сіяти, ростить, збирати.
Вирости - до зір дістати.
Скільки різних діє справ
На сьогодні я почав!
Прислівник: Зустрілося слово.
Спинилося слово:
Полюби мене калиново
Зникало в степу
І з`являлось, як мрево:
Полюби мене тополево.
Виходило вдаль
І верталося знову:
Полюби мене ще й калиново.
Усі: Всі ми любим нашу мову,
Наче пісню вечорову,
І служити будем їй,
Нашій мові дорогій.
В.: Спробуємо довести, що справа Кирила та Мефодія не була марною і що ми дійсно пишаємося тим,що сьогодні вміємо писати. Читати і думати саме українською мовою.
У: Слів умові мільйон, і кожне з них, лише торкни, виграє, неначе струна, неначе коштовний діамант. Мелодійні. Дзвінкі, вишукані… Ви на сьогодні повинні були на окремих листочках написати слово, яке, на вашу думку є найпоетичнішим і наймелодійнішим в українській мові.
У. Діти! У слові-велика сила. Словом можна вбити, а можна піднести до небес, можна розрадити. Діти, а яким може бути слово? Доберіть епітети до поняття «слово».(Словничок: дуже, величне, живуче, добре, безсмертне, величне, багате, мудре, дзвінке, ніжне запашне, невдале, зле, глибоке, цікаве, дивне, неповторне, мелодійне, поетичне).
У. Епітети прикрашають мову, роблять її багатою. А чи можна їх поєднати у вірш? Спробуємо? Є у творчому доробку нашого ведучого експериментальний вірш, який називається « Писанка». Послухайте і скажіть, у чому ж полягає експеримент?
Ведуча:
Писанка
Гарна, дивна, люба, чарівна.
Зоряна, чудесная, ясна.
Загадкова, мальовнича у свята,
Життєрадісна, промовиста, моя…
Великодня, тільки-но розписана, жива.
Кольорова, різнобарвна, живописная.
Красномовна, самобутня, не німа.
Заповітна мамина й бабусина краса.
Незнищенно вічна, славна, дорога,
Збережена, відроджена, багатая,
Освячена, заквітчана, омріяна в думках.
Уславлена, безсмертная і знана у піснях.
Покутська, лемківська, гуцульська і подільська,
Херсонська, харківська, одеська і волинська,
Полтавська, галицька, поліська ц буковинська
Барвиста закарпатська і славна запорізька.
Розкішна, візерунчаста, єдина,
Улюблена, казкова і велична
(усі слова – прикметники)
Поетична сторінка
Серед темної ночі
Серед ночі Київ
Криється туманом.
Розмовляє вітер
З бронзовим Богданом.
Облітав я,- каже,
Вулиці всі чисто.
Як змінився Київ,
Це прадавнє місто!
Де вітри гуляли-
Там нові квартали…
А Богдан зітхає:
Що там ті квартали…
Нині і кияни
Зовсім інші стали.
Я сто літ на площі
Днюю і ночую,
Але дуже рідко
Рідну мову чую.
Дамочка-кияночка
До крамниці мамочка
Увійшла з дитям.
-Купи книжку, мамочко.
Он вона. Отам…
Мама здивувалася:
Кніжечку ти хошь?
Ето на украінском.
Что ти в ней поймйош?
Кніжкі, моя доточка,
Нада понімать,
А на етой запросто
І язик сломать.
Трохи згодом дамочка
В булочну зайшла
Купі , мама хлєбушек,-
Мовила мала.
Мама не сказала їй:
Хлєбушек ти хошь
Ето же украінскій,
Он же нехорош.-
Ні, тривоги в дамочки
У душі нема,
Що дитя об хлєбушек
Язика злама.
У. Стежте, щоб ваша мова була емоційною, образною, багатою, а такою її роблять фразеологізми, крилаті слова, приказки й прислів`я, що втілюють досвід усього народу.
Гра
(закінчити подане прислів`я)
Спочатку подумай, а потім…(скажи)
Не хочеш почути поганих й дурних слів- не (говори їх сам)
Краще недоговорювати, ніж…(переговорити)
Умій вчасно сказати і вчасно…(змовчати)
Дав слово- … (дотримай його)
Слово – не горобець:- …(вилетить- не спіймаєш)
Шабля ранить голову, а слово… (душу)
- Гостре словечко коле…(сердечко)
Слово- не стріла, а …(ранить глибше)
І від солодких слів буває…(гірко)
Слово до слова зложиться…(мова)
Птаха пізнають за пір`ям. А людину… (за мовою).
Гра
(завдання на кубі)
Розкажіть лічилку.
Лічилка
Зайчик весело стрибає.
Всіх до гурту закликає.
Гей, хто хоче погуляти,
Мусить пісню заспівати.
Раз, два, три, чотири, п`ять
Що ти хочеш заспівать?
Розкажіть скоромовки
Хитру сороку спіймати морока
А на сорок сорок морок.
Розкажіть смішинку.
Смішинка «Гусак безвухий»
Маленький Андрюха потилицю чуха:
Чом у мене вуз аж два, а гусак без вух?
«Відірву я вуха»,-думає Андрюха.
І приклею гусаку:»Хай він маму слуха»
А хто із вас хотів би віддати свої вуха?
Ні, немає таких. Виходить, що всі слухняні.
4.Розкажіть або проспівайте колискову пісню.
Колискова пісня
Пам`ятай, ночами,
Як ти був маленький.
Мама називала сином дорогеньким.
Підростеш ти, сину,
Вивчиш рідну мову,
Не забудь, дитино, пісню колискову.
Відгадайте загадки.
Маленька, менша від мачинки,
Ні з ким не стану на борню, а при читанні, коли треба,
Й людини мову зупиню.
Що це? (крапка)
По білому полю чорний кінь танцює. (ручка)
Тридцять три рідні сестрички, писані красуні,
На одній живуть сторінці й повсюди славляться. (букви)
6.Відредагувати речення:
Не сиди на полу. Самий кращий малюнок.Я не получаю газет.У твоєму диктанті зустрічаються помилки.
У кінці учні читають вислови про мову (розташовані по класі).
«Мова, позбувшись ідеального, перестає бути творцем матеріального».
«Мова-це кров, що оббігає тіло нації»
«Безсмертя народу-в його мові»
«Нації вмирають не від інфаркту, спочатку в них відбирають мову»
«Рідна мова на чужині ще милішою стає»
«Україно…одна в тебе мова. Не розтринькуй її задарма»
«Мова зникає не тому, що її не вчать інші, а тому, що нею не говорять ті, хто її знає.